Vaiko akių ligos; konjunktyvitas; akių uždegimai / Shutterstock nuotr.

Vaikui kartojasi akių uždegimai? Gali būti kalta ir sloga

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-03-22 12:08
Peršalęs, suslogavęs vaikas neretai ima trinti ir akis – jos parausta, niežti, o po kurio laiko gali išsivystyti ir akių uždegimas – konjunktyvitas. Kodėl šis uždegimas kartojasi? Kaip jį atpažinti ir kodėl nereikia skubėti dėti ramunėlių kompreso, vos tik vaiko akys parausta – portalui manodaktaras.lt pasakoja akių ligų gydytoja Irina Kozlovskaja.

Akių paraudimą lydi išskyros

Akies paviršių dengianti plėvelė – konjunktyva (arba junginė) – yra panaši į gleivinę, kuri iškloja nosį. Sukėlėjai, galintys išprovokuoti slogą ar peršalimą, anot gydytojos, taip pat pažeidžia ir junginę, o tai sukelia konjunktyvitą.

„Pagrindinis konjunktyvito simptomas – akių paraudimas, kurį lydi ašarojimas ir beveik visada – išskyros. Bakteriniam konjunktyvitui būdingos pūlingos išskyros ir būtent pagal jas galime preliminariai įvertinti, ar konjunktyvitas bakterinis, ar virusinis, – pasakojo klinikos „Lirema“ akių ligų gydytoja I.Kozlovskaja. – Pacientas gali justi ir diskomfortą, tarsi smėlį akyje. Vaikai tokiais atvejais dažnai akį trina, taip bando perteikti savo nemalonius pojūčius. Pasitaiko ir šviesos baimė, bet didesnė jaučiama, esant kitoms akių ligoms, kai pažeidžiama ragena ar rainelė“.

Akių ligų gydytoja Irina Kozlovskaja

Akių ligų gydytoja Irina Kozlovskaja

Viena dažniausių vaikų akių ligų

Kalbant apie planines paslaugas, anot gydytojos, itin dažnai tėvai kreipiasi dėl vaikų refrakcijos ydų (trumparegystės, astigmatizmo, toliaregystės) ir žvairumo.

„Refrakcijos ydos prasideda vaikystėje, o suaugusiems tik intensyvėja, tuomet ieškoma kitokio gydymo, pavyzdžiui, regos korekcijos lazeriu. Taip pat dažnai kreipiamasi dėl miežių. Skubos tvarka vaikai akių ligų gydytojų dažniausiai yra priimami būtent dėl konjunktyvito, kitų akių uždegimo arba traumų“, – tikslina I.Kozlovskaja.

Anot specialistės, jei vaikui akių uždegimai kartojasi, pirmiausia reikėtų įsitikinti – tai tikrai konjunktyvitas ar problema slypi kitur. „Besiformuodamas imunitetas susiduria su įvairiais virusais ir maži ikimokyklinio amžiaus vaikai dažnai serga sloga, peršalimu, todėl gali būti, kad konjunktyvitas kartojasi“, – teigia oftalmologė.

Viena iš pasikartojančio konjunktyvito priežasčių yra ašarų takų siaurumas, dėl kurio nosies sekretas ir gleivinės paburkimas sutrikdo ašarų nutekėjimą, todėl gali būti pažeista junginė. Pasitaiko ir atvejų, kai vaikas yra linkęs trinti akis ir tiesiogiai įneša infekciją.

„Jeigu ikimokykliniame amžiuje sergama standartiniu konjunktyvitu, įprastai paskui vaikai ligą „išauga“, ilgalaikių pasekmių nelieka. Žinoma, gali pasitaikyti ir kitų pasikartojančio konjunktyvito priežasčių – alerginių ar lėtinių, kai konjunktyvitas nebūna toks ūminis, o pasireiškiantis kartu su keratitu, vadinamuoju ragenos uždegimu. Jei su akių uždegimu nuolat kartojasi ir miežiai, tai gali signalizuoti apie blefarokeratokonjunktyvitą, kuris irgi yra lėtinis ir reikalauja specifinio gydymo. Jei tokį atvejį gydyti delsiama, pasekmės gali būti skaudžios“, – patirtimi dalijasi I.Kozlovskaja.

Komplikacijos ir tinkama profilaktika

Pasak akių ligų gydytojos, virusas į akį gali patekti ir tiesiogiai, nešvaria ranka trinant akį, tačiau dažnesniu atveju konjunktyvitas pasireiškia, kai jau sergama virusine liga – sloguojama, jaučiamas gerklės skausmas. Pasitaiko, kad konjunktyvitą sukelia ir šiuo metu aktualus Covid–19 virusas, tačiau tai retesnis atvejis.

„Užsitęsusi sloga gali komplikuotis sinusitu, o uždegimas pereiti į akiduobę, tada atsiranda tikimybė išsivystyti net ir akiduobės audinių uždegimui – celiulitui, kai vokai ir junginė patinsta,  parausta, pasitaiko išskyrų, gali sutrikti akių judesiai. Ligos negydant, gali kilti pavojus matymui ir gyvybei“, – įspėja specialistė.

Kūdikiams dažniausiai pasitaiko bakterinis konjunktyvitas, kaip komplikacija dėl ašarų takų nepraeinamumo. Šis konjunktyvito tipas, kaip ir virusinis, taip pat dažnas darželinukams, o pradėjus eiti į mokyklą, bakterinių konjunktyvitų atvejų sumažėja, tuomet prasideda kitos akių problemos.

„Kūdikiai konjunktyvito simptomus gali jausti dėl tinkamo ašarų takų nesusiformavimo, todėl jiems išskyras nuvalyti yra labai svarbu. Tam galima naudoti specialias servetėles, valyti iš išorinės pusės į vidų, nepraleidžiant sankaupų raukšlelėse. Žinoma, tai reikėtų daryti labai švelniai ir atsargiai, nes kūdikių oda yra ypač jautri“, – pataria I.Kozlovskaja.

Kiek vyresniam vaikui padėti, palengvinti simptomus galima lašinant dirbtines ašaras ir valant akies išskyras. Prieš tai pasikonsultavus su šeimos gydytoju ir įsitikinus, kad tai tikrai konjunktyvitas, galima dėti ir šaltus kompresus. 

Nors nuo konjunktyvio galima pasveikti ir netaikant specifinio gydymo, antibiotikų lašai gali palengvinti ligos eigą ir sutrumpinti bakterinio konjunktyvito trukmę.

Neeksperimentuokite ramunėlių kompresais

Pasak oftalmologės, svarbu nesiimti diagnozuoti ligos patiems ir neeksperimentuoti tokiais naminiais metodais, kaip pavyzdžiui, ramunėlių kompresai.

„Šiais laikais daug vaikų yra alergiški, o kai alergija prasideda, sudėtingiau nustatyti, ar tai alergija vaistažolei, ar vis dėlto alerginis konjunktyvitas. Konjunktyvitas matomas iš išorės, tam nebūtina atlikti išsamių regos tyrimų, todėl reikia nebijoti ir nuotolinių konsultacijų. Šeimos gydytojai atpažįsta ir gali paskirti gydymą daugeliu konjunktyvito atvejų. Svarbiausia laiku pasitikrinti ir identifikuoti simptomo kilmę“, – apibendrina gydytoja.

Užsiregistruoti konsultacijai pas oftalmologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.