Seksualiniai santykiai brandžiame amžiuje / Shutterstock nuotr.

Ar seksas saugus vyro širdžiai?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-11-19 21:42
Daugelis brandaus ir vyresnio amžiaus vyrų neretai susimąsto, ar seksualinė veikla per daug nenuvargina širdies. Nors šis klausimas gali kelti šypseną, tačiau iš tikrųjų yra gana svarbus, juolab jog šia tema jau atliktas ne vienas mokslinis tyrimas.
Kas lengviau – bėgimo takelis ar seksas

Norėdami įvertinti seksualinės veiklos poveikį širdžiai ir kraujagyslėms, mokslininkai stebėjo savanorius ant bėgimo takelio laboratorijoje ir privačios seksualinės veiklos metu namuose. Tyrime dalyvavo 13 moterų ir 19 vyrų, kurių vidutinis amžius – 55 metai. Iš vyrų beveik 70 proc. sirgo kokia nors širdies ir kraujagyslių liga, 53 proc. vartojo beta blokatorius. Nepaisant savo širdies sveikatos istorijos, vyrai informavo, kad treniruojasi maždaug keturis kartus per savaitę, o seksualinis aktyvumas – vidutiniškai šešis kartus per mėnesį.

Tyrėjai stebėjo širdies ritmą ir kraujospūdį, vyrams atliekant standartinius bėgimo takelio pratimų testus ir „įprastą“ seksualinę veiklą su savo partnere namuose.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad bėgimo takelis daugeliui tyrimo dalyvių pasirodė sunkesnis. Intensyvumo skalėje nuo 1 iki 5, kai 5 yra didžiausias, vyrai bėgimo takelio pratimus įvertino 4,6, o seksą – 2,7. Moterims seksas buvo dar mažiau varginantis širdies susitraukimų dažnio, kraujospūdžio ir fizinio krūvio intensyvumo požiūriu.

Seksas sudegina apie 5 kalorijas per minutę

Tyrėjų nuomone, neretai vyrai atiduoda daugiau energijos galvodami ir kalbėdami apie seksą nei pačiam veiksmui. Lytinių santykių metu vyro širdies susitraukimų dažnis retai viršija 130 dūžių per minutę, o jo sistolinis kraujospūdis beveik visada būna mažesnis nei 170. 

Apskritai vidutinis seksualinis aktyvumas nėra aukštas, lyginant su atliekamų pratimų intensyvumu. Kalbant apie deguonies suvartojimą, tai yra apie 3,5 MET (medžiagų apykaitos ekvivalentai), o tai yra maždaug tiek pat, kiek šokant fokstrotą, grėbiant lapus ar žaidžiant stalo tenisą. 

Beje, seksas sudegina apie penkias kalorijas per minutę – tai keturiomis daugiau, nei vyras sunaudoja žiūrėdamas televizorių, ir tai maždaug tas pats, kiek vaikštant po golfo aikštyną.

Kokia tikimybė patirti širdies smūgį sekso metu?

Grėbiant lapus gali padidėti deguonies suvartojimas, lyginant su seksualine veikla, dar prisideda jaudulys ir galbūt stresas, o tai suteikia papildomo adrenalino. Tiek susijaudinimas, tiek fiziniai pratimai padidina adrenalino kiekį ir gali sukelti širdies priepuolius bei aritmijas. Bet ar seksas gali tai išprovokuoti? Teoriškai, gali. Tačiau praktikoje tai nėra įprasta, bent jau įprastinio sekso su savo partneriu metu.

Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad mažiau nei vienas iš 100 širdies priepuolių yra susijęs su seksualine veikla, o mirtinų aritmijų dažnis yra tik vienas iš 200. Kitaip tariant, sveikam 50 metų amžiaus vyrui rizika patirti širdies priepuolį yra maždaug 1 iš milijono; seksas padvigubina riziką, bet vis tiek tai yra tik 2 iš milijono atvejų. 

Tačiau vyrams, sergantiems širdies ligomis, rizika yra dešimtkart didesnė, tačiau net ir jiems tikimybė patirti širdies smūgį sekso metu yra 20 iš milijono.

Sveika gyvensena

Lytiniai santykiai yra normali žmogaus gyvenimo dalis. Tad norint, kad seksas būtų saugus širdžiai, visiems vyrams (nesvarbu, turi širdies ligų ar ne) patariama – vengti tabako ir alkoholio, reguliariai mankštintis ir tinkamai maitintis. Jei sekso metu pajutote galimus širdies permušimus ar kitus neigiamus simptomus, turėtumėte iš karto tai nutraukti.

Laikantis šių paprastų nurodymų ir atsargumo priemonių seksas visuomet bus saugus širdžiai, bet jis turėtų būti saugus ir visam kūnui. Atminkite, kad lytiškai plintančios ligos kelia kone didesnę grėsmę nei lytiniu keliu sukeltos širdies problemos.

Parengta pagal: www.health.harvard.edu