Kūdikio laukimas / Shutterstock nuotr.

Cukrinis diabetas ir nėštumas – ką turi žinoti moterys?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-10-25 14:00
Lietuvoje yra virš 7000 sergančiųjų 1 tipo cukriniu diabetu, diagnozuojamo vaikystėje ar jauname amžiuje. Šios ligos sekimas ir pacientų priežiūra yra ypatingai svarbūs šeimai planuojant nėštumą. Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė Miglė Francaitė-Daugėlienė sako, kad geriausia, ką gali padaryti 1 tipo cukriniu diabetu serganti ir apie šeimą galvojanti moteris, tai atsakingai planuoti nėštumą ir jo metu bendradarbiauti su gydytojais.
1 tipo cukrinis diabetas – autoimuninės kilmės susirgimas, kai organizme vyrauja absoliutus insulino trūkumas. „Svarbu, kad visa šeima būsimą etapą planuotų atsakingai, o mes, gydytojai, padėsime moteriai pasiekti gerus sveikatos rodiklius. Sutelkę gydytojų specialistų komandą, kartu su šeima užtikriname, jog mamos būklė nėštumo metu būtų gera, o vaisius – sveikas“, – pabrėžia gydytoja endokrinologė M. Francaitė-Daugelienė.

Cukrinio diabeto kontrolė svarbi viso nėštumo metu, nes padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali sukelti papildomas komplikacijas tiek mamai, tiek vaisiui. „Cukriniu diabetu sergančios moterys dažniau nei sveikos nėščiosios patiria savaiminį persileidimą, priešlaikinį gimdymą, dažniau nustatomas padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, preeklampsija, taip pat įvairios infekcinės komplikacijos, pavyzdžiui, šlapimo takų infekcija“, – vardija gydytoja.

Tretinio lygio specialistų priežiūra viso nėštumo metu svarbi ne tik moteriai, tačiau ir vaisiui. Pasak M. Francaitės-Daugėlienės, komplikacijos vaisiui yra tiesiogiai susijusios su glikemijos kontrole nėštumo metu. „Komplikacijos gali būti įvairios: tai diabetinė embriopatija – širdies ir kraujagyslių, centrinės nervų sistemos, vystymosi anomalijos, neišnešiotumas, kvėpavimo sutrikimo sindromas, gimdymo trauma ir kitos. Dėl blogai kontroliuojamo 1 tipo cukrinio diabeto antroje nėštumo pusėje vaisiui gali pasireikšti augimo, brendimo, organų funkcijų ir medžiagų apykaitos sutrikimai“.

Gydytoja pabrėžia, jog su nėštumą planuojančia, 1 tipo cukriniu diabetu sergančia moterimi, svarbu bendradarbiauti dar iki nėštumo. „Kauno klinikose konsultacijų metu paaiškiname apie tinkamo cukrinio diabeto kontrolės ryšį su sėkmingu nėštumu. Moterims primename bendros sveikos gyvensenos, mitybos ir higienos principų svarbą: nerūkyti bei nevartoti alkoholio, prieš pastojimą pradėti vartoti folio rūgštį 1-5 mg per parą, rekomenduojama būti fiziškai aktyvioms – tik veiksmų visuma gali užtrinti sėkmingą nėštumą ir laimingą šeimą“.

Išskirtinių grupinių Kauno klinikų gydytojų konsultacijų metu primenami hipoglikemijos simptomai, profilaktikos ir gydymo principai. Jeigu moteris pageidauja, jai suteikiama psichologo konsultacija.

„1 tipo cukrinio diabeto diena“ – nauja iniciatyva Kauno klinikų Endokrinologijos klinikoje, kviečianti visus, sergančius šia liga, susipažinti su naujausiomis gydymo rekomendacijomis, sužinoti daugiau apie 1 tipo cukrinio diabeto valdymo ypatumus, nėštumo planavimą ir priežiūrą. Paskaitas veda gydytojai endokrinologai, slaugytojai diabetologai ir psichologai, kurie domisi 1-ojo tipo cukriniu diabetu.

Grupiniai užsiėmimai vyksta kiekvieną penktadienį Kauno klinikų Endokrinologijos klinikoje (Eivenių g. 2), nuo 8:00-14:30 val. Registracija į paskaitas vyksta telefonu +37037326570 arba atvykus į Endokrinologijos klinikos registratūrą. Dalyviams su savimi reikia turėti du šeimos gydytojo siuntimus – gydytojui endokrinologui ir slaugytojui diabetologui.

Kauno klinikų informacija