Šienligė / Shutterstock nuotr.

11 mitų apie alergijas

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-06-14 17:17
Alergija – neįprasta imuninės sistemos reakcija į aplinkoje esančias medžiagas – maisto produktus, namų dulkes, augalų žiedadulkes, naminius gyvūnus. Dažni alergijos simptomai – akių perštėjimas, švokštimas, čiaudulys. Daugeliui žmonių alerginės reakcijos yra nemalonios, tačiau kai kuriems alergija net gali būti mirtina. Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad 20 proc. žmonių yra alergiški. Nors alergijos paplitusios, apie jas sklando daug mitų, kuriuos apžvelgia medicalnewstoday.com.

1. Alergijos išsivysto tik vaikystėje

Vienas paplitusių mitų, kad suaugusiame amžiuje naujos alergijos nepasireiškia. Tyrimai rodo, kad tai netiesa. Viename tyrime dalyvavo per 40 tūkst. suaugusiųjų JAV, 10,8 proc. tyrimo dalyvių buvo nustatyta alergija maistui. Beveik pusei jų alergija išsivystė suaugusiame amžiuje.

2. Gydymo alergijoms nėra

Geriausias būdas sumažinti alerginių reakcijų – vengti alergenų. Vaistų, kurie išgydytų alergijas, nėra.

Tačiau tam tikri vaistai gali efektyviai sumažinti alergijų simptomus. Pavyzdžiui, dekongestantai gali sumažinti nosies gleivinės paburkimą, efektyvūs gali būti antihistamininiai vaistai ir steroidiniai purškalai.

Vieninteliu alergijų gydymo būdu laikoma specifinė alergenų imunoterapija. Šis metodas paremtas alergenų dozių laipsnišku didinimu alergiškam žmogui. Palaipsniui didinant kontaktą su alergenu, imuninė sistema pradeda nebe taip jautriai reaguoti į alergeną.

3. Alergija maistui ir maisto netoleravimas yra tas pats

Alergija maistui ir maisto netoleravimas nėra tas pats. Alergija maistui paprastai pasireiškia greita ir stipriai išreikšta imunine reakcija.

Maisto netoleravimas yra reakcija, kurioje nedalyvauja imuninė sistema. Netoleravimo simptomai išsivysto per ilgesnį laiką.

Maisto netoleravimas nėra gyvybei pavojinga, o alergija maistui tam tikrais atvejais gali kelti grėsmę gyvybei.

4. Alergijos – visam gyvenimui

Tai – mitas. Nors tam tikros alergijos vargina visą gyvenimą, kai kurios gali išnykti su amžiumi. Pavyzdžiui, dauguma vaikų „išauga“ alergiją pienui, kiaušiniams, sojai, kviečiams, tačiau alergija riešutams, žuviai, vėžiagyviams dažnai trunka visą gyvenimą.

5. Alergijos riešutams pačios sunkiausios

Kai kuriems žmonėms alerginė reakcija nuo riešutų gali pasireikšti labai švelniai, kitiems gali lemti anafilaksiją. Reakcijos stiprumas priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos.

6. Sloga ir alergija yra tas pats

Peršalimo ir alergijos simptomai gali būti panašūs – užsikimšusi nosis, ašarojančios akys. Tačiau peršalimo simptomus sukelia imuninis atsakas į virusus, kai alergijų – imuninis atsakas į alergeną. Dar vienas svarbus skirtumas – peršalimas tęsiasi 1-2 savaites, o alergijos tam tikrais atvejais gali tęstis visą gyvenimą.

7. Trumpaplaukės katės ir šunys nesukelia alergijų

Tai netiesa. Kai kuriems žmonėms iš tiesų lengviau toleruoti kai kurias veisles, tačiau tai – ne taisyklė. Alerginę reakciją išprovokuoja ne gyvūno kailis, o negyvos odos ląstelės (pleiskanos), seilės, šlapimas. Be to, gyvūnų kailyje gali kauptis žiedadulkės, pelėsio sporos ir kiti lauko alergenai.

8. Hipoalerginės veislės

Daug žmonių mano, kad tam tikros kačių ir šunų veislės yra „hipoalerginės“, nesukelia alergijos. Tačiau tai mitas. Alerginę reakciją sukeliančios kačių ir šunų negyvos odos ląstelės nepriklauso nuo kailio tipo ar šėrimosi.

9. Nuolatinis kontaktas su gyvūnais lengvina alergijų simptomus

Paplitusi nuomonė, kad turint nuolatinį kontaktą su gyvūnu alergijos simptomai palengvės. Tačiau nebūtinai. Alergenų specifinės imunoterapijos atveju organizmo atsako jautrumas sumažėja, kai kontaktas su alergenu didinamas palaipsniui, su gydytojo priežiūra.

Vis dėlto, kalbant apie alergijas gyvūnams, manoma, kad joms išsivystyti mažesnė tikimybė, jei kontaktą su gyvūnu vaikas turi nuo mažens.

10. Alergijos nėra rimta

Daugeliui žmonių alergijos sukelia nepatogumų, bet nėra pavojingos. Tačiau kai kuriems žmonėms alerginė reakcija gali baigtis anafilaksija.

Anafilaksija yra sunki alerginė reakcija, galinti būti pavojinga gyvybei. Simptomai – dusulys, švokščiantis kvėpavimas, pilvo skausmai, viduriavimas, patinimas, sąmonės praradimas.

Net ir alergijos, kurios paprastai laikomos lengvomis, pavyzdžiui, sezoninė alergija, gali pabloginti gyvenimo kokybę. Šienligė gali pabloginti miego kokybę, o tai gali lemti mieguistumą dienos metu.

11. Gėlės sukelia šienligę

Tai yra mitas. Alerginį rinitą, vadinamą šienlige, sukelia ore sklandančios žiedadulkės. Gėlių žiedadulkės – didelės, lipnios, sunkiai pernešamos oru. Pagrindinis šienligės sukėlėjas – lengvos medžių ir žolių žiedadulkės.

Parengta pagal medicalnewstoday.com