Cezario pjūvio operacija / Shutterstock nuotr.

Cezario pjūvį bus galima pasirinkti – tik esant rizikos veiksniams

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-10-28 18:20
Cezario pjūvis gimdymo metu galės būti pasirenkamas, tačiau tik esant rizikos faktoriams, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
Iki šiol toks gimdymo būdas negalėjo būti pasirenkamas, dėl jo apsispręsdavo gydytojai, esant medicininėms indikacijoms, kai gimdymas natūraliu būdu gali sukelti pavojų gimdyvės arba vaisiaus gyvybei, ir kai cezario pjūvio operacija gydytojų įvertinama kaip saugesnė alternatyva.

„Įsiklausydama į pacienčių reiškiamus pageidavimus ir siekdama užtikrinti žmonių teisę patiems rinktis sveikatos priežiūros paslaugas, SAM papildė cezario pjūvio operacijos indikacijas, kurioms esant vietoje natūralaus gimdymo galėtų būti atliekama cezario pjūvio operacija“, – nurodoma pranešime.

Nuo šiol cezario pjūvis galės būti atliekamas pacientės pageidavimu, kai „yra santykinė medicininė indikacija atlikti cezario pjūvio operaciją“. Pavyzdžiui, jeigu moteris turi arba turėjo reprodukcinės funkcijos ar gimdymo sutrikimų, gimdo pirmą kartą, būdama vyresnio amžiaus, turi socialinių rizikos faktorių arba kitų padidintos rizikos faktorių.

Moteris, norėdama pasikonsultuoti dėl galimybės atlikti cezario pjūvio operaciją, nesant medicininių indikacijų, ne anksčiau kaip 22 nėštumo savaitę, bet ne vėliau kaip 37 nėštumo savaitę, turėtų kreiptis į gydytoją akušerį ginekologą toje gydymo įstaigoje, kuri atlieka cezario pjūvio operacijas.

Gydytojas informuos pacientę apie šios operacijos medicinines ir santykines indikacijas, eigą, galimą naudą ir riziką, cezario pjūvio operacijos ir natūralaus gimdymo privalumus ir trūkumus, atliktos cezario pjūvio operacijos įtaką kitam nėštumui bei gimdymo ypatumus, esant randui gimdoje, taip pat apie cezario pjūvio operacijos pasekmes motinai ir naujagimiui, galimas komplikacijas ateityje.

SAM pabrėžia, kad jeigu cezario pjūvio operacija atliekama nesant medicininių indikacijų, o pačios gimdyvės pageidavimu, tai nėra laikoma privalomojo sveikatos draudimo draudiminiu įvykiu, todėl pacientė turi pati sumokėti už asmens sveikatos priežiūros paslaugas.