Aknė
Aknė, odos ligos, dermatologija / Shutterstock nuotr.

Aknė – ne vien paauglių problema

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-11-13 11:41
Paprastieji spuogai arba aknė – tai lėtinė, uždegiminė odos liga. Esame įpratę manyti, kad nuo jos kenčia tik paaugliai, tačiau, kaip portalui manodaktaras.lt teigė klinikos „Derma plius” gydytoja dermatologė Inga Valavičienė, pastaruoju metu pastebima tendencija, jog sergamumas akne didėja ir tarp suaugusiųjų.
„Aknė – tai viena dažniausių priežasčių, dėl kurių jaunimas užsiregistruoja konsultacijai pas gydytoją dermatologą. Kreipiamasi dėl kosmetinių priežasčių, nes bėrimai dažniausiai lokalizuojasi veide, juos sunku užmaskuoti, nuolat jaučiamas psichologinis diskomfortas“, – pasakojo gydytoja dermatologė.

Kokios aknės atsiradimo priežastys? 

Tai, anot specialistės, daugiapriežastinis odos susirgimas, kurio metu pažeidžiamas plauko folikulo – riebalinės liaukos kompleksas: „Ne visi patogeneziniai mechanizmai yra pilnai išaiškinti iki šiol. Dėl pasikeitusių lytinių hormonų – androgenų metabolizmo išveši riebalinės liaukutės, jos pradeda gaminti daugiau riebalų, oda ima labiau blizgėti. Užsikemša riebalinės liaukos, plauko folikulas ir atsiranda inkštiras (komedonas). Tai yra pirmas aknės bėrimo elementas. Tokiu būdu susidaro puikios sąlygos daugintis aknės bakterijai (Propionibacterium acnes) ir atsirasti uždegimui“.

Tuomet susiformuoja raudoni spuogai su pūlinga, balkšva viršūnėle, jiems susijungus tarpusavyje, atsiranda dideli uždegiminiai mazgai, pūlinukai, cistos, pažeidžiama aplinkinė oda, vėliau gali likti randeliai, sutrikusi odos pigmentacija.

Kas šį susirgimą labiausiai provokuoja? 

Pastebėta, kad aknės atsiradimui turi įtakos:

 • genetiniai veiksniai,
 • stresas,
 • netinkama kosmetika,
 • mineraliniai aliejai,
 • pastovus veido odos dirginimas rankomis,
 • aplinka (šiluma, oro užterštumas, drėgmė),
 • vaistai,
 • B grupės vitaminai.

Pasak dermatologės, aknei būdingas sezoniškumas: vasarą bėrimų sumažėja, o žiemą liga dažnai paūmėja. Moterims gali turėti įtakos kontraceptikai, nėštumas, mėnesinių ciklas, endokrininės ligos. Taip pat prie aknės atsiradimo prisideda ir maistas bei gėrimai, kuriuose yra lengvai įsisavinamų angliavandenių (saldumynai, cukrus, saldūs gėrimai), pieno produktai. Žmonėms, turintiems polinkį į aknę, minėti veiksniai gali daryti įtaką spuogų pagausėjimui, todėl jų reikėtų vengti.

„Dirbant visą dieną su veido kauke, ypač karštose ar gausiose garų patalpose, aknės būklė gali pablogėti, reikėtų reguliariai naudoti veido valymui skirtas servetėles prakaitui ir riebalams pašalinti“, – pasakojo I.Valavičienė.

Gydytoja dermatovenerologė Inga Valavičienė

Gydytoja dermatovenerologė Inga Valavičienė

Ar įmanoma aknę atskirti nuo paprasto bėrimo?

Aknę, anot gydytojos dermatologės, gali diagnozuoti tik specialistas, apžiūrėdamas pacientą ir įvertindamas klinikinį vaizdą. Apžiūrimos kūno vietos, kur yra daugiausiai riebalinių liaukų (veidas, krūtinė, nugara) ir ieškoma aknei būdingų bėrimo elementų. Anot jos, specializuoti tyrimai nustatant paprastųjų spuogų diagnozę paprastai nereikalingi.

Aknė gali pasireikšti bet kuriame amžiuje

Pasirodo, tiek naujagimiai, tiek ir brandaus amžiaus ar pagyvenę žmonės gali sirgti akne. Visgi, kaip tikino dermatologė, aknė dažniausiai pasireiškia jauniems žmonėms (apie 85 proc.).

Pastebima tendencija, kad aknė atsiranda vis anksčiau (7–10 metų vaikams). Beje, mergaitėms šis susirgimas pasireiškia anksčiau nei berniukams. Taip pat pastebima, kad didėja sergamumas akne ir tarp suaugusiųjų. Vėlgi šia aknės forma dažniau serga moterys.

Akne serga įvairių rasių žmonės, bet sunkesnės formos būdingos baltos rasės jaunuoliams ir vyrams.

Dažniausiai daromos klaidos

Nors aknės gydymas yra ilgas ir gali užsitęsti ne vienerius metus, aknė nėra visą gyvenimą trunkanti liga. Tačiau apsišarvuoti kantrybe būtina. Kaip pasakojo gydytoja dermatologė I.Valavičienė, dažnai pacientai nesilaiko paskirto gydymo rėžimo – vos kiek pagerėjus odos būklei, nutraukia gydymą, arba savo nuožiūra sumažina vaistų naudojimą.

„Kartais akne sergantys žmonės per trumpai gydosi vaistais – tepa vaistus kelias dienas ar savaitę ir, negavę norimo efekto, gydymą nutraukia, nusprendę, kad „vaistai neveikia“. Iš tikrųjų, tepami vaistai pradeda optimaliai veikti po 3–6 savaičių“, – sakė gydytoja.

Dažnai pacientai vietiškai vartojamus vaistus tepa tik ant spuogelių, o reikėtų plonai patepti visą aknės pažeidimų apimtą odos plotą.

Pasak dermatologės, neretai pacientai nutraukia gydymą, nes galvoja, kad yra alergiški paskirtam preparatui: „Taip atsitinka, kai kelias dienas patepus vaistais oda paraudonuoja, susidirgina, tampa jautri. Tikroji priežastis – tai per storas užtepto vaisto sluoksnis. Prieš tepant veidą vaistais, reikėtų odą patepti drėkinančiu kremu, taip sumažinsime odos paraudimo, sudirginimo riziką“.

Efektyviausi gydymo būdai 

Aknė – lėtinis odos susirgimas, kuriam būdingi paūmėjimų ir pagerėjimų periodai. Ligos paūmėjimo periodai reikalauja aktyvaus gydymo vaistais, juos turėtų paskirti gydytojas dermatologas arba šeimos gydytojas.

Anot gydytojos, vaistai aknei gydyti skiriami ne tik atsižvelgiant į aknės sunkumo laipsnį, formą, bet ir paciento amžių, psichologinę būklę, gyvenimo būdą, metų laiką, norą ir supratimą gydytis. Gali būti skiriami vietiniai tepami vaistai (retinoinė rūgštis, antibiotikai, azelaininė rūgštis, benzoilo peroksidas ir kt.), geriami vaistai tabletėmis (atibiotikai, retinoidai, hormonai) ar derinami abu šie būdai.

„Aknei, o taip pat po spuogų likusiems randeliams ar pigmentinėms dėmėms gydyti gali būti atliekamos įvairios medicininės procedūros. Tai cheminis ir mechaninis odos šveitimas, intensyvios pulsinės šviesos (IPL) ar lazerinės procedūros. Vaistininkas gali parekomenduoti kasdienes nereceptines priemones veido ir/ar kūno odos priežiūrai akne sergantiems žmonėms“, – teigė dermatologė I.Valavičienė.

Nedelsiant kreiptis į specialistus rekomenduojama, jei susergama sunkia aknės forma: 

 • staiga atsiranda greitai plintantis bėrimas,
 • pakyla temperatūra,
 • skauda sąnarius,
 • odoje stebimi daugybiniai susiliejantys uždegiminiai mazgai, cistos.

Pagrindinės taisyklės, kaip prižiūrėti savo odą, kad aknės gydymas būtų sėkmingas:

 1. Oda turi būti švari, todėl ryte ir vakare prauskite odą prausikliu;
 2. Nespaudykite spuogų;
 3. Prieš tepant vaistą, odą padrėkinkite kremu;
 4. Vaistą plonai tepkite ant viso aknės pažeistos odos ploto;
 5. Kiekvieną dieną laikykitės nustatyto gydymo rėžimo.

Užsiregistruoti konsultacijai pas dermatologę Ingą Valavičienę galite patogiai manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia