Dėl koronaviruso grėsmės – ribojimai Lietuvos gimdymo namuose / Shutterstock nuotr.

Dėl koronaviruso grėsmės – ribojimai Lietuvos gimdymo namuose

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-03-04 13:00
Lietuvoje paskelbus ekstremalią padėtį dėl koronaviruso COVID-19 plitimo, daugelis gydymo įstaigų apribojo pacientų lankymą, o tai reiškia, kad lankytojai neįleidžiami ir į akušerijos skyrius. Kai kurios gimdymus priimančios įstaigos gimdymo metu moteriai leidžia būti su lydinčiu asmeniu, tačiau riboja lankymą po gimdymo, kitose moterys gimdo su personalo pagalba, be vyro. Lietuvos akušerių asociacijos prezidentė Violeta Staniulevičienė sako, kad gimdymas be artimojo emocinės paramos – moteriai didelė psichologinė trauma.
Ribojimai gimdymo namuose

Vilniaus Santaros klinikose ribojamas ir vyrų dalyvavimas gimdyme, ir lankymas po gimdymo. Tokios priemonės priimtos Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją dėl galimo koronaviruso COVID-19 plitimo. „Pacientų sveikata ir saugumas – visos klinikų komandos prioritetas. Suprantame, jog kūdikio laukimas yra ypatingas įvykis šeimos gyvenime, vis tik pirmiausiai esame atsakingi už gimdyvės ir kūdikio sveikatą, o vyras šiuo atveju yra ne pacientas, bet lydintysis asmuo, lankytojas. Suprantame, jog pasitaiko labai išskirtinių atvejų. Santaros klinikos operatyviai reaguoja į visus situacijos pokyčius ir dėl  konkretaus atvejo kviečiame bendrauti su skyrių vedėjais ir ieškoti tinkamiausio sprendimo“,  – rašoma VUL Santaros klinikų atsakyme.

Lietuvos akušerių asociacijos prezidentė Violeta Staniulevičienė, gimdymus priimanti Santaros klinikose, sako, kad tokios griežtos priemonės – perteklinės: „Gimdyvei didelė psichologinė trauma. Jei vyras visa laiką buvo kartu, palydėjo iki gimdymo skyriaus, užverti prieš jį duris nereikėtų. Nemanau, kad yra rizika pabūnant su gimdyve gimdykloje. Jei jaučia bet kokios ligos simptomus, vyras pats neis į gimdyklą. O jei sveikas žmogus, niekur nedalyvavęs… Tuo labiau Lietuvoje didelio koronaviruso protrūkio nėra“, – sako akušerė.

Pasak akušerės V. Staniulevičienės, ribojant ir gimdyvių lankymą ypač sunku moterims po Cezario pjūvio operacijų, joms reikia pagalbos pasirūpinant savimi ir naujagimiu: „Tikrai sunkiau. Su skyriaus vedėjo leidimu vyrą gal ir įleis. Jei moteris guli atskiroje palatoje, viena su vyru būdama rizikos nekelia“, – sako V. Staniulevičienė. Akušerė pataria nėščiosioms, kurių terminas artimiausiu metu, pasidomėti mažesnių miestų įstaigomis, priimančiomis gimdymus. Ten, kur mažesni pacientų srautai, gali būti netaikomos tokios griežtos priemonės.

Vilniaus Gimdymo namai taiko švelnesnes priemones – dalyvauti vyrams gimdymuose leidžiama, tačiau ribojamas lankymas. „Kai priimame vyrus, matuojame jų temperatūrą, klausiame, ar nebuvo šiaurės Italijoje, Kinijoje. Bet su vyru arba su kitu vienu šeimos nariu gimdyti galima“, – sako Vilniaus  gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė. Kauno Krikščioniškieji gimdymo namai prašo gimdyvių per gimdymą ir po apsiriboti vieno asmens (vyro) pagalba, neplėsti lankančiųjų rato.

Dulų asociacijos rekomendacijos

Lietuvos dulų asociacija teigia, kad emocinė parama yra vienas svarbiausių gimdančios moters poreikių. Asociacija savo Facebook paskyroje dalijasi patarimais, kaip išlaikyti ramybę moterims, kurių gimdymo terminas artimiausiu metu:

  • Pasidomėkite karantino tvarka Jūsų pasirinktuose gimdymo namuose. Situacija ne visur vienoda.
  • Jei tuose gimdymo namuose, kuriems būtumėte teikusi pirmenybę, vyro dalyvavimas ribojamas, pasidomėkite apie netoliese esančius kitus gimdymo namus ir juose karantino metu galiojančias taisykles.
  • Jei į pasirinktus gimdymo namus Jūsų lydėti vyras ar kitas artimas žmogus negali, sužinokite lankymo, daiktų perdavimo galimybes. Nuo to priklausys, ką reikės pasiimti su savimi į gimdymo namus.
  • Pasidomėkite, jei dar to nepadarėte, kokie natūralaus nuskausminimo būdai yra prieinami esant vienai (įvairūs masažuokliai, masažo kamuoliukai, aromaterapinės priemonės ir pan.). Konkrečiai susidėliokite, kokios pagalbos prašysite personalo. Leiskite sau prašyti pagalbos iš personalo.
  • Nusiteikite gimdyti ramiai, pasitikėkite savo kūnu – jis tikrai žino, kaip gimdyti.
  • Pasikalbėkite su vyru, kaip nuotoliniu būdu galite palaikyti ryšį: skambučiai, vaizdo skambučiai ir pan. Pasirūpinkite reikiama technika ir įranga – nepamirškite kroviklio ir pakankamo mobilaus interneto duomenų paketo! Pasikalbėkite ir apie tai, kaip jaučiatės dėl šios situacijos. Tikėtina, kad daug jausmų išgyvenate abu, leiskite jais sau dalintis. Pokalbis dažnai padeda sumažinti įtampą, o tada lengviau priimti situaciją, ieškoti sprendimų.
  • Ankstyvasis pogimdyminis laikotarpis baigiasi 6 valandos po gimdymo – jei Jūs ir naujagimis gerai jaučiatės, jau galite vykti namo. Jei reikia ar norite, galite likti gimdymo namuose dar parą, dvi ar keletą – galite pasitarti su prižiūrinčiu personalu, kaip geriausia būtų elgtis konkrečiai Jūsų atveju.
  • Raskite, su kuo galėtumėte pasikalbėti apie kylantį nerimą dėl paties gimdymo, dėl pasikeitusios situacijos: Jūsų vyras, artimas žmogus, psichologas, emocinės paramos tarnybos (Pagalbos Moterims Linija 880066366, Jaunimo linija 8800 28888, Vilties linija 116 123), dula (konkrečios dulos kontaktus galite rasti www.dula.lt).
  • Kritiškai vertinkite socialinių tinklų poveikį – ar ten gaunate naudingą informaciją, palaikymą, ar nereikalingą įtampą?
  • Leiskite sau atsipalaiduoti ir priimti situaciją tokią, kokia ji yra. Suprantama, kad sudėtinga, bet kuo ramiau priimsite situaciją, tuo lengviau bus ją išbūti.

Kaip padėti šalia esančiai moteriai, kurios terminas artimiausiu metu:

  • Padėkite išsiaiškinti situaciją pasirinktuose ir kituose priimtinuose gimdymo namuose.
  • Skirkite erdvės išsisakymui: kaip jaučiasi, ko bijo, dėl ko nerimauja. Neskubėkite su patarimais, nekelkite papildomo nerimo.
  • Nekelkite įtampos replikomis „Nežinau, kaip aš pagimdyčiau be vyro“ ir pan.
  • Tiesiog paklauskite, kokios pagalbos norisi: pokalbio, susiruošti daiktus kelionei į gimdymo namus, patyrinėti, kokia situacija skirtingose gimdymo namuose, padėti nuvykti iki gimdymo namų, būti pasiekiamu/pasiekiama telefonu ir t.t