PRP (Platelet rich plasma) terapija. / Shutterstock nuotr.

Šlapimo nelaikymas – pagydoma liga, tik reikia išdrįsti kreiptis pagalbos

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2021-10-30 13:20
Net 75 proc. visų vidutinio amžiaus moterų vargina šlapimo nelaikymas, tačiau jos linkusios nutylėti, nepasakoti apie tai nei šeimos nariams, nei artimiausioms draugėms. Urologas dr. Mindaugas Danilevičius portalui manodaktaras.lt sako, kad į medikus kreipiasi vos kas trečia moteris, kurią vargina šlapimo nelaikymo problema.
Pasak  dr. Mindaugo Danilevičiaus, daugelis mano, jog tai yra visiškai normalu, o ieškodamos pagalbos moterys dažnai tiesiog nežino į ką kreiptis, tad varginančią problemą sprendžia kasdien naudodamos įklotus.

„Vėliau, kai šlapimo nelaikymas tampa didžiule problema, atsiranda baimė bendrauti su pažįstamais, vengiama pramogų, netgi paprasčiausio išėjimo iš namų į miestą ar parduotuvę. Moterys atsiribojama nuo kultūrinio gyvenimo, tampa socialiai izoliuotos, kai kuriais atvejais gali prasidėti nerimas, depresija“, – sako gydytojas urologas.

M.Danilevičiaus teigimu, labai svarbu žinoti tai, jog nustačius priežastis, daugeliu atvejų šlapimo nelaikymas yra pagydoma liga ir kuo anksčiau pradedama gydyti, tuo geresni rezultatai.

„Jei nevalingai apsišlapinate kosint, čiaudint, juokiantis ar keliant sunkesnį daiktą, gydymas tikrai yra“, – tvirtina medikas.

Urologas dr. Mindaugas Danilevičius

Urologas dr. Mindaugas Danilevičius

Pasak jo, egzistuoja kelios šlapimo nelaikymo formos, tačiau kiekvienu atveju su ligone individualiai aptariamas bei pasirenkamas atitinkamas gydymas ar operacija. Prieš tai atliekami: šlapimo tyrimas, urotrakto echoskopija, šlapimo nelaikymo mėginiai ir kai kuriais atvejais urodinaminis tyrimas.

„Jau 12 metų taikome gana efektyvų šlapimo nelaikymo gydymo būdą – pošlaplinio raiščio implantaciją (TOT/TVT operaciją). Tai mažai invazinis („kosmetinis“) moterų šlapimo nelaikymo gydymo metodas, kurio sėkmingi rezultatai siekia net 93 proc. atvejų“, – pasakoja dr. M.Danilevičius.

Naujas gydymo metodas jau taikomas Lietuvoje

Gydytojo teigimu, atsirado naujas šlapimo nelaikymo gydymo būdas – PRP (Platelet Rich Plasma) terapija, kuri yra minimaliai invazinė, šiuo atveju pacientams nereikia kelių dienų praleisti stacionare. „PRP terapija tai šiuo metu naujovė Lietuvos medicinoje, bet ne naujiena pasaulyje. Šlapimo nelaikymas naudojant PRP metodą gydomas panaudojant paciento kraujo plazmą“, – teigia medikas.  

Gydytojas urologas iš paciento venos paima nedidelį kraujo kiekį į specialų megintuvėlį ir centrifugos pagalba atskiria kraują į dvi dalis: raudonuosius kraujo kūnelius ir trombocitais praturtintą plazmą.

„Gydymui mes naudojame tik antrąją dalį, t.y. trombocitus ir plazmą. Trombocitai yra ta mūsų kraujo dalis, kuri yra atsakinga už gijimą, audinių atsinaujinimą ir smulkių kraujagyslių (kapiliarų) formavimąsi“, – pasakoja M.Danilevičius.

Pasak gydytojo urologo, teisingai naudojami trombocitai gali išspręsti daugelį problemų, todėl šis metodas medicinoje gali būti naudojamas gana plačiai.  Šis metodas labai efektyvus gydant ne tik moterų šlapimo nelaikymą, bet ir makšties sausumą, skausmingus lytinius santykius, taip pat tais atvejais kai moteris negali pasiekti orgazmo, o vyrams sergant Peirono liga ir kt.

„Gautą medžiagą suleidžiame į gydomą vietą, šiuo atveju palei šlaplę ir šlapimo pūslės kaklelį, nuo šio laiko trombocitai ir plazma pradeda dirbti savo darbą. Per 5-7 dienas nuo gydymo kurso pradžios jau juntamas efektas“, – pasakoja medikas. Pacientai pradeda sulaikyti šlapimą. Atskirais atvejais šis gydymo būdas moteriai padeda išspręsti ir makšties sausumo ar skausmingų lytinių santykių bei nesugebėjimo pasiekti orgazmo problemas.

Bijančius skausmo pacientus medikas nuramina, jog prieš atliekant injekciją, skausmas yra numalšinamas analgetikais bei papildomai anestetiniu tepalu dūrio vietoje.

„Praktikoje iki šiol nėra pastebėta pašalinių reakcijų, nėra šlapimo susilaikymo (retencijos) pavojaus, nėra ir atmetimo reakcijos, nes pacientui suleidžiamas jo paties kraujas“, – tvirtina gydytojas urologas M.Danilevičius.  

Pas gydytoją urologą seksologą Mindaugą Danilevičių patogu registruotis manodaktaras.lt platformoje.