Dėl pogimdyvinės depresijos raginama tikrinti ir vyrus
Depresijos simptomai per pirmus vaiko gyvenimo metus laikomi pogimdyvine tėčio depresija. Ankstesni tyrimai rodo, kad ją patiria 2-25 proc. tėvų. Tačiau aiškių specifinių diagnostinių kriterijų, nustatančių pogimdyvinę depresiją tėčiams, nėra.
Tėvai, patiriantys pogimdyvinę depresiją, rečiau nei motinos linkę kreiptis pagalbos, problemos sprendimą apsunkina ir tai, kad daugelis nežino apie tėčių depresiją po vaiko gimimo.
Tėčių pogimdyvinė depresija pasireiškia kitaip nei motinoms. Šalia įprastų depresijos simptomų, nuolatinio liūdesio, mitybos, miego sutrikimų, apatijos, kai mėgstama veikla nebeteikia džiaugsmo, vyrai linkę depresiją po vaiko gimimo slėpti pasinerdami į darbą arba vartodami alkoholinius gėrimus.
Pagal Amerikos pediatrų asociacijos rekomendacijas, išleistas 2019 metais, atkreipti dėmesį į galimą motinų depresiją rekomenduojama per pirmo, antro, ketvirto ir šešto vaiko gyvenimo mėnesio patikros vizitus, o apsvarstyti patikrinti ir partnerį – tik per šeštą vizitą. Kitos JAV organizacijos – Prevencinių paslaugų darbo grupės – rekomendacijose vyrai išvis neminimi.
Mokslininkai rekomenduoja, kad pediatrai informuotų tėčius apie pogimdyvinę depresiją, taip pat po vizitų pediatrai turėtų pasiteirauti, ar depresija sergantys tėčiai gauna gydymą.
Pogimdyvinė motinų depresija anksčiau buvo labai stigmatizuojama, tačiau visuomenėje vis garsiau apie tai kalbant, mažiau baiminamasi pripažinti šią problemą. Didesnis žinomumas apie tėčių depresiją po vaiko gimimo taip pat paskatintų daugiau naujų tėvų spręsti savo bėdas.
Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com