Kraujospūdis, hipertenzija / Shutterstock nuotr.

8 mitai apie hipertenziją – aukštą kraujo spaudimą

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-02-14 17:04
Hipertenzija (aukštas kraujo spaudimas) yra labai paplitusi kraujospūdžio liga ir vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių širdies ir kraujagyslių ligas. Tačiau apie šią būklę sklando daug mitų. Pavyzdžiui, pacientai kartais mano, kad gali savo nuožiūra nutraukti vaistų vartojimą. Šį ir kitus mitus apie hipertenziją apžvelgia „Medical News Today“.

Mitas nr. 1. Aukštas kraujo spaudimas nėra rimta būklė

Hipertenzija tikrai yra rimta būklė. Negydomas aukštas kraujo spaudimas gali didinti įvairių sveikatos problemų riziką – miokardo infarkto, insulto, krūtinės anginos, širdies nepakankamumo, inkstų ir kitų ligų.

Dėl ilgą laiką padidėjusio kraujo spaudimo kraujagyslės tampa mažiau elastingos. Tai lemia, kad mažiau kraujo ir deguonies pasiekia širdį. Aukštas kraujo spaudimas taip pat gali pažeisti smegenų kraujagysles, didelio spaudimo veikiamos kraujagyslės gali užsikimšti arba trūkti.

Mitas nr. 2. Hipertenzija sergama šeimoje, dėl to nieko negaliu pakeisti

Tyrimai rodo, kad hipertenzijai išties yra genetinis polinkis. Tačiau hipertenzija nėra neišvengiama – net ir tiems žmonėms, kurie turi genetinį polinkį. Dažnai aukštas kraujo spaudimas išsivysto dėl gyvenimo būdo veiksnių.

Mitas nr. 3. Aukštas kraujo spaudimas neišvengiamas senstant

Hipertenzija nėra neišvengiama, tai nėra įprasta senatvės dalis. Nors hipertenzija dažnesnė tarp vyresnio amžiaus žmonių, aukštą kraujo spaudimą gali turėti ir jauni bei vidutinio amžiaus žmonės.

Nepaisant to, kad aukštas kraujo spaudimas dažnesnis vyresniame amžiuje, gyvenimo būdo pokyčiai gali reikšmingai sumažinti aukšto kraujospūdžio riziką. Rekomenduojama vartoti mažiau vartoti druskos, reguliariai mankštintis, mesti rūkyti, sveikai maitintis.

Mitas nr. 4. Jausčiau simptomus, jei mano kraujo spaudimas aukštas

Vienintelis būdas nustatyti hipertenziją yra pamatuoti kraujo spaudimą. Paprastai nėra jokių požymių ar simptomų, kurie leistų įtarti hipertenziją. Dėl to hipertenzija kartais vadinama „tyliąja žudike“.

Mitas nr. 5. Papildomai nenaudoju druskos, todėl nesijaudinu dėl natrio suvartojimo

Sergantiems hipertenzija rekomenduojama vartoti mažiau druskos (natrio) – per dieną iki 5 g druskos. Tačiau svarbu prisiminti, kad daugybėje maisto produktų yra druskos, kai kuriuose – labai daug. Ypač daug druskos yra perdirbtuose produktuose.

Mitas nr. 6. Kai suveikia kraujo spaudimą mažinantys vaistai, galiu jų nebevartoti

Daugelis žmonių su hipertenzija gyvena visą gyvenimą. Gydytojai gali paskirti mažesnes vaistų dozes, kai normalus kraujo spaudimas išlaikomas metus ar ilgiau. Tam tikros formos gydymas turi būti tęsiamas visą gyvenimą, kad būtų pasiekti geri rezultatai. Retais atvejais gydymas gali būti stabdomas.

Mitas nr. 7. Hipertenzija yra išgydoma

Hipertenzija nėra išgydoma, tačiau yra būdų kontroliuoti šią būklę ir sumažinti jos poveikį sveikatai. Gali padėti:

  • vartoti mažiau alkoholio

  • sveika mityba

  • fizinis aktyvumas

  • streso valdymas

  • mesti rūkyti

  • išlaikyti normalų kūno svorį

  • vartoti vaistus

Mitas nr. 8. Tik vyrai kenčia nuo hipertenzijos

Vyrams iki 45 metų didesnė rizika susirgti aukštu kraujo spaudimu. 45-64 metų amžiaus grupėje hipertenzijos rizika panaši visiems. Virš 64 metų didesnė hipertenzijos rizika moterims.

Parengė Monika Kairienė pagal medicalnewstoday.com