Pyktis / Vida Press nuotr.

6 patarimai, kaip suvaldyti pyktį ir kaip geriau nesielgti supykus

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-10-13 14:50
Skubate į svarbų darbo susitikimą ir lyg tyčia – nesibaiganti automobilių spūstis? Viršininkas ir vėl jūsų nepaaukštino? Kava apsiliejote naują palaidinę? Visi esame susidūrę su situacijomis, kurios išprovokuoja pyktį. Tad kokie yra geriausi būdai jį suvaldyti, o kaip geriau nesielgti supykus, CNN pasakoja įvairūs ekspertai.
Pyktis yra emocinis atsakas į tikrą ar įsivaizduojamą grėsmę ar provokaciją. Jo amplitudė gali svyruoti nuo lengvo susierzinimo iki aklo įniršio ir, jei netinkamai valdomas, gali sukelti įvairių sveikatos problemų, pavyzdžiui, iššaukti širdies ir kraujagyslių ligas.

Pasak Wisconsin-Green Bay universiteto psichologijos profesoriaus Ryan Martin, pyktis mumyse dažnai iššaukia kovos arba bėgimo reakciją – pykstant įsitempia raumenys, padažnėja širdies ritmas, sulėtėja virškinimo sistema.

JAV ekspertai dalijasi efektyviausiomis pykčio valdymo strategijomis ir patarimais, kaip nesielgti supykus.

3 patarimai, kaip suvaldyti pyktį:

  • Giliai įkvėpk

Kai žmogus supyksta, kūnas fiziologiškai įsitempia – padidėja širdies susitraukimų dažnis ir pakyla kraujospūdis. Tam, kad žmogus nurimtų, Ohajo valstijos universiteto komunikacijos profesorius Brad Bushman siūlo giliai įkvėpti ir tęsti gilų kvėpavimą, kol suskaičiuosite iki dešimties. 

Po kurio laiko susijaudinimas atslūgsta, tad kuo ilgiau skaičiuojate, tuo daugiau laiko jūsų kūnas turi atsipalaiduoti. Profesorius taip pat pataria medituoti ir užsiimti joga arba tiesiog įsijungti raminančią muziką ir pagulėti vonioje.

  • Turi problemą – spręsk ją 

Pyktis dažnai mus užklumpa, kai susiduriame su problema, pavyzdžiui, kažkas trukdo siekti savų tikslų arba nesielgia su mumis pagarbiai. Kylančią pykčio energiją geriau nukreipkite į problemos, kuri jus erzina, sprendimą, sako psichologijos profesorius R.Martin.

  • Galvok teigiamai

Anot prof. B.Bushman, sunku jausti dvi emocijas vienu metu, todėl stenkitės nukreipti savo energiją į teigiamus dalykus, kad pašalintumėte pyktį. Nors tai nėra lengva, bet verta pasistengti – apkabinkite artimą žmmogų, prisiglauskite prie savo mylimiausio gyvūno. Taip sužadinsite meilės energiją, kuri pamažu išstums pyktį. Taip pat skaitykite ar žiūrėkite ką nors juokingo. O norėdami sukurti empatiją, padėkite tam, kam šiuo metu labiausiai reikia pagalbos.

3 patarimai, kaip nesielgti supykus:

  • Neišliek pykčio ant kitų

Parodyti savo pyktį aplinkiniams (štai žiūrėkite, aš dabar labai piktas) yra vienas populiariausių būdų „nuleisti garą“. Tačiau tai, kad draugams ar pažįstamiems pasipasakojote ar kitaip parodote, kad pykstate, nėra pats tinkamiausias būdas pykčiui aprimti. Mat draugai jus palaiko ir tokiu būdu, anot ekspertų, tik dar labiau „pakursto ugnį”, kad jūs esate teisus, o kažkas kaltas.

  • Nenaudok fizinės jėgos

Blogiausiai, ką galite padaryti supykę – tai panaudoti fizinę jėgą, pvz. mėtyti ir laužyti daiktus. Anot R.Martin, tai netinkamas išraiškos būdas, susijęs su ilgalaikėmis pykčio kontrolės problemomis. Fizinės jėgos panaudojimas pykstant gali sustiprinti tokį elgesį, t.y., kai ateityje užvaldys pyktis, būsite linkę vėl griebtis veiksmų.

Pasak profesoriaus B.Bushman, net gi bokso kriaušės daužymas nėra pats tinkamiausias būdas pykčiui išlieti: „Mūsų tyrimai gana įtikinamai parodė, kad smūgiavimai į bokso kriaušę tik padidina tikimybę, kad jūs agresyviai elgsitės su žmonėmis ir realybėje, nors tai galite daryti ir nesąmoningai“.

Neretai supykę žmonės pradeda bėgti krosą, tačiau ir tai nėra pats tinkamiausias būdas, mat intensyvus bėgimas priverčia širdį dar smarkiau dirbti. Padidėjus širdies susitraukimų dažniui, jūsų susijaudinimo lygis pykstant vis dar išlieka aukštas, o tai jokiu būdu nepadeda suvaldyti pyktį.

  • Neslopink savo pykčio

Kartais atrodo, kad lengviausia išeitis – nuslopinti pyktį, tačiau tai nėra gerai. Pasak ekspertų, jei ilgai pyktį ignoruosite ir užslopinsite viduje, ilgainiui jis vis tiek prasiverš, tik dar intensyviau. Jei nenagrinėsite priežasčių, kodėl kaskart supykstate ar kas išprovokuoja jūsų pyktį, tik apgausite save neva „viskas gerai ir judate toliau“.

Parengta pagal: edition.cnn.com/health