Rankos raumens mėšlungis / Shutterstock nuotr.

Galvos smegenų naviką Vytautui išdavė rankos raumens mėšlungis

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-11-21 10:00
Pirmieji galvos smegenų naviko simptomai Vytautui pasireiškė 2022 m. vasarį, kai miegant ranką sutraukė mėšlungis. „Po savaitės, grįžęs iš darbo vėl pajutau tą patį, išsigandau, tačiau skausmo nejutau. Pagalvojau, kad trūksta magnio, nes esu aktyvus. Tada ta pati situacija vėl pasikartojo atostogaujant, tad grįžęs nusprendžiau surasti priežastį“, – pasakoja jis.
Vytautui buvo atlikti kraujo ir vidaus organų tyrimai, kurie pakitimų nerodė. Vyras gavo patarimą kreiptis į gydytoją neurologą, kuris paskyrė kompiuterinės tomografijos tyrimą. Rezultatai parodė, kad Vytautas turi piktybinį naviką galvos smegenyse.

Karolis Bareikis, Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos gydytojas neurochirurgas, sako, kad šio tipo navikas, kuris buvo aptiktas pas Vytautą, dažnesnis jauno amžiaus pacientams ir pasireiškia epilepsijos priepuoliais.

Gydytojas neurochirurgas Karolis Bareikis / Kauno klinikų nuotr.

„Dažna problema – auglio zonoje yra įtrauktos funkciškai svarbios ir aktyvios zonos. Šiam pacientui navikas buvo funkciškai aktyvioje rankos motorikos zonoje, dėl to pagrindiniu iššūkiu tapo rankos funkcijos išsaugojimas“, – pasakoja gydytojas.

K. Bareikis tikina, kad smegenų navikus gali išduoti įvairūs simptomai, kuriuos galima susisteminti į 4 grupes. „Įvairaus pobūdžio epilepsijos priepuoliai, židininiai neurologiniai simptomai, padidėjusio kaukolės slėgio simptomai ar psichinė simptomatika gali būti ženklais, kad galvos smegenyse yra navikas“, – tvirtina gydytojas neurochirurgas.

Smegenų navikus gali sukelti jonizuojanti spinduliuotė ir tam tikros genetinės mutacijos, tačiau aiškių aplinkos veiksnių, kurie konkrečiai turėtų reikšmingą įtaką ligos atsiradimui – nėra.

Pacientui Vytautui atlikta chirurginė naviko šalinimo operacija, po to taikyta spindulinė terapija ir chemoterapija. „Konsiliumo metu nusprendžiamas tolimesnis pooperacinis gydymas, taip pat kartojamas magnetinio rezonanso tyrimas, siekiant išsiaiškinti, ar ligą galima vadinti įveikta. Pacientas turi būti stebimas nuolatos, nes liga linkusi atsinaujinti“, – teigia K. Bareikis.

Šiuo metu Vytautas lankosi reabilitacijose, siekia pilnai atsigauti po taikyto gydymo. „Tiek aš, tiek mano šeima esame dėkingi Kauno klinikų gydytojams už dar vieną galimybę būti kartu. Džiaugiuosi kiekvienu rytu“, – šypsosi vyras.

2022 metais Lietuvoje fiksuoti 339 pirminių navikų atvejai ir kasmet jų daugėja apie 20 atvejų. Pernai Kauno klinikose gydyti 236 pacientai su pirminiais galvos smegenų navikais, dalis jų diagnozuoti ne pirmą kartą.

Kauno klinikų informacija