Dirbtinis intelektas tiksliau nei medikai identifikuoja krūties vėžį
Tyrimas parodė, kad dirbtiniu intelektu paremta programa galėjo identifikuoti vėžį panašiu tikslumu kaip gydytojai radiologai, o klaidingai teigiamų diagnozių algoritmas nustatė mažiau nei medikai – 5,7 proc. mažiau JAV pacienčių ir 1,2 proc. mažiau britų pacienčių grupėje. Klaidingai neigiamų rezultatų algoritmas taip pat nustatė mažiau nei gydytojai radiologai – 9,4 proc. mažiau JAV pacienčių grupėje ir 2,7 proc. mažiau britų pacienčių grupėje.
Tokie skirtumai tarp JAV ir Jungtinės Karalystės pacienčių mamogramų rezultatų atspindi skirtingus tyrimų metodus šalyse. JAV tik vienas radiologas įvertina mamogramas, o mamografijos atliekamos kas 1-2 metus. Jungtinėje Karalystėje tyrimai vykdomi kas 3 metus, o jų rezultatus įvertina du radiologai, jei jie nesutaria, konsultuojamasi su dar vienu gydytoju radiologu.
Kitame tyrimo etape tyrėjų komanda lygino, kaip algoritmas ir 6 gydytojai radiologai identifikavo krūties vėžio atvejus. Dirbtinis intelektas teisingai krūties vėžį nustatė tiksliau nei medikai.
Kompiuteriai jau dešimtmečius naudojami vėžio diagnostikoje, tačiau dabartinės kompiuterinės programos išmokytos mamogramose identifikuoti dalykus, kuriuos mato ir gydytojai radiologai. O pasitelkiant dirbtinį intelektą, kompiuterinės programos išmoksta aptikti vėžį pagal tūkstančius tikrų mamogramų ir identifikuoja vėžio požymius, kurių žmogaus akys ir smegenys negali suvokti.
Krūties vėžys – dažniausia onkologinė moterų liga ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos šalių, JAV, Kanadoje, Australijoje. Viena iš devynių moterų gali susirgti šia liga. Pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1,5 tūkst. naujų krūties vėžio atvejų. Daugiausia naujų krūties vėžio atvejų nustatoma moterims virš 50 metų.
Mamografija – rentgenologinis krūtų tyrimas – padeda aptikti piktybinius mazgelius krūtyje, kai jie dar labai nedideli ir nesukelia jokių simptomų ir nėra apčiuopiami pirštais. Lietuvoje vykdoma krūties vėžio prevencinė programa. Pagal ją, kiekvienai 50-69 metų amžiaus moteriai kas 2 metus nemokamai atliekama abiejų krūtų mamografija. Atliekant tyrimą kas 2 metus, siekiama, kad krūties vėžys, jei moteris juo susirgtų, būtų nustatytas ankstyvos stadijos ir sėkmingai išgydytas.
Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com ir nvi.lt