Akių judesių sekimas gali palengvinti autizmo diagnozavimą
Tyrime dalyvavo 17 vaikų su autizmo spektro sutrikimais ir 23 tipinės raidos vaikai. Tyrimo dalyvių amžius – apie 5 metai. Kiekvienam vaikui kompiuterio ekrane buvo rodomos 44 veidų nuotraukos. Tyrėjai naudojo žvilgsnio sekimo techniką, kad identifikuotų nuotraukų vietas, į kurias krypdavo vaikų žvilgsnis. Pasak tyrėjų, vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimą, paprastai žiūri į žmonių burnas ir nedaro akių kontakto. Žinant tai, žvilgsnio fiksavimo metodas gali būti papildomas įrankis diagnozuojant autizmą.
Autizmo požymiai dažniausiai išryškėja iki 3 metų amžiaus. Tačiau Švedijos mokslininkų atradimai gali padėti autizmą pastebėti kur kas anksčiau – net 10 mėnesių kūdikiams. Švedijos Upsalos universiteto mokslininkai stebėjo 112 kūdikių. 81 kūdikis buvo iš šeimos, kurioje buvo autizmo istorija. 31 stebėtas kūdikis buvo iš šeimos be autizmo istorijos.
Tyrėjai naudojo žvilgsnio sekimo techniką užfiksuoti kūdikių atsakui į vizualinius stimulus ir iniciatyvai bendrauti su tėvais. Dar prieš pradėdami kalbėti ar rodyti pirštu, kūdikiai bendrauja žvilgsniu. Jie mato, kad suaugusieji seka jų žvilgsnį ir žvilgsniu bando atkreipti suaugusiojo dėmesį į tai, kas juos domina.
Lygindami rezultatus su autizmo diagnozėmis vaikams sulaukus 3 metų, tyrėjai galėjo pasakyti, kad vaikams, kurie dar būdami kūdikiai mažiau ieškojo kontakto su suaugusiuoju, vėliau dažniau buvo diagnozuojamas autizmas. Kūdikiai, kuriems vėliau buvo nustatytas autizmas, mažiau inicijuodavo bendravimą žvilgsniu su suaugusiaisiais.
Mokslininkai tikisi, kad akių judesių fiksavimas gali padėti kurti geresnę autizmo spektro sutrikimų diagnostiką. Tačiau kad toks metodas būtų naudojamas praktikoje, reikia atlikti daugiau tyrimų.
Parengta pagal healio.com ir healthline.com