Šeimos gydytoja paaiškina: kokiais atvejais galime jausti lėtinį nuovargį
Gali provokuoti ir patirtos traumos
„Lėtinis nuovargis diagnozuojamas, kai simptomai tęsiasi ilgiau nei šešis mėnesius. Nuo įprasto nuovargio skiriasi tuo, kad net ir gerai išsimiegojus 2–3 naktis iš eilės, pailsėjus, nuovargis išlieka. Paprastas pavargimas praeina po kokybiško nakties miego, o lėtinio nuovargio sindromo kamuojami žmonės neatsigauna ir per atostogas“, – portalui manodaktaras.lt pasakojo klinikos „Inmedica“ šeimos gydytoja J.Kvizikevičiūtė-Štakonienė.

Šeimos gydytoja Jolita Kvizikevičiūtė-Štakonienė
Lėtinis nuovargis priskiriamas prie neurologinių ligų, tačiau įtraukia ir raumenų, virškinimo, širdies–kraujagyslių, imuninę sistemas.
Tikslios priežastys, sukeliančios lėtinį nuovargio sindromą, anot gydytojos, nėra žinomos. Šią ligą gali išprovokuoti persirgtos virusinės infekcijos, toksinės medžiagos ar net patirtos traumos, pavyzdžiui, anksčiau buvęs autoįvykis.
Moteris vargina gerokai dažniau
Lėtinio nuovargio sindromas gali pasireikšti staiga, netikėtai. Pasak šeimos gydytojos, pacientai neretai pastebi, kad anksčiau įprastas protinis ar fizinis krūvis, nesukeldavęs diskomforto, dabar jau provokuoja staigų pablogėjimą, žmonės jaučiasi išsekę, nebegali atlikti kasdieninių darbų.
Moteris šis sutrikimas kamuoja net keturis kartus dažniau nei vyrus. Lėtinio nuovargio sindromas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniau pastebima 20-40 metų amžiaus žmonėms.
Esant šiam sutrikimui, pablogėja kasdieninio gyvenimo kokybė. Žmonėms, kamuojamiems lėtinio nuovargio:
- sunku susikaupti, susikoncentruoti,
- gali būti atminties sutrikimų,
- gali trūkčioti raumenys,
- prastėja miegas,
- vargina raumenų, kaulų, sąnarių ir galvos skausmai,
- gali svyruoti kraujo spaudimas, padažnėti širdies plakimas,
- žmogus gali jausti oro trūkumą,
- gali atsirasti neįprastos alergijos,
- vargina pilvo pūtimas, pykinimas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas.
Taip pat sergantiems šia liga atsiranda simptomai, būdingi viršutiniams kvėpavimo takų susirgimams, pvz. gerklės skausmas, padidėję limfmazgiai; gali svyruoti svoris ir pan.
„Tik įsivaizduokite, kaip tokie pojūčiai ir simptomai trukdo kasdienėje veikloje ir kaip turi jaustis žmogus, negalintis palydėti vaiko į mokyklą ar dirbti įprasto darbo“, – svarstė gydytoja J.Kvizikevičiūtė-Štakonienė.
Tad jeigu pastebite, kad yra simptomų, trukdančių jūsų įprastai kasdieninei veiklai ir jeigu jaučiatės nuolatos pavargę, patariama nedelsti kreiptis į specialistus konsultacijai.
Gydymas – atsižvelgiant į varginamus simptomus
Lėtinio nuovargio sindromas diagnozuojamas, tik atlikus tyrimus dėl kitų ligų ir joms nepasitvirtinus. Kaip teigė šeimos gydytoja, ši liga gydoma kompleksiškai, priklausomai nuo vyraujačių simptomų ir anksčiau taikytų gydymo metodų.
- Rekomenduojama lengva, atpalaiduojanti mankšta.
- Svarbus darbo-poilsio režimas.
- Subalansuota mityba.
- Papildomai skiriami vitaminai ir mikrolementai.
- Į kompleksinį gydymą įtraukiama ir psichoterapija.
Kai kuriais atvejais gali būti skiriami antidepresantai, gydymas kortikosteroidais (hormoniniais vaistais).
„Visada labai svarbu sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas. Svarbu mokėti planuoti savo dieną, kad po darbų liktų laiko poilsiui ir kokybiškam laikui su šeima, draugais ar knyga“, – patarė J.Kvizikevičiūtė-Štakonienė.
Užsiregistruoti konsultacijai pas šeimos gydytoją galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.