Daugėja COVID-19 atvejų už Kinijos ribų
Didžiausias koronaviruso COVID-19 protrūkis Europoje fiksuojamas Italijoje. Per kelias dienas apsikrėtusiųjų koronavirusu Italijoje padaugėjo iki 217 , mirusių – 4. Viruso židiniu tapo 10 miestelių Lombardijos ir Veneto regionuose. Miesteliuose, kuriuose gyvena apie 50 tūkst. žmonių, paskelbtas karantinas. Siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą, nutraukiami ir Venecijos karnavalo renginiai.
Italijos premjeras Giuseppe Conte perspėjo, kad susirgusiųjų gali padaugėti. Italijos pareigūnai neatseka pirminio šaltinio, nuo kurio prasidėjo COVID-19 protrūkis šalyje. Tai reiškia, kad virusas gali būti labiau paplitęs nei manoma.
Pietų Korėjoje paskelbtas didžiausias pavojaus lygis, kai susirgusiųjų skaičius peržengė 600, dabar jis siekia 833, nuo koronaviruso Pietų Korėjoje mirė 8 žmonės. Irane, nepraėjus nė savaitei nuo paskelbimo apie pirmuosius apsikrėtimo COVID-19 atvejus, jau užfiksuoti 43 susirgusieji ir 8 mirtys.
Gali perduoti žmogus be simptomų
Kinijos mokslininkų tyrimas patvirtina, kad kai kurie žmonės COVID-19 virusą gali perduoti dar iki simptomų atsiradimo. Mokslininkai nagrinėjo atvejį, kai 20 metų moteris, nejautusi jokių simptomų, COVID-19 perdavė penkiems šeimos nariams.
Moteris sausio 10 d. keliavo iš Kinijos Uhano miesto, kuriame ir kilo naujojo koronaviruso epidemija, į Anjango miestą. Atvykusi į Anjangą, ji aplankė keletą artimųjų. Kai jie susirgo, gydytojai izoliavo moterį ir ištyrė ją dėl koronaviruso. Iš pradžių tyrimas buvo neigiamas, tačiau pakartotinis testas buvo teigiamas.
Visi penki jos artimieji susirgo COVID-19 sukeliamu plaučių uždegimu, tačiau net ir praėjus mėnesiui po moters kelionės iš Uhano į Anjangą, jai nebuvo pasireiškę jokie simptomai – krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija buvo normali, ji nekarščiavo, kvėpavimas buvo normalus, neskaudėjo gerklės, ji nekosėjo.
Tyrimo autoriai sako, kad jei daugiau tyrimų patvirtintų jų išvadas, kad COVID-19 gali plisti nepasireiškus simptomams, tai reikštų, kad suvaldyti virusą gali būti sudėtinga. Pagrindiniai klausimai, į kuriuos dabar nori atsakyti mokslininkai – kaip dažnai virusas perduodamas nuo žmogaus, nejaučiančio simptomų, ir kada tyrimai, jei asmuo nejaučia simptomų, gali parodyti, kad asmuo apsikrėtęs virusu.
Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com