Pirmoji mažojo Gedimino ir jo tėvelių rankų nuotrauka.

Unikali procedūra padėjo moteriai išnešioti ir pagimdyti vaikelį

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2021-07-18 10:54
Liepos 15 d. Vilniaus Antakalnio klinikinėje ligoninėje gimė beveik 3,5 kilogramo sveriantis ir 54 cm. ūgio berniukas, kurį tėveliai pavadino Gediminu. Ta diena jo mamai 34 metų Jūratei (pavardė redakcijai žinoma) tapo laimingiausia per visą gyvenimą.
Gydytojas ginekologas Gediminas Mečėjus.

Gydytojas ginekologas Gediminas Mečėjus.

Negaliu nustoti šypsotis, nors po Cezario operacijos ir jėgų ne per daugiausiai, miego trūksta“, – pasakoja mama. Iki šios dienos Jūratei teko nukeliauti gana ilgą 7 metus trunkantį ieškojimų medikų pagalbos kelią. Moteris patyrė 3 vėlyvus persileidimus, konsultavosi su Jungtinės karalystė medikais nuotoliniu būdu, o stebuklą, pavadintą Gediminu, visgi padėjo sukurti Vilniaus Antakalnio klinikinės ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėjas Gediminas Mečėjus.

„Malonus sutapimas, kad renkant vaikeliui vardą, visai mūsų šeimai labiausiai patiko Gediminas“, – šypsosi jauna mama.

Kaip pasakoja Vilniaus Antakalnio klinikinės ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėjas G. Mečėjus, jo pacientė dėl įgimtos gimdos kaklelio patologijos negalėjo susilaukti vaikų, trys bandymai pastoti ir išnešioti vaisių baigėsi savaiminiais persileidimais 14, 17 ir 21 nėštumo savaitę. „Po pirmųjų nesėkmingų nėštumų kito naujo nėštumo metu buvo apsiūtas gimdos kaklelis, tačiau rezultato nebuvo ir vaikelio išnešioti vis nepavyko“, – pasakoja medikas.

Moteris konsultavosi ne tik su Lietuvos, bet ir su Šveicarijos medikais. Jai rekomendavo unikalų  gimdos kaklelio apsiuvimą laporaskopu ne nėštumo metu, uždedant ant gimdos kaklelio savotišką diržą. „Tai sudėtinga operacija, reikalaujanti gerų chirurginių įgūdžių ir tikslių medicininių sprendimų. Nelabai kas ryžosi ją atlikti“, –  sako G. Mečėjus.

„Apie šį gydytoją girdėjau labai geras rekomendacijas, jog jis imasi sudėtingų atvejų. Žmonės juo pasitiki. G. Mečėjus man pasakė, kad tokią operaciją darys pirmą kartą. Įvardino rizikas, viską apkalbėjome“, – prisimena Jūratė.  Moteris galvojo net porą metų, kol pasiryžau šiai operacijai, nes medikai nerekomenduoja jos kaip pirmojo pasirinkimo.

„Galvojome ir apie užsienį, bet ten nebūčiau gavusi tokios priežiūros ir labai dideli pinigai. Tad pasiryžau tą padaryti Antakalnio klinikinėje ligoninėje. Galvojau, kad tai yra paskutinis mano šansas. Laikas bėga, o vaikelio norisi“, – atvirauja jauna mama.

Rizikinga operacija

Vilniaus Antakalnio klinikinės ligoninės medikai ryžosi padėti moteriai ir pacientei prieš 1 metus laiko buvo sėkmingai atlikta operacija. Pasak mediko, tai pirmoji tokio pobūdžio operacija Vilniuje ir jų ligoninėje, Kaune buvo aprašytas vienas toks atvejis.

G.Mečėjus pasakoja, jog įprastai, kai moteriai yra nustatomas gimdos kaklelio nepakankamumas, vyksta persileidimai, priešlaikiniai gimdymai, 12-13 nėštumo savaitę daromas taip vadinamas gimdos kaklelio apsiuvimas per makštį. „Procedūra atliekama iš išorės, plonais siūlais ir dažniausiai mums pavykta. Deja, šiai pacientei tas nepadėjo. Vis tiek įvyko persileidimas. Jos gimdos kaklelio tokia struktūra, jis labai minkštas ir nelaiko nėštumo“, – sako gydytojas ginekologas.

Jūratei buvo rekomenduota ypatinga operacija, kuri atliekama ne nėštumo metu. „Dedamas toks sintetinis implantas, tokia 1,5 cm. pločio juostelė ir laparoskopiškai iš pilvo pusės yra apsiuvamas gimdos kaklelis. Apjuosiamas tarsi diržu. Tokią operaciją nėra labai paprasta atlikti, nes laukia net keli iššūkiai“, – pasakoja medikas.

Pasak jo, operacija rizikinga jau vien todėl, kad jos metu „reikia pakišti tinkliuką tarp gimdos kaklelio ir gimdos arterijos, o tai sudėtinga, kad nebūtų sutrikdytas aprūpinimas krauju, nuo kurio priklauso organų mityba būsimo nėštumo metu. „Dirbi mažajame dubenyje tarp stambių kraujagyslių, netoli ir šlapimtakiai. Dėl sudėtingų techninių dalykų ši operacija atliekama gana retai. Ši operacija nėra rekomenduojama kaip pirmasis pasirinkimas ir dar todėl, kad įvykus vėlyvam persileidimui 16-18 nėštumo savaitę, nėštumas pats nepasišalina, reikia daryti gimdos pjovimą, nes diržo jau neatlaisvinsi. O gimdymas vyksta tik per Cezario pjūvį“, – patirtimi dalinasi gydytojas ginekologas.

Jūratės nėštumas buvo sudėtingas, reikėjo apriboti judėjimą. Nuo 18 iki 37 savaitės buvo paskirtas lovos režimas, buvo apribotas judėjimas. „2 mėnesius pragulėjau lovoje ligoninės Nėštumo patologijos skyriuje. Sunku buvo psichologiškai, ne fiziškai, bet kantriai gulėjau ir išgulėjau“, – prisimena jauna mama.

„Todėl ir turime unikalų sėkmingo gydymo atvejį. Pacientė sėkmingai išnešiojo vaikelį viso nėštumo metu beveik iki pat galo. Einant 40-ai nėštumo savaitei moteriai buvo atliktas Cezario pjūvis ir turime sveiką išnešiotą berniuką!“, – džiaugsmu dalinasi Ginekologijos skyriaus vedėjas G. Mečėjus.