Insultas

Greitėja pagalbos suteikimas insultą patyrusiems žmonėms

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-02 08:00
Nuo sausio 1-osios įsigalioja naujovės, kurios leis užtikrinti, kad ištikus ūminiam galvos smegenų insultui, žmogui būtų suteikta kuo greitesnė pagalba ir efektyvus gydymas. Tai padės tiksliau nustatyti diagnozę, išsaugoti daugiau žmonių gyvybių bei išvengti neįgalumo ir padidinti jų kokybiško gyvenimo po insulto galimybes.
Insultas yra ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kurio metu žūva galvos smegenų ląstelės. Nustatyta, kad insultą per savo gyvenimą patirs kas šeštas žmogus. Pasaulyje kas 2 sekundės kas nors patiria insultą ir kas 6 sekundes kas nors nuo jo miršta. Insultas nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį, nei pagal šalį – jo auka gali tapti bet kuris iš Jūsų artimųjų. Visi žino, kad insultas yra viena iš dažniausių mirties priežasčių, tačiau liūdniausias faktas yra tai, kad  susirgus insultu žmogaus gyvenimas, o kartu ir jį supančių artimųjų gyvenimas, gali pasikeisti negrįžtamai – insultas yra pirma ir pagrindinė ilgalaikės negalios priežastis visame pasaulyje.

Skiriami du pagrindiniai galvos smegenų kraujotakos sutrikimų tipai:

  1. Išeminiai, kai galvos smegenis maitinanti kraujagyslė užsikemša,
  2. Hemoraginiai, kai plyšta galvos smegenis maitinanti kraujagyslė ar jos išsiplėtimas – aneurizma, ir kraujas išsilieja į smegenis arba aplink juos.

80-90 proc. atvejų būna išeminiai galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. Jeigu kraujagyslė būna užsikimšusi ilgesnį laiką, smegenys negauna kraujo, deguonies, ir dalis smegenų ląstelių (neuronų) sutrikusios kraujotakos baseine žūsta – įvyksta insultas. Jeigu kraujotaka greitai, per kelias minutes, savaime atsinaujina, sakoma, kad įvyko praeinantysis smegenų išemijos priepuolis.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, insulto diagnostikai bus taikomi dar aukštesni reikalavimai. „Bendradarbiaujant su gydytojais, kurie yra šios srities ekspertai ir padeda pacientams insulto atvejais, buvo parengti ir patvirtinti labai aiškūs, detalūs visų įstaigų veiksmai ir jų seka. Pavyzdžiui, kaip turi būti nustatytas ūminis galvos smegenų insultas, kaip ir kur pacientas turės būti pervežamas, kokie tyrimai jam turės būti atlikti. Taip pat nustatyta šių veiksmų kontrolė“, – teigia ministras A. Veryga.

Taigi aiškiai nustatytas insultą patyrusio paciento kelias. Greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečeriai, priimdami skambutį, turi užpildyti FAST (angl. face arm speech test) klausimyną ir įtarę ūminį galvos smegenų insultą nedelsiant siųsti GMP brigadą. Pasitvirtinus įtarimui, žmogus bus skubiai vežamas į artimiausią insulto gydymo centrą (IGC) arba tarpinės pagalbos ligoninę (TPL), kuriose dirbantys neurologai atlikę reikiamus tyrimus nustatys diagnozę ir pradės gydymą.

Į IGC arba TPL žmogus turi būti pristatytas ne vėliau kaip per vieną valandą nuo iškvietimo. Be to, GMP medikai turi pranešti gydymo įstaigai apie atvežamą pacientą, kad atvykus nedelsiant būtų galima imtis skubių tyrimų ir gydymo. Pacientui su įtariamu ūminiu smegenų insultu galvos smegenų kompiuterinės tomografijos tyrimas turi būti atliktas kuo skubiau, bet ne vėliau kaip per vieną valandą nuo atvykimo. Taip pat turi būti atlikti kiti tyrimai, reikalingi gydymo taktikai ir pakartotinio insulto prevencijai parinkti.

Specializuotą pagalbą įtariant ar diagnozavus ūminį galvos smegenų insultą Lietuvoje teikia insulto gydymo centrai: Santaros klinikos, Kauno klinikos, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Klaipėdos jūrininkų ligoninė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, Respublikinė Panevėžio ligoninė. Taip pat – tarpinės pagalbos ligoninės: Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė, Marijampolės ligoninė, Regioninė Telšių ligoninė, Tauragės ligoninė, Utenos ligoninė.

Pagal SAM Spaudos tarnybos ir www.insultoasociacija.lt inf. parengė Auksė Kontrimienė