Dingo mėnesinės – tai gali būti nervinė anoreksija

Gydytoja akušerė-ginekologė prof. Žana Bumbulienė / Santaros klinikų nuotr.
Kodėl mėnesinės išnyksta?
Pasak medikės, kai svoris nukrenta žemiau individualiai minimalios ribos, organizmui nebeužtenka energijos, todėl jis „išjungia“ kurią nors organizmo funkciją. „Mažiausiai reikalinga išgyvenimui yra reprodukcinė sistema, kuri šiuo atveju ir yra aukojama. Be to, itin mažo svorio moteris yra per silpna, kad galėtų pastoti ir išnešioti vaisių“, – tvirtina ginekologė. Medikės teigimu, tai nereiškia, kad kiaušidės nustoja dirbti, tiesiog neišsiskiria tam tikri hormonai, kurie reguliuoja kiaušidžių veiklą. Paauglės kartais laikosi tokių dietų, kad laiku nepastebėjus, sveikatos galime nesugrąžinti.
Pasak gydytojos, įprastai paauglė, kurios organizmas auga, turi gauti pakankamą kalorijų kiekį. Tai yra, turi gauti daugiau nei išnaudoja. Energijos trūkumas gali susidaryti dėl per didelių krūvių sportuojant, kai per daug ribojamas maistas ir dėl nuolatinės didelės įtampos, streso. „Labai daug konsultuoju mergaičių dėl minėtos problemos, ir pagal sukauptą statistiką žinau, kad mėnesinių išnykimą daugiau nei pusei lemia vadinamoji funkcinė hipotaliaminė amenorėja“, – tvirtina profesorė Ž.Bumbulienė.
Medikė sako, jog pacienčių skundų padaugėja prieš egzaminų sezoną, kai akivaizdu jaunos merginos jaučia daugiau streso, bet problemos dažniausiai išnyksta su prasidėjusiomis atostogomis.
Gali būti mirtinai pavojinga
Profesorė Ž.Bumbulienė sako, kad mergaitės dažnai net ir nesuvokia, kad organizmo nualinimas dietomis grėsmingas ne tik lytinei sveikatai, bet gali baigtis ir mirtimi. Jai teko vieną savo pacientę siųsti tiesiai į ligoninės stacionarą. „Kviečiau greitąją medicinos pagalbą, susiskambinau su psichiatrais. Supratau, kad 1,6 m ūgio mergaitei sverti 36 kg yra labai negerai. Akivaizdu, kad yra išsekimas, o pas kitą gydytoją ji nenueis. Jeigu aš ją būčiau paleidusi, galėjo net ir numirti“, – prisimena gydytoja ginekologė.
Medikė pastebi, kad paauglystėje organizmas dar tik formuojasi, todėl labai svarbu, kad taisyklingai susiformuotų visų organizmo sistemų tarpusavio ryšiai, kad tam kiltų kuo mažiau trikdžių.
Ar vaisingumas atsistato?
Profesorė Ž.Bumbulienė teigia, niekada negali žinoti, ar pavyks, nors būna paskiriamas gydymas, suvaldytas stresas, pacientės atgauna svorį. „Būna taip, kad mėnesinių nesulaukiame ir 5 ar net 10 metų. Mes niekada nežinome, ar pavyks jas atstatyti. Ir nors daugeliu atveju mėnesinės sugrįžta, tačiau 10 proc. merginų jos taip ir neatsiranda arba jų sulaukiama po daugelio metų. Būna ir kuriozinių atvejų, kai pastoja moterys taip ir nesulaukusios mėnesinių“, – pasakoja gydytoja ginekologė.
Profesorė mini ir kitą problemą: kaulų tankis priklauso nuo estrogenų – moteriškųjų lytinių hormonų, tad sutrikusi mityba lemia, kad mineralinis kaulų tanki ne tik nebeauga, bet ir pradeda mažėti. Paauglystėje, deja, niekas negalvoja, gal net ir nežino, kad net pasveikus po valgymo sutrikimų, net 10 metų išlieka padidėjusi kaulų lūžių rizika.
Kaip turėtų maitintis paauglės?
Ž.Bumbulienės teigimu, paauglystėje maistas turi būti labai įvairus. Netgi cholesterolio kiekis nėra taip ribojamas, kaip suaugusiems, nes iš jo gaminami tam tikri hormonai, kurių itin reikia paauglystėje.
Medikė visada pataria savo pacientėms apsilankyti pas dietologą ir pasitarti dėl individualaus mitybos plano. O kalbėdama su paauglių tėvais, gydytoja pataria visgi peržiūrėti, ar jų vaikas gyvena normaliu režimu, gal sutrikęs miego režimas, o dieną patiria per daug streso, lanko per daug būrelių, mokykloje jaučia stresą. Daugeliui paauglių būdingas perfekcionizmas, nori būti tobuli visose srityse, tad tėvų pareiga įvertinti, ar to siekimas jų vaikams nesukelia pernelyg daug streso.
Kur konsultuoja gydytoja akušerė-ginekologė prof. Žana Bumbulienė RASITE ČIA.