Vaikų ginekologiniai susirgimai / Shutterstock nuotr.

Saugokime savo mažąsias moteris. Vaikų ginekologiniai susirgimai

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-26 12:19
Mergaitės yra labiau linkusios sirgti išorinių lytinių organų (vulvos) ir makšties infekcinėmis ligomis, lyginant su suaugusiomis moterimis. Taip atsitinka dėl anatominių ir fiziologinių ypatybių bei ir tam tikrų elgsenos įpročių. Vulvovaginitai sudaro nuo 80 iki 90 proc. vaikų ginekologinių susirgimų laikotarpyje iki lytinio brendimo. Kas tai nulemia, kaip atpažinti ir gydyti?
Dėl savo biologinių savybių moterys žymiai jautresnės genitalijų infekcijai nei vyrai. Moterų lytinių organų kontaktinis paviršius didesnis ir jautresnis. Be to, kas mėnesį vykstantys fiziologiniai pokyčiai keičia organizmo gynybines savybes. Moterims tokias infekcijas yra sunkiau diagnozuoti ir komplikacijos būna dažnesnės ir sunkesnės: nevaisingumas, negimdinis nėštumas, lėtiniai skausmai, persileidimas, priešlaikinis vaisiaus vandenų nutekėjimas, priešlaikinis gimdymas, perinatalinė mirtis – negyvų gimusių ir kūdikių, mirusių pirmą gyvenimo savaitę, mirtis, gimdos kaklelio epitelio pakitimai, primenantys vėžinius ląstelių pokyčius.

Ką reiškia pavadinimai?

Genitalijų infekcija skirstoma į makšties, išorinių lytinių organų (vulvos) infekciją bei vidinių genitalijų infekciją.

Makšties uždegimas (colpitas, s. vaginitas) – tai įvairios būklės sąlygojančios makšties infekciją ir uždegimą.

Vulvitas – izoliuotas vulvos audinių uždegimas

Vulvovaginitas – išorinių lytinių organų ir makšties uždegimas. Dažniausiai vulvovaginitą sukelia:

· bakterinė vaginozė

· Candida arba mielių grybelių infekcija

· trichomonozė

· chlamidiozė

· virusinė infekcija (herpes, žmogaus papiloma viruso infekcija).

Vulvovaginitai sudaro nuo 80 iki 90 proc. vaikų ginekologinių susirgimų laikotarpyje iki lytinio brendimo. Kas tai nulemia?

Mergaitės yra labiau linkusios sirgti išorinių lytinių organų (vulvos) ir makšties infekcinėmis ligomis, lyginant su suaugusiomis moterimis. Taip atsitinka dėl anatominių ir fiziologinių ypatybių bei ir tam tikrų elgsenos įpročių. Mergaičių vulvos odelė yra gana plona, nepadengta plaukų ir neapsaugota gausiomis riebalų liaukomis, todėl lengviau pažeidžiama. Lytinių hormonų ramybės laikotarpiu estrogenų neveikiama makšties gleivinė yra atrofiška, o šarminis pH palankus patologiniams mikroorganizmams daugintis.

Įtakos turi ir tokie rizikos veiksniai, kaip nutukimas, sisteminės ligos (įskaitant cukrinį diabetą), dažnas lytinių organų plovimas, kai vartojami dezodoruoti muilai, šampūnai, detergentai, nubrozdinimai dėl vystyklų ar įklotų, žarnyno parazitai.

Prisideda ir netinkami asmens higienos įgūdžiai bei įprotis dažnai liesti lytinių organų sritį nešvariomis rankomis.

Vulvovaginitų išsivystymą vaikystėje dažnai nulemia ir tai, kad vaikai šliaužioja grindimis, sėdi ant žemės ar smėlio, todėl mažos svetimkūnių dalelės ar mikroorganizmai patenka ant lyties organų ir sukelia infekcinę reakciją. Be to, šlaplės, tiesiosios žarnos ir išorinė makšties angos yra gana arti, todėl infekcija gana greitai gali patekti į šlapimo takus ar makštį. Pvz. šlapimo takų infekcijos dažnis 2-5 m. berniukų ir mergaičių grupėje yra 1:8. Šis santykis greitai mažėja, artėjant lytinio brendimo pradžiai.

Kaip atpažinti vulvovaginitą?

Simptomų ryškumas priklauso nuo vaiko amžiaus ir vulvovaginito priežasties. Kūdikis taps dirglus, jis verks besišlapindamas ir jausis geriau, kai keisite vystyklus, ir prie tarpvietės niekas nesilies ir nespaus. Pradedantys vaikščioti vaikai skųsis skausmu (mažam vaikui „skausmas” reiškia ir perštėjimą, ir deginimą, ir skausmą), kasysis lytinių organų ir tarpvietės sritį, kartais iki kraujavimo, ar draskys drabužius. Vyresnės mergaitės jau gali nurodyti vulvos ligos simptomus ir skųstis niežuliu, skausmingu šlapinimusi, deginimu, ar blogu kvapu. Ligos simptomai gali būti įvairaus intensyvumo – nuo nedidelio diskomforto iki intensyvaus tarpvietės niežulio.

Ūmus vulvovaginitas gali apnuoginti ploną vulvos ar makšties gleivinę, tačiau kraujavimas dažnai būna minimalus. Dažniausiai pasitaiko gleivėtos – pūlingos ar pūlingos išskyros, kurios gali būti tiek minimalios, tiek ir gausios, uždegimui esant apatinėje makšties dalyje.

Ant vaiko drabužių gali būti matomos dėmės ar išskyros, kartais su kvapu.

Ligai progresuojant, pirminis vulvos uždegimas gali pakilti aukštyn ir apimti viršutinę makšties dalį. Arba progresuojant pirminiam vaginitui, dėl nuolatinės drėgmės ir maceracijos atsiranda antrinis vulvos pažeidimas.

Lėtinės ar besikartojančios infekcijos atvejais, gali atsirasti mažųjų lytinių lūpų sąaugos ar paveiktoje vietoje išplonėti oda.

Nors vulvos niežulys vaikystėje yra būdingas simptomas, nereikėtų pamiršti, kad vaikas gali turėti spalinių. Tokia infekcija dažniausiai pasireiškia naktiniu niežuliu.

Kaip gydoma?

Specifiniai vulvovaginitai gydomi nustačius sukėlėją:

 • Candida
  sukeltas vulvovaginitas gydomas nistatino ar sintetinių imidazolų tepalais
  vietiškai 7-14 dienų kursu. Galima skirti ir sisteminį gydymą triazolais.
 • Bakterinė
  vaginozė gydoma geriamuoju metronidazoliu ar klindamicinu 7 dienas. Lytinį
  gyvenimą gyvenančioms merginoms vaistai skiriami ir į makštį.
 • Trichomonas
  vaginalis sukeltas vaginitas gydomas geriamuoju metronidazoliu 7-10 dienų.
  Gydymas kartu skiriamas ir lytiniam partneriui.
 • Gonokokų
  sukeltas vaginitas gydomas II arba III kartos cefalosporinų (pvz.
  ceftriaksono, cefoksitino, cefotetano, cefuroksimo) doze. Kartu skiriamas
  empirinis gydymas dėl chlamidijinės infekcijos.
 • Chlamydia
  trachomatis sukeltas vulvovaginitas vyresnei nei 8 metų mergaitei gydomas
  doksaciklinu 7 dienas arba azitromicino vienkartine doze, arba
  eritromicinu 7 dienas.
 • Herpes
  virusinė infekcija gydoma acikloviro kremu vietiškai arba geriamosiomis
  tabletėmis, sausa šiluma ir simptominiu gydymu.
 • Svetimkūniai
  šalinami plaunant makštį šiltu vandeniu arba skystu antiseptiku.