Tempimo pratimai gali padėti, esant lėtiniams skausmams: rodo tyrimai
Palengvina lėtinį skausmą ir sustingimą
Pasak sveikatingumo ekspertų, tempimo pratimai neabejotinai gerina lankstumą, laikyseną, judesių diapozoną, mažiną stresą ir traumų riziką. Tempimas, padedant profesionalui, padeda sumažinti skausmą ir kūno sustingimą, padeda pagerinti miego kokybę.
Tad nenuostabu, jog ypatingai pandemijos metais, anot sveikatingumo konsultanto ir sportininko V.Baker, pagausėjo tiek jaunų, tiek vyresnio amžiaus žmonių, užplūdusių sporto klubus ir iš naujo atradusių tempimo naudą: „Pastebėjome, jog ypatingai daug žmonių, kurie dėl ilgo nejudrumo ir sėdimo darbo turi judėjimo sutrikimų, nervinio pobūdžio raumenų skausmų. Ne vienas klientas skundžiasi apatinės nugaros dalies ir kaklo skausmais“.
Nors daugelis gali savarankiškai atlikti tempimo pratimus, tačiau yra tokių giluminių vietų kūne, kurių paprastais tempimo pratimais nepasieksi, todėl reikalinga profesionali pagalba, teigė Niujorke įsikūrusios tempimo klubo įkūrėjas Jeff Brannigan.
Ką sako mokslas?
Neseniai atliktas tyrimas dėl aktyvaus pagalbinio tempimo programos poveikio vyresnio amžiaus žmonėms parodė, kad ši tempimų programa padėjo padidinti jų judesių diapazoną, mobilumą bei funkcinę galią (kontrolinė tyrimo grupė lankė užsiėmimus, kuriuose reikėjo tik nedidelio fizinio aktyvumo).
Ilinojaus valstijos universiteto tyrime teigiama, kad proprioceptinis neuroraumeninis palengvinimas – specifinė tempimo technika – pagerino šlaunies užpakalinės dalies (hamstringų) lankstumą, nesvarbu, ar ši technika buvo atliekama su specialisto pagalba ar be jos. Ir trečiasis tyrimas, paskelbtas Tarptautiniame sporto fizinės terapijos žurnale, atskleidė individualią tempimo naudą tiriamai populiacijai.
Nuolatinis sėdėjimas – lyg tiksinti bomba
Ekspertų komisija dar svarsto, ar tempimas su profesionalo pagalba yra geresnis už tempimą, kurį žmogus atlieka savarankiškai, teigė Nacionalinio biomechanikos instituto, įsikūrusio Kalifornijoje, įkūrėjas Rami Hashish: „Bet tai nereiškia, kad pagalbinis tempimas nėra vertingas. Daugeliui trūksta žinių, kaip temptis taisyklingai, be to, kai kuriems sunku nuosekliai laikytis pačios tempimo rutinos. Vienkartinis tempimas daug naudos neduos, reikia tai daryti nuolat“.
Pasak vieno iš sporto klubų įkūrėjų J.Brannigan, dauguma žmonių per daug sėdi, o tai yra viena pagrindinių priežasčių susirūpinti savo sveikata: „Nuolatinis sėdėjimas – tarsi tiksinti bomba. Jei palyginsime stresą, kurį sėdėjimas sukelia nesportuojančiam kūnui, su stresu, kurį patiria sportininkas – skirtumas didelis, mat padėti sportininkui yra daug lengviau, jo kūno įtampa kyla iš veiklos ir judėjimo“.
Ar tempimas, padedant sveikatos instruktoriams, tėra dar viena šiuolaikinė mada, anot sveikatingumo konsultanto V.Baker, kol kas sunku pasakyti, tačiau jo įsitikinimu, vis daugiau žmonių „prisijaukins“ tempimo pratimus dėl jų didžiulės naudos.
„Žmonės pastebėjo, kad nuoseklus tempimas padėjo pagerinti jų mobilumą, lankstumą ir judesių diapazoną, o tai leido jiems sugrįžti prie to, kas džiugina, pavyzdžiui, leistis į žygius ar žaisti golfą. Mėgstamas veiklas daugelis buvo nutraukę dėl juntamų skausmų. Tad jei tempimas leidžia daryti tai, ką mėgstate, tęskite tai!“ – patikino jis.
Parengta pagal: edition.cnn.com