Makšties kandidozė yra įvairaus amžiaus moterų liga. Shutterstock nuotr.

Simptomai, kurie praneša apie makšties kandidozę

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-05-23 14:59
Makšties kandidozė (kitaip vadinama pienlige) – tai išorinių moters lyties organų ar makšties gleivinės grybelinis uždegimas. Kaip teigia statistika, maždaug 75 proc. moterų bent kartą gyvenime yra sirgusios makšties kandidoze, o iš jų net 50 proc. vargina ligos pasikartojimas.
Kas sukelia makšties kandidozę?

Apie 80 proc. išorinių lyties organų ir makšties kandidozių sukelia baltasis balkšvagrybis (Candida albicans grybelis) ir apie 20 proc. Candida non albicans. Baltasis balkšvagrybis aptinkamas daugumos sveikų žmonių kvėpavimo takuose, žarnyne, ant odos, taip pat apie 20 proc. yra sveikų moterų makštyje. Dažniausia grybelis nesukelia jokių problemų. Tačiau kartais dėl tam tikrų priežasčių jis pradeda daugintis ir sukelia uždegimą.

Nepažeista moters makšties gleivinė veikia antimikrobiškai, todėl patekęs nedidelis Candida grybelių kiekis nesidaugina, neišplinta ir nesukelia jokių požymių. Tačiau kuomet natūrali makšties bakterinė flora yra pakitusi, atsiranda palankios sąlygos daugintis Candida grybeliams.

Riziką susirgti makšties kandidozę didina:

· nėštumas (I trimestre – 10%, III – 35-55%),

· gydymas antibiotikais (nes antibiotikai naikina apsauginę makšties mikroflorą (laktobacilas);

· cukrinis diabetas,

· nusilpęs imunitetas,

· stresas,

· sintetinis apatinis trikotažas (aukštesnė temperature ir didesnė drėgmė),

· geriamieji kontraceptikai,

· aptempti drabužiai (riziką susirgti makšties kandidozę padidina net 2 kartus).

Nors kandidozė nepriskiriama lytiškai plintančioms ligoms, tačiau lytinis kontaktas su partneriu, kuris yra infekuotas Candida grybeliu, yra vienas galimų užsikrėtimo būdų. Jei moteriai kandidozė kartojasi dažnai, būtina gydyti ir partnerį.

Makšties kandidozė nėštumo metu

Makšties kandidozė yra įvairaus amžiaus moterų liga. Tačiau daugelis moterų pirmą kartą su kandidoze susiduria nėštumo metu. Nėščioms susirgimas pasitaiko 30-40 proc. atvejų. Prieš gimdymą šis rodiklis gali pasiekti 45-50 proc. Tokį dažną kandidozės pasireškimą nėštumo laikotarpiu lemia daug veiksnių:

· Hormonų balanso pokyčiai (tuo laikotarpiu besikeičiantis hormonų santykis veikia makšties terpę ir sudaro palankias sąlygas daugintis Candida grybeliams),

· Glikogeno koncentracijos makštyje didėjimas (Candida grybelio augimui reikalingas glikogenas).

Kaip pasireiškia makšties kandidozė?

Yra išskiriamos trys makšties kandidozės formos:

1. Besimptomis nešiotojas. Šiuo atveju nebūna klinikinių ligos požymių, tyrimo metu balkšvagrybiai nustatomi, tačiau jų kiekis būna palyginti nedidelis.

2. Ūmi forma. Šiuo atveju būna ryškūs klinikiniai simptomai. Liga trunka ne ilgiau kaip 2 mėnesius.

3. Lėtinė (pasikartojanti) forma. Ši diagnozė nustatoma, kai per vienerius metus registruojami 4 ir daugiau ligos atvejai.

Atpažinti makšties kandidozę padeda būdingi simptomai:

· Tirštos, baltos, į varškę panašios išskyros.

· Varginantis išorinių lyties organų niežėjimas.

· Išorinių lyties organų patinimas, dirginimas, graužimas ar deginimas.

· Jautrumas ir skausmas šlapinantis.

· Skausmingi lytiniai santykiai.

Simptomai nebūtinai turi pasirekšti visi vienu metu, gali būti tik vienas ryškus simptomas, kuris gali ir suklaidinti, nes dažniausių makštie infekcijų (kandidozės, bakterinės vaginozės, trichomonozės, mišrios) simptomai yra panašūs.Galimos komplikacijos Labai retai (kai moteris išsekinta sunkių ligų) susergama bendrąja kandidoze – grybelis išplinta ir pažeidžia odą, nagus, vidaus organus, gali būti net kandidozinis sepsis.

Makšties kandidozės gydymas

Makšties kandidozė yra gydoma vaistais nuo grybelinės infekcijos. Jie gali būti įvairių formų: makšties kremo, makšties žvakutės ar geriamosios kapsutės/tabletės. Gydymo trukmė labai įvairi: nuo vienkartinės dozės iki 6 mėnesių kurso. Dažniausiai naudojamas vietinis makšties kandidozės gydymas. Kadangi daugeliu atveju infekcijas nustato tik pagal simptomus, o tikimybė be tepinėlio, kad diagnozė bus teisinga yra tik apie 30 proc.