Dėl augančio svorio labiausiai kalti saldinti gėrimai / Shutterstock nuotr.

Dėl augančio svorio labiausiai kalti saldinti gėrimai

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-10-19 11:15
Naujas tyrimas su pelėmis patvirtina anksčiau darytus tyrimus su žmonėmis. Pridėtinio cukraus vartojimo būdas – su gėrimu ar maistu – daro įtaką kalorijų suvartojimui ir kūno svoriui. Jei šio tyrimo rezultatai būtų pritaikomi žmonėms, tai reikštų, kad dėl antsvorio daugiausia kalti saldinti gėrimai.
Jungtinės Karalystės ir Kinijos mokslininkų komanda tyrė, kokią įtaką kalorijų suvartojimui ir kūno svoriui daro pridėtinio cukraus vartojimo būdas – ar cukrus vartojamas su gėrimu, ar maistu. Mokslininkai 8 savaites vieną pelių grupę girdė vandeniu su cukrumi, kitai grupei davė ėdalo su cukrumi. Abiejose grupėse pridėtinis cukrus sudarė 73 proc. dienos kalorijų. Tyrėjai stebėjo pelių svorį, riebalų masę, kalorijų ir energijos suvartojimą, gliukozės kiekį ir atsparumą insulinui.

Rezultatai parodė, kad pelės, kurios cukrų vartojo su vandeniu, suvartodavo daugiau kalorijų, priaugo svorio ir padidino riebalų masę, joms padidėjo diabeto rizika. Pelės, kurios tą patį kiekį cukraus suvartodavo su maistu, bet gėrė paprastą vandenį, buvo liesesnės ir metaboliškai sveikesnės.

Šio tyrimo rezultatai patvirtina ankstesnius tyrimus su žmonėmis, kurie parodė, kad saldinti gėrimai padidina kalorijų suvartojimą. Manoma, kad žmonės, gerdami saldžius gėrimus, suvartoja daugiau angliavandenių, tačiau suvalgomo maisto kiekio nesumažina – taip suvartotų kalorijų kiekis didėja. Saldinti gėrimai – limonadai, energiniai ir specialūs sportiniai gėrimai – bent jau JAV yra didžiausias pridėtinio cukraus šaltinis vidutinio žmogaus mityboje.

Parengta pagal medicalnewstoday.com