Kavos gėrimas; kavos ir arbatos vartojimas / Shutterstock nuotr.

Ar kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti demencijos riziką? 

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-01-22 19:59
Mėgstate kasdien išgerti po kelis puodelius kavos ar arbatos? Pasak mokslininkų, tai gali padėti sumažinti insulto bei demencijos riziką, skelbia „Health“.
Naujame tyrime, paskelbtame „PLOS Medicine“, buvo analizuojami net 365 682 žmonių nuo 50 iki 74 metų amžiaus, dalyvavusių Jungtinės Karalystės (JK) Biobanke, duomenys (JK Biobankas – didelės apimties biomedicinos duomenų bazė ir tyrimų šaltinis). Dalyvių sveikata bei jų kavos ir arbatos gėrimo įpročiai buvo stebimi 10–14 metų laikotarpyje.

Per tyrimo laikotarpį 5 079 dalyviai susirgo demencija, o 10 053 dalyviai patyrė bent vieną insultą. Tyrėjai palygino žmonių, kurie negėrė kavos ar arbatos, sveikatą su tų, kurie minėtus gėrimus vartojo reguliariai, ir nustatė, kad tie asmenys kurie mėgo gerti kavą ir arbatą kasdien, turėjo mažesnę insulto ir demencijos riziką, palyginus su likusiais.

Kitaip tariant, tie, kurie per dieną išgerdavo 2–3 puodelius kavos arba 3–5 puodelius arbatos, turėjo mažesnę demencijos ir insulto riziką. Be to, paaiškėjo kita įdomus faktas: tie tyrimo dalyviai, kurie išgerdavo du ar tris puodelius kavos per dieną bei du ar tris puodelius arbatos (taigi, iš viso suvartodavo apie keturis ar šešis puodelius minėtų karštųjų gėrimų), pasiekė geriausius rezultatus: insulto rizika sumažėjo 32 proc., o demencijos – 28 proc.

„Mes nustatėme, kad kavos ir/arba arbatos vartojimas buvo susijęs su mažesne insulto ir demencijos rizika, O jei geriama ir arbata, ir kava, patebima mažesnė poinsultinės demencijos rizika“.

Svarbu nedidinti rekomenduojamo kavos kiekio per dieną.

Tačiau svarbu pažymėti, kad šis tyrimas nenustatė priežastinio ryšio, t.y., tyrėjai neteigė, kad reguliariai geriant kavą ar arbatą iš tikrųjų sumažėja demencijos ir insulto rizika – tiesiog žmonės, linkę gerti kavą ir/ar arbatą, dažnai turi mažesnę minėtų sveikatos problemų riziką. 

„Koreliacijos ir priežastinio ryšio veiksnys yra esminis dalykas. Tyrimas neįrodo, kad kavos ar arbatos gėrimas iš tikrųjų sumažino riziką“, – teigė geriatras med. m. dr. Scott’as Kaiser’is, Ramiojo vandenyno neurologijos instituto Geriatric Cognitive Health vadovas Providence Saint John’s sveikatos centre Kalifornijoje.

Visgi, medikai yra suintriguoti šio tyrimo išvadų. „Džiaugiuosi, kad mano asmeninė demencijos rizika gali sumažėti vartojant kavą“, – „Health“ sako Mičigano valstijos universiteto Neurologijos katedros medicinos direktorius dr. Amit’as Sachdev’as.

Ir tai ne pirmas tyrimas, kuriame nustatytas teigiamas ryšys tarp kavos vartojimo ir sveikatos. Kitas prieš porą metų atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 468 tūkst. žmonių, pristatytas Europos kardiologų draugijoje, atskleidė, kad vartojimas iki trijų puodelių kavos per dieną yra susijęs su mažesne insulto ir širdies ligų rizika. O 2016 m. žurnale „Clinical Nutrition“ paskelbta 34 282 žmonių duomenų metaanalizė taip pat parodė, kad vienas ar du puodeliai kavos per dieną yra susiję su sumažėjusia demencijos rizika.

Tačiau labai svarbu nepadauginti kavos suvartojimo. Žurnale „Nutritional Neuroscience“ paskelbtas tyrimas parodė, kad išgėrus daugiau nei šešis puodelius kavos per dieną, iš tikrųjų įvyksta priešingai – padidėja demencijos rizika.

„Prieštaringas ginčas“, susijęs su kavos ir arbatos vartojimo siejimu su insultu ir demencija, iš tikrųjų yra viena iš priežasčių, kodėl mokslininkai teigia atlikę šį naujausią tyrimą. Nes iki šiol nėra paaiškinta iki galo, kokiu būdu gali būti ryšys tarp kavos ir/ar arbatos vartojimo ir demencijos bei insulto rizikos.

„Kofeinas, be abejo, yra pagrindinis bendras vardiklis. Kava ir arbata yra gaunamos iš augalų, turinčių daug potencialiai naudingų cheminių junginių, įskaitant galingus antioksidantus. Bet kuris iš tų vadinamųjų fitonutrientų, t.y., cheminių elementų, kuriuos augalai gamina, iš tikrųjų gali sumažinti mūsų smegenų uždegimą, apsaugoti smegenų ląsteles nuo sužalojimo, gali palaikyti kognityvines funkcijas, gerą atmintį bei suteikia kitą akivaizdžią naudą smegenų sveikatai“, – bandė paaiškinti geriatras med. m. dr. S.Kaiser’is.

Tad natūraliai gali kilti klausimas: tie, kas nevartoja nei kavos, nei arbatos, ar nuo šiol turėtų tai daryti? Dr. A.Sachdev’as to nerekomenduoja: „Aš šiek tiek skeptiškai žiūriu, kad šis tyrimas galėtų pakeisti žmogaus įpročius. Man būtų įdomiau, jei būtų nustatytas konkretus kavos ar arbatos junginys“.

Tačiau jei jau geriate kavą ar arbatą, galite jaustis ramiau, žinodami, kad šis jūsų įprotis gali būti susijusi su mažesne demencijos ir insulto rizika.

Parengta pagal Health.com