Mediko konsultacija / 123RF.com nuotr.

Ar gydytojai turėtų klausti pacientų apie seksualinį gyvenimą?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-07-30 09:42
„Koks jūsų seksualinis gyvenimas?“ Ko gero, nustebtume išgirdę tokį klausimą iš savo gydytojo. 30-ies tyrimų apžvalga, publikuota leidinyje „Patient Education and Counseling“, rodo, kad dauguma pacientų nebūtų šokiruoti ir jaustųsi patogiai aptardami savo seksualinę sveikatą gydytojo kabinete – tiesa, tik tokiu atveju, jei pokalbį inicijuotų gydytojas. Tačiau gydytojai paprastai šiuo klausimu nesiima iniciatyvos. Sveikatos priežiūros ekspertai sako, kad tai – prarastos galimybės.

Seksualinė sveikata susijusi su fizine ir psichikos sveikata

„Seksualinė sveikata neatsiejama nuo fizinės ir psichikos sveikatos, – sako Kalifornijos valstijos universiteto visuomenės sveikatos asocijuotoji profesorė Aleta Baldwin, – problemos, susijusios su seksualine sveikata, gali būti kitų sveikatos problemų priežastys ar simptomai. Jei apie seksualinę sveikatą nekalbama, tos problemos gali likti neišspręstos.“

Nacionalinė seksualinės sveikatos koalicija (JAV) rengia rekomendacijas, kaip į pacientų priežiūrą integruoti klausimus apie seksualinę sveikatą. 

„Jei gydytojai visapusiškai išmano paciento seksualinės sveikatos istoriją, jie gali geriau įvertinti paciento rizikos laipsnį, rekomenduoti atlikti tyrimus, pasiskiepyti, suteikti kokybišką konsultaciją, suteikti informacijos apie kontracepciją, lytiškai plintančių ligų gydymą, seksualinį malonumą ir funkciją“, – sako Nacionalinės seksualinės sveikatos koalicijos vadovė Jennifer Rogers, – svarbu ne tik išvengti ligų. Seksualinė gerovė, taip pat ir seksualinis malonumas, yra vienas pagrindinių geros seksualinės sveikatos veiksnių.“

Kodėl gydytojai neklausia apie pacientų seksualinę sveikatą

Seksualinės sveikatos tema paprastai nėra įtraukta į medicinos mokyklų kursą. „Ši tema paliečiama tiek, kiek ji susijusi su lytiškai plintančiomis ligomis arba nėštumu. Tai nėra atskira sritis, – sako Kalifornijos valstijos universiteto visuomenės sveikatos asocijuotuoji profesorė A.Baldwin, – taigi sveikatos priežiūros specialistai neturi reikiamo išsilavinimo.“

Be to, dauguma sveikatos priežiūros įstaigų neapmoko savo darbuotojų medikų, kaip kalbėtis su pacientais apie seksualinę sveikatą. „Tyrimų apžvalga atskleidė, kad dalis gydytojų inicijuotų pokalbį apie seksualinę sveikatą, jei būtų apmokyti įstaigose, kuriose dirba, kaip kalbėti su pacientais apie šias problemas, – sako vienas tyrimų apžvalgos autorių Ledric Sherman, – kadangi medikai nėra apmokomi, jie jaučiasi nepatogiai inicijuodami tokius pokalbius.“

Kita vertus, gydytojai tokiam pokalbiui kartais tiesiog neturi laiko. „Gydytojai negali visko aptarti per vieną vizitą ir turi nuspręsti, kokiomis temomis kalbėtis – taigi seksualinė sveikata gali likti neaptarta, ypač, jei gydytojas pats nepatogiai jaučiasi dėl šios temos“, – sako visuomenės sveikatos profesorė A.Baldwin.

Be to, gydytojai yra veikiami tų pačių kultūrinių nuostatų, kaip ir mes visi. „Vien tai, kad gydytojai turi medicininį išsilavinimą, nereiškia, kad jie nėra veikiami kultūrinių stigmų ir tabu“, – sako A.Baldwin.

Seksualinė sveikata yra sveikata

Kodėl svarbu su gydytoju kalbėtis apie seksualinę sveikatą? Nediagnozuotos ir negydomos lytiškai plintančios infekcijos, tokios kaip žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija ir chlamidinė infekcija, gali būti rimtų sveikatos problemų – vėžio, nevaisingumo, negimdinio nėštumo – priežastis.

Be to, seksualinė sveikata glaudžiai susijusi su bendra sveikata, yra svarbi geros savijautos dalis. „Gera seksualinė sveikata reiškia gebėjimą mėgautis sveikesniu kūnu, seksualiniu gyvenimu, gerus santykius ir dvasios ramybę“, – sako Nacionalinės seksualinės sveikatos koalicijos vadovė J.Rogers.

Seksualinės sveikatos aptarimas ypač svarbus LGBTQ+ asmenims. Šios bendruomenės nariai gali net nežinoti apie unikalius jų sveikatos priežiūros aspektus, tokius kaip kitokie lytiškai plintančių ligų tyrimai, vakcinos, švietimas apie saugų seksą.

Parengė Monika Kairienė pagal thepapergown.zocdoc.com