Šis metodas tinka toms poroms, kurios jau susilaukė norimo vaikų skaičiaus ir yra tvirtai apsisprendę daugiau jų neturėti. Shutterstock nuotr.

Chirurginė kontracepcija: privalumai ir trūkumai

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-28 18:30
Sterilizacija – tai operacija, kurios metu moterims perkerpami kiaušintakiai ir perrišami jų galai (todėl sperma lytinio akto metu nebegali nutekėti kiaušintakiais iki kiaušidės ir apvaisinti kiaušialąstės), o vyrams perkerpami sėkliniai latakai ir perrišami jų galai (tokiu būdu blokuojamas spermatozoidų patekimas į skystąją spermos dalį, kurią gamina kitos vyriškos lytinės liaukos, todėl sperma tampa neveiksni).
Privalumai

Metodas 100% efektyvus ir ilgalaikis. Jis neslopina nei lytinio potraukio, nei lytinio pajėgumo, nei lytinio pasitenkinimo. Tinka toms poroms, kurios jau susilaukė norimo vaikų skaičiaus ir yra tvirtai apsisprendę daugiau jų neturėti; taip pat tinka vyresnio amžiaus žmonėms, kurių vaikai jau yra užaugę ir dideli, o jų pačių vaisingumas sumažėjęs, bet vis dar neišnykęs, ir nėštumas būtų itin nepageidautinas.

Trūkumai

Kadangi tai yra chirurginė operacija, jos metu galimos bendrai visoms operacijoms būdingos komplikacijos (kraujavimas, supūliavimas, siūlių nelaikymas, sąaugų susidarymas, anestezijos problemos ir kt.). Be to, po sterilizacijos kai kurie žmonės pakeičia savo norus ir vėliau gailisi, kad nebeturės vaikų. Sterilizacija neapsaugo nuo ŽIV ir kitų lytiniu keliu plintančių ligų. Lietuvoje atliekama tik išimtinais atvejais, dažniausiai pagal medicinines indikacijas, informavus pacientą ir tiktai gavus raštišką jo sutikimą.

Vyrų sterilizacija arba vazektomija

Tai negrįžtamas kontracepcijos būdas. Jos metu vyro sėkliniai latakai, kuriais iš sėklidžių į varpą keliauja spermatozoidai, yra perrišami, perpjaunami ar blokuojami kitu būdu. To pasekoje spermatozoidai nebepatenka į spermą, kuri yra išmetama lytinių santykių metu, ir akivaizdu, kad nebėra kam apvaisinti kiaušialąstės.

Šis kontracepcijos metodas ypač efektyvus ir nesukelia jokių komplikacijų. Tai greitesnis, paprastesnis ir pigesnis būdas, nei moterų sterilizacija.

Vazektomija nepakeičia vyro lytinės potencijos, o tikimybė susirgti prostatos vėžiu nepadidėja. Organizmas toliau gamina vyriškus hormonus, išlieka erekcija ir ejakuliacija.

Operacijos metu, ties spermos kanalais sėklidėse, įšvirkščiami vietiniai anestetikai ir padaroma mažytė įpjova. Per įpjovą sėkliniai latakai ištraukiami, nupjaunami ir perrišami. Visa operacija trunka apie 20 minučių. Įpjova tokia maža, kad jos netgi nereikia susiūti. Operacija atliekama ambulatoriškai gydytojų kabinetuose, klinikose ir ligoninėse.

Vazektomija nė vieno iš partnerių neapsaugo nuo lytiniu būdu plintančių ligų, tame tarpe AIDS.

Vazektomija tinka vyrams turintiems tvirtą šeimą (ilgalaikius santykius) ir vaikų tiek, kiek jie ir planavo. Vyrai, kurių partnerės turi sveikatos problemų ir kurioms nėštumas gali pakenkti, dažnai naudoja vazektomiją, kaip patikimiausią kontracepcijos metodą. Taip pat poros, nenorinčios rizikuoti perduoti palikuonims paveldimą ligą ar negalią, dažnai renkasi sterilizaciją, kaip saugesnį ir ne tiek brangų būdą.

Jei esate jaunas, neturite vaikų ar vis dar neapsisprendėte kiek jų norite turėti, apie vazektomiją geriau negalvoti. Jei ketinate pataupyti spermą (pasidėti į spermos banką) tam atvejui, jei ateityje jų užsinorėtumėte, vazektomija greičiausiai nėra tinkama priemonė šiuo metu. Galiausiai, jei turite bet kokių abejonių ar esate verčiamas atlikti šią procedūrą, atidėkite sprendimą.