Automobilio vairavimas
Automobilio vairavimas; vairuotojas / Shutterstock nuotr.

Vairuotojo sveikatos pažyma: ką būtina žinoti

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-03-13 09:15
Vairuotojų sveikatos tikrinimas būtinas, siekiant nustatyti, ar asmuo dėl savo fizinės ir psichinės sveikatos būklės gali vairuoti mechanines transporto priemones (atitinkamos kategorijos). Pagal šių metų sausio 1 d. įgaliojusį įsakymą, vairuotojui, nepasitikrinus sveikatos nustatytu periodiškumu, jo turimas vairuotojo pažymėjimas bus paskelbtas negaliojančiu.

Kaip gauti vairuotojo sveikatos pažymą?

Pirmiausia reikia atlikti vairuotojo sveikatos patikrinimą bet kurioje sveikatos priežiūros įstaigoje (valstybinėje ar privačioje). Profilaktinis sveikatos patikrinimas paprastai užtrunka apie valandą ar ilgiau, jei asmeniui reikia atlikti papildomų tyrimų. Būtina turėti asmens dokumentą ir, jei turite, – vairuotojo pažymėjimą. Po vizito bus išrašyta elektroninė vairuotojo sveikatos pažyma, kurią galima matyti prisijungus prie esveikata.lt svetainės.

Kaip vyksta sveikatos patikra, norint gauti vairuotojo sveikatos pažymą?

Norint gauti medicininę pažymą vairuotojams, klinikoje atliekami įvairūs sveikatos patikrinimai:

 • įvertinamas asmens kraujospūdis,
 • širdies susitraukimų dažnis (pulsas),
 • klausa,
 • regėjimas,
 • gali būti atliekamas vestibiulinio aparato funkcijos tyrimas,
 • gali būti papildomai atliekamas ir spalvinio jautrumo vertinimas,
 • atliekama elektrokardiograma,
 • kraujo ir šlapimo tyrimai,
 • gydytojas įvertina ir paciento sveikatos istoriją, t. y., ar jis turi gretutinių, lėtinių ligų, ar anksčiau buvo atliktos operacijos, kokius vaistus jis vartoja ir kt.
 • svarbi ir pschologo ar psichiatro konsultacija, kurios metu įvertinama vairuotojo psichinė sveikatos būklė.

Jei sveikatos apžiūros metu specialistai nustato, kad asmens sveikatos būklė yra tinkama vairavimui – medicininė sveikatos pažyma gaunama iš karto ir įtraukiama į esveikata.lt. Po vizito klinikoje vairuotojo sveikatos pažyma yra matoma ir „Regitros” svetainėje.

Kada vairuotojui gali būt neišduota vairuotojo sveikatos pažyma?

Kai kuriais atvejais vairuotojo sveikatos pažyma gali būti neišduodama, pavyzdžiui, jei asmuo turi sveikatos sutrikimų, galinčių daryti įtaką saugiam vairavimui.

Medicininė pažyma vairuotojams gali būti nesuteikta, jei asmuo:

Sveikatos pažyma gali būti neišduota ir tuo atveju, jei asmuo turi tam tikrų psichozių ir asmenybės sutrikimų, kai sutrinka nuovoka, pasireiškia neadekvatus elgesys ir pan.

Medicininė pažyma vairotuojui gali būti neišduodama tuo atveju, jei jis, pavyzdžiu, dėl tam tikrų priežasčių atsisako atlikti tam reikalingus tyrimus arba nesako tiesos apie savo sveikatos būklę.

Kiek galioja vairuotojo sveikatos pažyma?

Vairuotojų medicininės sveikatos pažymos yra skirstomos į dvi grupes (jos turi skirtingus galiojimo terminus):

 • I grupės (AM, A1, AB1, B ir BE kategorijų) pažyma galioja 10 metų.
 • II grupės (C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ir T kategorijų) – 2 metus.

Pirmos grupės (AM, A1, AB1, B ir BE kategorijų transporto priemonės: motociklai, keturračiai, lengvieji automobiliai) medicininė pažyma vairuotojams iki 55 metų amžiaus galioja 10 metų. Tiek laiko galioja ir vairuotojo pažymėjimas. Vyresnio amžiaus asmenims (56–69 m.), vairuojantiems minėtų kategorijų transporto priemones, vairuotojo sveikatos pažyma galioja 5 metus. Nuo 70 iki 79 metų vairuotojams jau sveikatą būtina tikrintis kas dvejus metus, o asmenims nuo 80 metų – kasmet.

Kalbant apie antros grupės (C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ir T kategorijų: krovininės, keleivinės transporto priemonės ir kt.) transporto priemonių vairuotojų pažymėjimus, jie galioja 5 metus, tačiau medicininė pažyma vairuotojams galioja 2 metus. Vairuotojai, vyresni nei 80 metų, sveikatą turi tikrintis kas metus.

Jau turint vairuotojo sveikatos pažymą, tačiau norint pasitikrinti, ar nepasibaigęs jos galiojimo terminas, tai galima padaryti prisijungus prie svetainių eregitra.lt arba esveikata.lt.

Kokie dokumentai reikalingi, norint gauti vairuotojo sveikatos pažymą?

Norint atsiimti vairuotojo sveikatos pažymą poliklinikoje, klinikoje ar kitoje sveikatos priežiūros įstaigoje, reikės pateikti šiuos dokumentus:

 1. Galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (asmens tapatybės kortelę ar pasą).
 2. Vairuotojo pažymėjimą tuo atveju, jei sveikatos patikra buvo pakartotinė.
 3. Kai kurios sveikatos įstaigos pagreidauja turėti ir psichiatro bei narkologo pažymą

Vairuotojo medicininė pažyma: kaina

Vairuotojo medicininės sveikatos pažymos kaina priklauso nuo kelių veiksnių, pavyzdžiui, nuo to, kokios grupės (pirmos ar antros) yra išduodama vairuotojų medicininės sveikatos pažyma. Vairuotojo sveikatos pažymos kainai įtakos šiek tiek turi ir tai, ar ją išduoda valstybinė, ar privati sveikatos priežiūros įstaiga, bei kuriame mieste.

Pavyzdžiui, skirtinguose Lietuvos miestuose pirmos grupės vairuotojų sveikatos pažymos kainos atskirose klinikose svyruoja nuo 20 iki 40 eurų (didmiesčiuose keliais eurais gali būti brangiau nei mažesniuose miesteliuose), antros grupės sveikatos pažymos kainos šiek tiek yra aukštesnės – nuo 28 iki 50 eurų.

Jei sveikatos priežiūros įstaiga pasirūpina psichiatro bei narkologo pažymomis, tokia paslauga vairuotojui gali kainuoti papildomai: nuo kelių iki keliolikos eurų.