Erkės; erkinis encefalitas / Shutterstock nuotr.

Erkinis encefalitas: tarp daugelio galimų komplikacijų – ir neįgalumas

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-10-25 09:06
Jei manote, kad erkės šiuo metu miega ir tikimybė užsikrėsti erkiniu encefalitu yra lygi nuliui – klystate. Pasak specialistų, šylant klimatui, erkės aktyvios gali išlikti net iki lapkričio vidurio. Tad dar nevėlu pasiskiepyti, mat skiepai nuo erkinio encefalito kol kas yra pagrindinė ir svarbiausia profilaktikos priemonė.
Apie tai, kuo pavojinga ši liga, kaip atpažinti pirmuosius jos požymius ir kaip teisingai ištraukti erkę – portale manodaktaras.lt kalbamės su „Konstitucijos klinikos“ gydytoju infektologu Mindaugu Paulausku.

Gydytojas infektologas Mindaugas Paulauskas.

Kas žmogų labiausiai gąsdina, išgirdus apie erkinį encefalitą (EE)?

Manau, žmogų labiausiai gąsdina galimos šios ligos komplikacijos, sąlygojančios neįgalumą, t.y., didesnio ar mažesnio laipsnio parezės, paralyžius.

Erkinis encefalitas – pavojingas, nes pažeidžia centrinę nervų sistemą, sutrinka žmogaus koordinacija, eisena, jaučiamas stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas. Gali sutrikti sąmonė, ištikti traukuliai. Progresuojant ligai, pažeidžiama ir periferinė nervų sistema, gali išsivystyti vangios parezės, sąlygojančios paralyžių.

Šiais metais yra buvę sunkių erkinio encefalito atvejų, kuomet liga sukėlė visišką paralyžių, buvo taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija arba suformuojama tracheostoma (specialus vamzdelis trachėjoje), per kurį pacientas kvėpuoja – žmogus negali savimi pasirūpinti, tampa neįgalus, priklausomas nuo kitų.

Kokiose Lietuvos vietovėse ir kada yra didžiausias užsikrėtimo pavojus?

Rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu yra visoje Lietuvoje. Mūsų šalis priklauso didelio erkinio encefalito paplitimo zonai ir yra pirmaujanti pagal šios ligos paplitimą Europoje.

Erkiniam encefalitui būdingas sezoniškumas, priklausantis nuo erkių aktyvumo. Lietuvoje šis laikotarpis tęsiasi nuo kovo pabaigos iki lapkričio vidurio. Šylant klimatui, erkės aktyvios gali tapti ir anksčiau arba vėliau nei įprasta (kuomet aplinkos temperatūra siekia nuo 5 iki 7°C šilumos).

Kaip elgtis, pastebėjus įsisegusią erkę, pvz., ar skubėti ištraukti, vežti ištirti?

Pastebėjus įsisegusią erkę, ją reikėtų kuo skubiau ištraukti. Geriausia tai atlikti, naudojant pincetą, suėmus erkę už galvos, kuo arčiau odos, lėtai traukti į viršų. Ištraukus erkę – dezinfekuoti žaizdelę. Nereikia bandyti erkės sukti ar krapštyti.

Erkės tirti nereikia. Profilaktikos po erkės įsisegimo nėra. Net erkei turint erkinio encefalito virusą, žmogus nebūtinai juo susirgs arba pasireikš antra karščiavimo banga (pasireiškia 20–30 proc. asmenų, erkei užkrėtus erkinio encefalito virusu). Svarbu stebėti savo būklę, o sukarščiavus – kreiptis į gydytojus.

Kaip nustatomas EE ir per kiek laiko pasireiškia ligos požymiai?

Erkinis encefalitas diagnozuojamas, nustačius erkinio encefalito antikūnus iš kraujo – nustatomi teigiami IgM ir IgG klasės antikūnai.

Pirmieji ligos požymiai (karščiavimas, galvos skausmas, bendras silpnumas) pasireiškia, po erkės įsisegimo praėjus 2–33 dienoms (vidutiniškai 7–14 d.). Tai vadinamoji pirma erkinio encefalito banga, trunkanti 1–8 dienas. Dar po 1–33 dienų (vidutiniškai 5–7 d.) pasireiškia antros bangos simptomai.

Pasireiškus antrai ligos bangai, pagal kliniką erkinis encefalitas skirstomas į tris formas:

  1. Meningitinė forma: galvos skausmas, pykinimas ir/ar vėmimas, sprando raumenų įtempimas, teigiami meninginiai simptomai;
  2. Meningoencefalitinė forma: sąmonės, orientacijos, mąstymo sutrikimai, kalbos sutrikimas, tremoras, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimas, traukuliai, galvos nervų pažeidimas, vienos kūno pusės parezė;
  3. Meningoencefalomielitinė/radikuloneurotinė forma: pasireiškia anksčiau minėti simtomai ir vangios periferinės parezės arba spastinės parezės, jutimo sutrikimai, mažojo dubens organų sutrikimai. Dažniausias erkinio encefalito mielitinės formos pasireiškimas yra rankų ir/ar pečių juostos viršutinių raumenų parezės.

Deja, nėra jokio specifinio antivirusinio EE gydymo. Pacientai yra guldomi į ligoninę, jiems skiriamas simptominis ir palaikomasis gydymas, priklausantis nuo simptomų sunkumo. Daugeliui pacientų pasireiškia trumpalaikis neurologinis deficitas, bet daliai reikalinga ilgalaikė reabilitacija, kartais trunkanti ir metus, kad kuo labiau galėtume sumažinti erkinio encefalito sukeltą žalą.

Kiek yra efektyvūs skiepai nuo EE? Ar reikia skiepytis ir tiems asmenims, kurie gvena mieste ir nesilanko pamiškėse ar pievose?

Skiepai nuo erkinio encefalito yra pagrindinė ir svarbiausia profilaktikos priemonė. Apsauga siekia iki 97–100 proc. Manau, kad dalis žmonių nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes galvoja, kad šia liga nesusirgs. Tačiau sužinoję, kad erkiniu encefalitu susirgo draugas ar artimas žmogus, didžioji dalis visgi skuba pasiskiepyti.

Kadangi Lietuva yra didelio erkinio encefalito paplitimo šalis, skiepai nuo erkinio encefalito, manau, turėtų būti įtraukti į vaikų skiepijimo kalendorių.

Vakcinaciją nuo erkinio encefalito rekomenduojama pradėti ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumo laikotarpis. Žmogus yra visiškai apsaugomas nuo erkinio encefalito, praėjus 2 savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo. 

Visa pirminė vakcinacija susideda iš 3 skiepų dozių, dažniausiai su 1–3 mėnesių intervalu tarp pirmos ir antros bei 5–12 mėnesių intervalu tarp antros ir trečios dozės.

Imunitetui palaikyti reikalingos sustiprinamosios dozės: pirmoji dozė – po 3 metų nuo pirminės vakcinacijos pabaigimo, vėliau – kas 5 metus. Dėl silpnesnio imuninio atsako asmenims, vyresniems nei 50–60 metų, rekomenduojama pakartotinis palaikomasis skiepijimas kas 3 metus.

Jei asmuo negavo visų rekomenduojamų dozių pagal skiepų planą, vakcinacijos nebūtina atlikti iš naujo, ją rekomenduojama tęsti nuo praleistos dozes. Jei nėra užbaigiama pirminė vakcinacija arba yra nutraukiama revakcinacija kas 5 metus ir daugiau nebesiskiepijama – imunitetas nusilpsta ir žmogus gali užsikrėsti erkiniu encefalitu.

Persirgus erkiniu encefalitu, imunitetas susiformuoja visam gyvenimui – tokiam asemniui revakcinacijos nereikalingos.

Kiek efektyvūs įvairūs repelentai nuo erkių įkandimo?

Repelentų poveikis yra trumpalaikis. Apsaugos efektyvumas priklauso nuo repelento sudėties bei erkių jautrumo jam. Svarbu dėvėti aprangą su ilgomis rankovėmis, gerai priglundančiomis prie riešo, ilgomis kelnėmis, gerai priglundančiomis prie kūno, sukištomis į kojines. Rinkitės kuo šviesesnius drabužius, kad būtų lengviau pastebėti erkes.