Dirbtinis intelektas melanomą diagnozuoja taip pat tiksliai kaip žmogus / 123RF.com nuotr.

Dirbtinis intelektas melanomą diagnozuoja taip pat tiksliai kaip žmogus

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-13 12:30
Naujas tyrimas rodo, kad dirbtinio intelekto technologija taip pat tiksliai kaip ir medikai diagnozuoja melanomą – taip pat ir ankstyviausią jos stadiją. Kuo anksčiau diagnozuojama ši agresyvi odos vėžio forma, tuo didesnė tikimybė išgyventi.
Tyrimas, kurio rezultatai publikuoti žurnale JAMA, žymi dirbtinio intelekto proveržį odos vėžio diagnostikoje. Tyrime dalyvavo 1,5 tūkst. pacientų septyniose Jungtinės Karalystės ligoninėse. Britų kompanijos „Skin Analytics“ sukurta DERM technologija teisingai identifikavo 100 proc. melanomos atvejų – daugiau kaip pusė jų buvo ankstyvos stadijos.

Kompanijos sukurtas objektyvas pritvirtinamas ant išmaniojo telefono, o medicininės kokybės apgamo nuotrauką per kelias sekundes apdoroja algoritmas, kuris praneša, ar apgamas rizikingas. Technologija paremta giluminio mokymosi algoritmu – algoritmas, išanalizavęs daug duomenų, tobulina pats save – kuo daugiau išanalizuoja nuotraukų, tuo tiksliau atpažįsta vėžinius odos darinius.

Melanoma yra agresyviausia odos vėžio forma. Ankstyva diagnostika ir tiksli diagnozė gali išgelbėti gyvybę. Jei melanoma aptinkama anksti, pacientams išgyvenamumo tikimybė – 95 proc., tačiau jei melanoma diagnozuojama vėliausioje stadijoje, išgyvenamumas siekia tik apie 8 proc. Melanomai būdingas spartus naviko augimas ir ji yra gana atspari spinduliniam gydymui bei chemoterapijai, todėl labai svarbu melanomą aptikti kuo anksčiau.

Tyrime DERM technologija identifikavo nulinę melanomos stadiją paviršininiame odos sluoksnyje, kai navikas mažesnis nei 1 milimetras. Tai rodo, kad dirbtinis intelektas gali pasitarnauti ankstyvoje diagnostikoje.

Melanoma – gana retas piktybinis navikas, tačiau sergamumas šia liga didėja. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 200 naujų susirgimų melanoma, dažniau moterims nei vyrams. Pirmieji požymiai – tamsi, netaisyklingos formos dėmelė ten, kur anksčiau buvo švari oda arba apgamo pakitimas – jis padidėjęs ar patamsėjusi jo spalva. Melanomai išsivystyti didžiausią reikšmę turi ilgalaikis saulės poveikis odai.

Parengė Monika Kairienė pagal healthtechdigital.com ir nvi.lt