Mityba menopauzės metu / Shutterstock nuotr.

6 maisto produktai, kurių geriau vengti menopauzės metu

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-07-19 19:12
Menopauzės metu pasirinkus netinkamą mitybą, gali dar labiau paaštrėti tokie varginantys simptomai kaip karščio bangos ir nemiga. Žinant, ko vengti savo kasdieniame racione, išgyventi šį laikotarpį bus daug lengviau.
Pasak mitybos specialistės ir kineziterapeutės iš Klivlando Amy Jamieson-Petonic, sveikos, subalansuotos mitybos laikymasis turi būti svarbus kiekvienam, ypač tai aktualu moterims, kurioms artinasi menopauzė arba jos ką tik šį periodą išgyveno.

„Tinkama mityba gali labai pagerinti jūsų savijautą, ypač, jei patiriate tokius menopauzės simptomus kaip nuotaikų kaita, karščio bangos ir išsekimas, taip pat pilvo pūtimas ir galimas svorio padidėjimas“, – sako A. Jamieson-Petonic. Visoms moterims, sulaukusios menopauzės, mitybos specialistė pataria valgyti daug nesmulkintų grūdų, šviežių vaisių ir daržovių bei liesų baltymų.

Tai patvirtina ir 400 moterų, išgyvenusių menopauzę, apklausa, publikuota 2019 m. balandžio mėn. žurnale „Menopause“. Apklausa atskleidė, jog moterys, kurios valgė daug vaisių ir daržovių, rečiau skundėsi menopauzės simptomais nei moterys, kurių kasdienėje mityboje buvo daugiau riebaus maisto ir saldumynų. 

Maisto produktai, kurie gali pabloginti menopauzės simptomus:

  • Perdirbti maisto produktai

Mitybos specialistės A.Jamieson-Petonic teigimu, bulvių traškučiai ar sausainiai vilioja daugelį, tačiau juose paprastai yra daug natrio, pridėtinio cukraus. Perdirbti maisto produktai organizme linkę sulaikyti vandenį, todėl jų pavalgę jausitės išsipūtę. Jei norite užkandžių, patariama išbandyti sveikesnę alternatyvą, pavyzdžiui, sūrio lazdeles, morkas, pamirkytas humuse, arba keletą pilno grūdo krekerių su žemės riešutų sviestu – jie patenkins jūsų poreikį užkąsti, taip išvengsite pilnumo jausmo.

  • Aštrus maistas

Dukart pagalvokite prieš dėdami aštrų salsa padažą į savo taco. Pasak Nacionalinio senėjimo instituto, aitrus ir aštrus maistas gali didinti prakaitavimą, paraudimus ir kitus karščio bangos simptomus. Jei norite šiek tiek pikantiškumo savo patiekalui, venkite jalapeno, o vietoj jo geriau naudokite prieskonius, kurie suteikia skonį, bet neprovokuoja karščio bangų, pavyzdžiui, kmynai, karis, ciberžolė ir bazilikas.

  • Greitas maistas

Skubate? Mitybos specialistė A.Jamieson-Petonic sako, kad greito maisto restoranų patiekaluose dažnai yra per daug riebalų. Remiantis Amerikos širdies asociacijos duomenimis, riebus maistas gali padidinti riziką susirgti širdies ligomis, ypač po menopauzės. „Greitasis maistas taip pat skatina svorio augimą, o tai taip pat gali sustiprinti menopauzės simptomus“, – teigia specialistė. 

Norint greitai užkąsti, geriau turėkite po ranka sveiko maisto, kurį iš anksto pasiruoškite namuose. Pasak mitybos ekspertės, ant grotelių keptos vištienos sumuštinis su viso grūdo bandele, salotomis ir pomidorais yra žymiai geresnė alternatyva. Jei valgote pietus skrydžio metu, į sūrio mėsainius geriau nežiūrėkite, o pasirinkite sveikesnius meniu variantus.

  • Alkoholis

Nebūtina atsisakyti vyno ar kitų alkoholinių gėrimų, tačiau yra daug svarių priežasčių, kodėl alkoholio vartojimas menopauzės laikotarpiu turėtų būti saikingas. Kaip siūloma 2015–2020 m. JAV mitybos gairėse amerikiečiams, saikingas alkoholio vartojimas moterims turėtų būti ne daugiau vieno gėrimo vieneto per dieną. 

Pasak Šiaurės Amerikos menopauzės draugijos, moterims, išgeriančioms nuo dviejų iki penkių gėrimų per dieną, yra 1,5 karto didesnė rizika susirgti krūties vėžiu nei toms, kurios visai negeria, o gausus alkoholio vartojimas gali padidinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Be to, kai kurios moterys pripažino, kad vartodamos alkoholį jos tampa jautresnės karščio bangoms, sako A.Jamieson-Petonic.

„Visoms moterims patariu klausytis savo kūno, – teigia ji. – Jei alkoholis sustiprina jūsų menopauzės simptomus, stengitės jo išvengti“.

  • Kofeinas

Negalite be rytinės kavos puodelio? Kasdienis kavos vartojimas gali pabloginti menopauzės simptomus. Mayo klinikos atliktame tyrime, pakelbtame 2015 m. žurnale „Menopause“, nustatyta, kad kofeino vartojusios moterys menopauzės periodu dažniau patyrė karščio bangas nei moterys, kurios nevartojo kofeino. Jei trokštate šilto gėrimo, paragaukite imbiero arba pipirmėčių arbatos. Arba jei jums reikia papildomos energijos, pabandykite ryte greitai pasivaikščioti, o ne pasikliauti kofeinu, pataria mitybos ekspertė.

  • Riebi mėsa

Maisto produktai, tokie kaip šoninė, ne tik turi daug sočiųjų riebalų, bet ir gali sumažinti serotonino kiekį organizme, sako A.Jamieson-Petonic: „Kai sumažėja serotonino kiekis, būname piktos ir irzlios. Tad venkite pirkti riebią mėsą, geriau rinkitės vištieną, kalakutieną ar liesą jautieną“.

Sveikas ir subalansuotas maistas yra naudingas bet kuriuo gyvenimo etapu. Susikurkite sveikos mitybos įpročius dabar ir mėgausitės geresne sveikata daugelį metų, įskaitant ir menopauzę.

Parengta pagal: www.everydayhealth.com