Apsilankymas pas ginekologą. / Shutterstock nuotr.

Ginekologė O.Bogdonovienė: vasara puikus metas pirmajam apsilankymui pas ginekologą

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2020-08-06 09:40
Kol neįsibėgėjo antroji karantino banga ir gydymo įstaigos dar nėra priverstos užsidaryti, metas susiruošti pas sveikatos specialistus. Ginekologė Olga Bogdonovienė sako, kad jaunoms merginoms ir moterims nereikėtų ilgai atidėlioti pirmojo vizito, nes pradėjus lytinį gyvenimą, kyla tikrai ne vienas klausimas, tad medikė pasirengusi ne tik patikrinti sveikatą, bet ir suteikti daug patikimos informacijos apie apsaugos priemones.
Gydytoja O.Bogdonovienė pasakoja, kad neretai jaunas merginas pas ją atsiveda mamos, kurios daug metų yra jos pacientės.

„Turėjau tokių pacienčių, kurias atvesdavo mamos, sakydavo, kad nepilnametės merginos yra labai lytiškai aktyvios, fiziškai puikiai subrendusios, atrodo kaip suaugusios moterys, bet gimdyti joms tikrai dar gerokai per anksti. Mamos baimindavosi, kad mokyklos nebaigs“, – patirtimi dalinasi ginekologė.

Patarti, kokios kontraceptinės priemonės būtų tinkamiausios yra kasdienė medikės darbo dalis, ir tai gydytojos įsitikinimu yra kur kas geriau nei nepilnamečių abortai.

Ginekologė Olga Bogdonovienė

Ginekologė Olga Bogdonovienė

Kontracepcija

Neretai jaunos pacientės ir pačios ateina pasitarti dėl kontracepcijos. „Aišku, mes tada pasiūlome ir apžiūrą. Žinoma, gali ir nesutikti, nes nieko per prievartą nedarome. Visgi skiriant kontraceptinę priemonę, ar tai būtų tabletės, ar žiedas, ar spiralė, reikalinga ginekologo apžiūra, kad nebūtų kokių nukrypimų nuo normos“, – teigia gydytoja ginekologė.

Medikė džiaugiasi, kad išprusimas šioje srityje auga sparčiai, jaunos merginos ir moterys supranta kontracepcijos svarbą, nori būti užtikrintos, kad nebūtų ligų ir nepageidaujamų nėštumų.

Ginekologė O.Bogdonovienė paneigia mitą, kad spiralę galima įdėti tik pagimdžiusioms moterims. „Tai konservatyvus požiūris. Žinoma, visada geriau, kai lytiniai santykiai prasideda susituokus, kai pastojimas yra laukiamas, o ne tampa nemalonia staigmena, kada tenka spręsti labai sunkų klausimą: gimdyti ar negimdyti. Aš visada esu už gimdymą, bet juk gyvenime tikrai būna visko“, – tvirtina medikė.

Todėl konsultuojantis apie kontracepciją, gydytoja savo pacientėms pirmiausiai duoda paskaityti informacijos. „Juk nenuostabu, kad per pirmą apsilankymą jauna mergina jaučiasi nejaukiai, gal bijo. Todėl jai labai naudinga sužinoti, kuo skiriasi įvairios kontraceptinės priemonės. Jos pasiskaito ir apie tabletes, ir apie žiedą, ir apie spiralę“, – pasakoja gydytoja ginekologė.

Medikė atkreipia dėmesį, kad kontraceptinė „spiralė“ yra senas pavadinimas, dabar tai vadinama  intrauterinine sistema. „Jos jaunos merginos baiminasi, nes įsivaizduoja nemalonius pojūčius. Bet moksliškai yra įrodyta, jog būtent ši sistema mažiausiai kenkia moters sveikatai, nes neturi neigiamo poveikio visam organizmui“, – teigia ginekologė.

Ji rekomenduoja šią priemonę jaunoms moterims, kurios neplanuoja kurti šeimos, gimdyti vaikų, nori daryti karjerą, išvažiuoja pagal darbo kontraktą keleriems metams į užsienį. „Joms tablečių gėrimas gali būti tikras vargas. Pamiršta laiku išgerti, pamiršta nusipirkti, išvyksta į užsienį, o ten negauna. Tad intrauterininė sistema žymiai geriau, nes apie tabletes jau nereikia galvoti. Tik vienas momentas, kai reikia ją įdėti, gali kelti nemalonius pojūčius, bet nuskausminame, paaiškiname ir gražiai įdedame. Yra tik momentinis stresas, kurį tikrai labai greitai pamirš. Ir galės nebegalvoti apie kontracepciją ne vienerius metus“, – pasakoja gydytoja O.Bogdonovienė.

Šlapimo takų problemos

Vasarą ginekologai išgirsta specifinių tik šiam metų laikui būdingų nusiskundimų. Moterys skundžiasi šlapimo takų problemomis. „Tai taip vadinami cistitai, nors čia ne visai mūsų sritis, bet moterys pirmiausia skundžiasi ginekologui. Jeigu mums nepavyksta išgydyti, siunčiame pas urologą. Aš savo pacientes, ypač jaunas, visada mokau atsižvelgti į mūsų klimato specifiką. Ne visada galime džiaugtis šiluma, didelė drėgmė pas mus, todėl nusimaudžius jūroje, ežere ar upėje, nereikėtų sėdėti su šlapiu maudymosi kostiumėliu. Reikia turėti jų keletą ir persirengti. Nesėdėti ant šalto, šlapio smėlio ir nesušalti. Nerūpestingoms pasitaiko ir makšties uždegimų“, – pasakoja ginekologė.

Vasarą padaugėja infekcijų, lytiškai plintančių ligų. Pasak medikės, kelionėse, stovyklaujant palapinėse gal ne visada pavyksta laikytis būtinos higienos, bet kur kas svarbiau suvaldyti lytinio gyvenimo peripetijas. „Kalbamės su moterimis, kad nekeistų labai dažnai lytinių partnerių, naudotų apsaugos priemones. Tikrai neauklėju, bet tokiais atvejais patariu naudoti dvigubą kontracepciją. Reikia turėti ir tabletę, ir prezervatyvą. Tabletė apsaugos nuo nėštumo, o prezervatyvas nuo lytiškai plintančių ligų. Gyvenimas yra gyvenimas, kol vyksta audros, reikia bent jau apsisaugoti nuo nemalonių pasekmių“, – pataria gydytoja ginekologė O.Bogdonovienė.

Užsiregistruoti pas gydytoją ginekologę Olgą Bogdonovienę GALIMA ČIA.