Bėgimas; bėgikas / Shutterstock nuotr.

5 negalavimai, kurie gali nutikti bėgimo metu

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-02-02 13:02
Niekas neabejoja, kad bėgimas – viena tų sporto šakų, kuri lavina ištvermę, jėgą ir suteikia daug naudos sveikatai. Tačiau kartu bėgimas gali sukelti ir tam tiktų negalavimų organizmui, pažymi sveikatos ekspertai.
Neseniai žurnale Journal of the American College of Cardiology paskelbtame tyrime buvo stebimi daugiau nei 55 tūkst. bėgikų nuo 18 iki 100 metų. Tyrimas atskleidė, jog net ir trumpas (5–10 minučių) bėgimas kasdien lėtu greičiu rodo reikšmingą širdies ir kraujagyslių ligų rizikos sumažėjimą.

Kitame žurnale Breathe skelbiama tyrėjų ataskaita, kurioje pabrėžiama, kad bėgimas susijęs su geresniu deguonies pasisavinimu, pagerėjusia kraujotaka ir plaučių funkcija.

Tačiau bėgimas tuo pačiu yra ir sunkus „darbas“ visam kūnui, todėl neretai jo metu patiriamos ir neigiamos pasekmės – nuo ​​rimtų kelių traumų, patemptų sausgyslių, raisčių iki prarastų kojų nagų. Nesvarbu, esi bėgimo naujokas ar veteranas, verta žinoti, kas gali nutikti tavo kūnui ir kaip sau padėti.

Labiausiai kenčia keliai

Bėgikai, kurie bando padaryti visko per daug ir per greitai, neretai patiria patelofemoralinio skausmo sindromą, kitaip dar vadinamą priekinės kelio dalies skausmu, ar „bėgiko keliu“.

„Vienas iš bėgimo pavojų yra tas, kad padidėja tikimybė patirti nemažai traumų, mat kūnas, ypač kojos gauna didelį krūvį, galima sakyti, stresą – papildomai apkraunami kaulai, sausgyslės, kremzles ir kt.“, – aiškina medicinos mokslų daktaras, ortopedas chirurgas ir sporto medicinos specialistas Los Andžele Bert Mandelbaum.

„Bėgiko kelis“ sukelia skausmą aplink kelio girnelę. Jei skausmas ypač stiprus, galite jausti skausmą visą laiką; jei jis ne toks stiprus, jį galite jausti po ilgo sėdėjimo sulenktais keliais, bėgimo, pritūpimo, lipimo ar leidimosi laiptais.

Ką daryti? Turite nustoti bėgioti, kol skausmas praeis. Po kurio laiko pradėkite nuo greito ėjimo, palaipsniui didinkite atstumą ir greitį. Dr. B.Mandelbaum siūlo  padidinti kiekvieną iš šių kintamųjų ne daugiau kaip 10 proc. per savaitę (jei skausmas vis tiek nepraeina, net jei ir nebėgiojote kelias dienas, laikas kreiptis į gydytoją.)

Be to, prieš bėgiojant (ar atliekant bet kokius kitus pratimus) būtinai apšilti ir į treniruotę įtraukti kojų stiprinimo, tempimo pratimus, kad sustiprintumėte kelius palaikančius raumenis.

Ir jums gali tekti pakeisti bėgimo būdą, nes taip, kaip jūs bėgate, gali ir būti vienas pagrindinių skausmo „kaltininkų“, sako fizinės terapijos gydytoja ir trenerė iš Klivlando Carol Mack, dažnai dirbanti su bėgikais. Anot jos, atviras pokalbis su bėgimo treneriu ar kineziterapeutu, galinčiu įvertinti jūsų kūno mechaniką, dažnai gali palengvinti skausmus, arba jie gali visai išnykti.

Pajuoduoja kojų nagai

Dėl ko pajuoduoja ilgų nuotolių bėgikų kojų nagai? Iš tikrųjų, tai yra kraujavimo po nagu pasekmė.

Netinkamai prigludusi, per maža sportinė avalynė arba ilgesni kojų nagai, besiremiantys į avalynę, gali būti dėl to „kalti“, teigia ortopedas dr. B.Mandelbaum. Nuolatinis nagų sąlytis ir trynimasis, ilgai bėgant, galiausiai sukelia tam tikros žalos kojų nagams, atsiranda mėlynių arba kraujosrūvų.

Kaip to išvengti? Anot ortopedo, būtina avėti jums idealiai tinkančius sportinius batelius, skirtus bėgimui, įsitikinti, kad kojų nagai yra ne per ilgi, ir nepersitreniruoti. Jei visgi nerimaujate dėl pėdų būklės, geriau apsilankykite pas gydytoją ortopedą.

Trintis 

Tai odos dirginimas, atsirandantis dėl pakartotinio odos trynimosi į odą arba į drabužį. Ši problema dažniausiai atsiranda, bėgant ilgesnes distancijas ne vieną valandą. Kuo daugiau trynimosi, tuo daugiau dirginimo. Šiluma, drėgmė ir tam tikros sudėties audiniai taip pat gali paūminti problemą.

Pavyzdžiui, vyrai, bėgantys ilgas distancijas, neretai jaučia krūtinės spenelių, jautrios odos vietos, trynimąsi į marškinėlių audinį. Moterys bėgdamos dažnai patiria trintį išilgai bikinio linijos. Trintis bėgiojant gali atsirasti ir kitose srityse: tarp šlaunų, pažastų, kirkšnyse – ten, kur oda trinasi į odą arba į medžiagą.

Kaip to išvengti? Jei turite tokią problemą, ekspertai pataria patepti vazelinu tas odos vietas, kurios gali trintis, arba apsaugokite jas elastiniais tvarsčiais. Taip pat rinkitės drabužius, kurių audinys pasižymi natūraliomis pralaidumo savybėmis.

Hiperaktyvi šlapimo pūslė

Ne vienas bėgikas turbūt yra pajutęs, jog nori šlapintis, nors, rodos, prieš startą atliko visus būtinus tualeto reikalus. Tai gali būti dėl kelių veiksnių.  Padidėjęs kraujo tekėjimas nuo suaktyvėjusiuos širdies ir kraujagyslių veiklos gali pagreitinti ir kitų organizmo sistemų darbą, įskaitant inkstus.

Tačiau noras šlapintis gali būti ir apgaulingas. Jei bėgant organizmui trūksta vandens, jūsų kūnas gali sulaikyti šį koncentruotą šlapimo rezervą, sukurdamas pojūtį, panašų į tą, kurį patiriate, kai turite šlapintis.

Ką daryti? Vartokite pakankamai skysčių – neleiskite sau dehidratuoti bėgant, ypač jei lauke šilta arba jei daug prakaituojate. Susiplanuokite iš anksto, kur sustosite atsikvėpti ir atsigerti vandens. Arba pasitarkite su gydytoju, jei tai tampa nuolatine problema.

Skrandžio bėdos

„Kitas galimas šalutinis dehidratacijos poveikis yra virškinimo trakto problemos, – sako trenerė ir fizinės terapijos gydytoja C.Mack. – Dehidratacija gali pakeisti skrandžio ir virškinimo sistemos darbą taip, kad pradėjus bėgioti ilgus atstumus, jūsų žarnynas taps itin dirglus“. 

Todėl būtina gerti pakankamai vandens dieną prieš ilgą bėgimą, o bėgimo metu reikia vartoti skysčius bent mažais gurkšneliais.

Kita priežastis, kodėl kai kurie bėgimo entuziastai skundžiasi skrandžio ar pilvo negalavimais, yra ta, jog bėgant vidaus organai nepaliaujamai „šokinėja“, tokiu būdu gali sumažėti kraujo tekėjimas į žarnyną ir sutrikti įprasta žarnyno hormonų gamyba, dažnai sukelianti ir virškinimo problemų.

Kaip to išvengti? Fizinės terapijos gydytoja C.Mack pataria nevalgyti naujo maisto prieš bėgimą ar jo metu, o ypač, jei ruošiatės varžyboms: „Ne kiekvienas energetinis baltymų batonėlis ar proteininis gėrimas tinka bėgikų skrandžiui. Geriausia užvalgyti jums įprasto maisto, tačiau tokio, kuris neapsunkintų skrandžio“.

Beje, jei galvojate, kad suvalgyti didelę lėkštę daržovių yra gerai, klystate. Anot gydytojos, virtos ar šviežios daržovės gali taip pat sukelti tam tikrų  virškinimo problemų, todėl nerizikuokite to daryti prieš pat bėgimą.

O jei pilvo maudimą jaučiate dėl to, jog labai nerimaujate prieš bėgimo varžybas,
išbandykite meditaciją, įvairias kvėpavimo technikas arba rašykite dienoraštį dieną prieš bėgimą – tegu tai tampa jūsų gražia rutina.

Parengta pagal: www.everydayhealth.com