Migrena, galvos skausmas; pablyškęs veidas / Shutterstock nuotr.

5 stebinantys faktai apie migreninį skausmą

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-12-09 15:11
Migreninis galvos skausmas yra ne tik viena labiausiai paplitusių sveikatos problemų Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet ir viena iš dažniausiai klaidingai diagnozuojamų.
Statistiniai duomenys rodo, kad nuo migrenos skausmų kenčia apie 20 proc. gyventojų. Kadangi besiskundžiantieji galvos skausmais retai kreipiasi į gydymo įstaigas, tikrasis sergančiųjų skaičius, manoma, yra daug didesnis.

„Migrena yra gana dažnas sveikatos sutrikimas, ir pacientai nėra vieni, nors neretai taip jaučiasi, – pastebi medicinos mokslų daktarė, Scripps klinikos neurologė Emily Rubenstein Engel. – Migrena yra dažniausia pasikartojančių stiprių galvos skausmų, dėl kurių pacientai kreipiasi į gydytoją, priežastis“.

Nors daroma viskas, siekiant palengvinti migreninius skausmus, tačiau medikams vis dar lieka kai kurių neaškumų, kodėl ši būklė daugeliu atveju atsiranda. Štai penki faktai apie migreną, kurie gali nustebinti:

1. Migrenos galima išvengti

Tikslas yra nedelsiant gydyti migrenos simptomus bei užkirsti kelią jiems atsirasti, šalinant trigerius.

Nereceptiniai vaistai nuo skausmo, tokie kaip acetaminofenas, ibuprofenas ar aspirinas gali žmogui padėti, jei migrena yra lengva. Bet jei šie medikamentai nepadeda arba migrena itin dažnai kartojasi, gydytojas gali skirti kitų vaistų.

2018 metais Maisto ir vaistų administracija (FDA) patvirtino naują vaistą, skirtą profilaktiniam migrenos gydymui. Kas mėnesį jis pacientui įšvirkščiamas ir veikia blokuodamas molekulių, susijusių su migrenos priepuoliais, veiklą.

Botulino injekcijos yra dar viena FDA patvirtinta alternatyva lėtinės migrenos prevencijai. Pacientas kas tris mėnesius gauna 31 injekciją tam tikrose kūno vietose. Šie prevenciniai metodai veikia blokuodami uždegiminių cheminių medžiagų, sukeliančių migrenos skausmą, išsiskyrimą.

2. Migreną gali sukelti sinusitas ar stresas 

Nors sinusitas arba sinusų uždegimas yra dažna diagnozė, jis paprastai nesukelia galvos skausmo. Tačiau dauguma galvos skausmų sinuso srityje iš tikrųjų jau yra laikomi migrena, paveikiančia tos srities nervus.

Dėl įtampos ar streso kilę galvos skausmai yra dažnesni, tačiau dažniausiai nėra tokie skausmingi, kad prireiktų medicininės pagalbos. Kitaip tariant, jei jūsų galvos skausmas yra toks stiprus, kad jums reikia kreiptis į gydytoją, greičiausiai tai yra migrena.

3. Dauguma žmonių, sergančių migrena, nemato auros

Dažnai girdite, kad migreninį galvos skausmą lydi auros. Tai kompleksas židininių neurologinių simptomų, kurie gali pasireikšti prieš galvos skausmą ar jo metu. Žmogus gali matyti vaizdo garavimą, išsikreipimą, tačiau šios auros iš tikrųjų yra retos ir paveikia tik apie 10 proc. migrena sergančių žmonių.

Apie 15 proc. pacientų vemia. Tačiau pykinimas yra dažnas migrenos simptomas, kaip ir jautrumas šviesai ir galvos svaigimas.

Be to, ne visi migreniniai galvos skausmai yra vienpusiai arba pulsuojantys. Galvos skausmas, kuris apima visą galvą, gali būti laikomas migrena, jei pasireiškia ir kiti simptomai kaip pykinimas ir jautrumas šviesai.

4. Maistas nesukelia migrenos

Dažnai manoma, jog šokoladas, sūris, citrusiniai vaisiai, pieno produktai ir kiti maisto produktai sukelia migrenos galvos skausmą, tačiau, anot ekspertų, šie maisto produktai gali būti be reikalo dėl to „kaltinami“.

„Kol kas nėra jokių aiškių įrodymų, kad maistas yra trigerinis veiksnys, provokuojantis migreną, o pavyzdžiui, šokolado įtaka net buvo paneigta, – teigia dr. E.R.Engel. – Tiek daug pacientų laikėsi dietos, kad išvengtų migreną sukeliančių veiksnių, tačiau veltui. Ironiška, bet greičiau ne maistas, o alkio jausmas gali būti vienu iš pagrindinių migreną sukeliančių veiksnių“.

Anot neurologės, hormonai yra dar vienas svarbus trigerinis veiksnys: „Būtina labiau atpažinti ir reguliuoti hormonų pokyčius, ypač perimenopauzėje. Jos metu moterys pripažįsta patiriančios stiprius galvos skausmus, kokių anksčiau neturėjo“.

5. Dažnas galvos skausmas nėra normalu

Migrenos galvos skausmai skirstomi į du tipus: epizodinius ir lėtinius. Lėtinė migrena pasireiškia daugiau nei 15 dienų per mėnesį, epizodiniai skausmai – rečiau.

Kadangi lėtine migrena sergantys asmenys dažnai kenčia nuo galvos skausmo, jie pradeda manyti, jog tai yra normali būsena. Kai kuriuos galvos skausmai kamuoja beveik kasdien. Daugelis jau įpratę vartoti nereceptinius skausmą malšinančius vaistus, nesikreipia į medikus, todėl jų būklė dažnai nediagnozuojama. 

Specialistai ragina atminti, jog nereceptiniai skausmą malšinantys vaistai nėra skirti vartoti reguliariai, mat per dažnas jų vartojimas gali sukelti kitų sveikatos problemų, tokių kaip insultas.

Kreipkitės pagalbos

Jei jums dažnai skauda galvą, nemėginkite jo gydyti patys. Geriau pasitarkite su gydytoju arba kreipkitės į gydytoją neurologą, jei galvos skausmai:

  • Tapo dažnesni
  • Yra sunkūs arba sekinantys
  • Trukdo jūsų darbui ir kasdieniam gyvenimui
  • Nepraeina vartojant nereceptinius vaistus
  • Sustiprėja, kai kosite ar judate

„Jei sergate migrena, žinokite, kad jūs tokie ne vieni. Yra specialistai, kurie jums padės įveikti šiuos skausmus. Tik išdrįskite kreiptis“, – ragina neurologė dr. E.R.Engel.

https://www.scripps.org/news