Aknė; veido odos bėrimai; spuogai / Shutterstock nuotr.

Geresnis aknės gydymas gali slypėti genuose

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-07-28 12:10
Mokslininkai nustatė 29 naujus genų variantus, kurie būdingi žmonėms, sergantiems akne. Tai atradimas, kuris, mokslininkų nuomone, gali paskatinti šios ligos gydymo proveržį.
Remiantis Amerikos dermatologų akademijos (AAD) duomenimis, aknė yra viena iš dažniausių uždegiminių odos ligų Jungtinėse Valstijose. Šia lėtine odos liga serga net 50 milijonų amerikiečių, iš kurių dauguma – paaugliai ir jauno amžiaus suaugusieji.

Aknė daugeliui yra nemalonus paauglystės perėjimo laikotarpis, tačiau ateities kartos galbūt galės išvengti šios odos ligos dėl naujai atrastų genų variantų, kurie, mokslininkų nuomone, gali būti raktas į geresnių aknės gydymo būdų kūrimą.

„Nors šiuo metu yra keletas tinkamų aknės gydymo būdų, tačiau nėra tokio gydymo, kuris būtų efektyvus visiems, o kai kuriems žmonėms įprasti aknės gydymo metodai gali sukelti rimtų šalutinių poveikių“, – teigė Miguel Rentería, QIMR Berghofer medicinos tyrimų instituto Brisbene (Australijoje) mokslininkas ir naujo tyrimo, analizuojančio genetinius ryšius su akne, bendraautoris.

Kai kurie tėvai gali prisiminti, kai devintajame dešimtmetyje aknės gydymas accutane (izotretinoinu) buvo susijęs su persileidimais ir sunkiais apsigimimais. Kiti vaistai nuo aknės, tokie kaip vietiniai kortikosteroidai ir benzoilo peroksidas, gali sukelti alergines reakcijas, įskaitant odos sudirginimą, pūsles ir atviras opas.

Genetiniai duomenys – iš daugiau nei 600 tūkst. žmonių visame pasaulyje

Naujajame tyrime, paskelbtame 2022 m. vasario mėn. „Nature Communications“, buvo ištirti genetiniai duomenys, surinkti iš daugiau nei 20 tūkst. žmonių, sergančių akne visame pasaulyje, taip pat iš daugiau nei 595 tūkst. žmonių, neturinčių odos problemų.

Mokslininkai nustatė 29 naujus genų variantus, susijusius su akne. Jie taip pat patvirtino 14 iš 17 variantų, anksčiau susijusių su odos būkle.

Tyrimų išvadose teigiama, kad daugelis genų, būdingų sergantiems akne, taip pat yra susiję su kitomis odos ir plaukų ligomis. Tai gali padėti tyrėjams susidaryti aiškesnį vaizdą apie tai, kas sukelia aknę, ir ieškoti geresnių gydymo būdų.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad žmonės, turintys didžiausią genetinę aknės riziką, buvo labiau linkę į sunkius šios ligos protrūkius. Nors dar reikia atlikti papildomus tyrimus, norint patvirtinti šią išvadą, visgi mokslininkai teigia, kad tai gali padėti identifikuoti asmenis, kuriems gresia sunki aknės ligos forma, ir jiems suteikti prevencinį gydymą, kol neprasidėjo bėrimai.

„Ar žmogus susirgs akne, ar ne, kiek sunki bus ligos eiga – visa tai priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant genetinį polinkį, gyvenimo būdą, net klimato ir oro taršą“, – teigė dr. M.Rentería ir pridūrė, jog genetiniai veiksniai gali paaiškinti iki 80 proc. aknės susirgimų rizikos. 

Tai reiškia, kad supratimas, kurie genų variantai yra susiję su akne, bus labai svarbus, siekiant sukurti geresnius šios ligos gydymo būdus, sako mokslininkai.

Nauji gydymo būdai būtini

„Mūsų tyrimas suteikia pirminių įžvalgų apie priežastinę biologiją, kuri, tikiu, sukels susidomėjimą ir paskatins investicijas į naujų aknės gydymo priemonių kūrimą“, – teigė mokslų dr. Michaelas Simpsonas, Londono King’s College genetikos profesorius ir vyresnysis naujojo aknės tyrimo autorius.

„Tikiuosi, kad per ateinančius dešimt metų jau galėsime matyti naujos kartos aknės gydymo priemonių plėtrą“, – sakė jis.

Parengta pagal: www.everydayhealth.com

Užsiregistruoti konsultacijai pas dermatovenerologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.