Ausies uždegimas; ausies skausmas / Shutterstock nuotr.

Per vėlai pastebėtas ausies landos uždegimas gali baigtis klausos sutrikimu

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-09-23 11:23
Netinkamai pasirinktos odos higienos priemonės, šampūnai, net gi oro permainos ar stresas gali išprovokuoti įvairias ligas, viena jų – ausies kaušelio bei išorinės klausomosios landos odos egzema (atopinis dermatitas). Pasak otorinolaringologės doc. dr. Alinos Kuzminienės, tai būklė, kurios metu kaušelio ar landos oda tampa sausa, pleiskanojanti, pakitusios spalvos, o pažeistą vietą ima niežėti. 
Liga, anot gydytojos, itin dažnai pasireiškia mažiems vaikams ir gali varginti kelis mėnesius, net metus, tačiau augant vaikui dažniausiai simptomai silpnėja arba visai išnyksta.

„Ši ausies būklė sutrikdo odos barjerinę funkciją, todėl ji tampa jautresnė, greičiau pasiduoda infekcijoms. Retais atvejais liga pacientą vargina visą gyvenimą, o dar rečiau ja pirmą kartą susergama suaugus“, – portalui manodaktaras.lt pasakojo Kauno klinikų otorinolaringologė doc. dr. A.Kuzminienė.

Gydytoja otorinolaringologė doc. dr. Alina Kuzminienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Gydytoja otorinolaringologė doc. dr. Alina Kuzminienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Sunkesniais atvejais sutrinka klausa

Ausies landos uždegimas itin dažnai pasireiškia:

  • odos niežėjimu, sausumu, pleiskanojimu,
  • pakitusia spalva,
  • kartais odos skausmingumu
  • odos pokyčiai gali apimti ausies kaušelį, užausį, išorinę klausomąją landą, retais atvejais – net būgnelį. 

Pasak gydytojos, egzemai būdinga banguojanti eiga, t.y. būna laikotarpių, kuomet simptomai itin sumažėja ar visai išnyksta, o juos keičia įvairaus intensyvumo ligos paūmėjimai.

„Sunkiais ligos atvejais kaušelio ar landos oda gali įtrūkti ir imti šlapiuoti arba net pūliuoti. Tokius simptomus beveik visada lydės ir grįžtamas klausos sutrikimas ir/ar ūžesys pažeistoje ausyje“, – paaiškino otorinolaringologė.

Dažniau serga alergiški asmenys

Tiksli egzemos priežastis, anot gydytojos dr. A.Kuzminienės, nėra žinoma, tačiau akivaizdu, kad tai daugelio veiksnių (tiek vidinių, tiek  išorinių) nulemta būklė: „Literatūros duomenimis, liga dažniausiai pasireiškia alergiškiems žmonėms. Ligai ne tik būdinga šeiminė anamnezė, ji dažnai diagnozuojama kartu su kitomis ligomis, tokiomis kaip bronchų astma, alerginis rinitas ar šienligė“.

Dažniausi išoriniai ligą provokuojantys veiksniai yra netinkamai pasirinkti odos kremai, muilai, šampūnai. Be to, simptomus sunkina ir ligos eigą blogina stresas, oro permainos. Kartais paūmėjimai būna susiję su tam tikrais maisto produktais, ypač, jei pacientas jiems yra alergiškas. 

Kartais egzema, otorinolaringologės teigimu, paūmėja dėl pasikartojančio kontakto su landoje dėvimais ausų kištukais ar individualiais klausos aparato įdėklais: „Pastaroji priežastis – bene kebliausia medicininiu požiūriu, mat pacientai, kurie periodiškai ar nuolat negali dėvėti klausos aparato įdėklo, gali prarasti galimybę tinkamai reabilituoti klausos negalią“.

Dažniausiai daromos klaidos

Didžiausia paciento klaida, pasak gydytojos, yra nesigilinti ar net ignoruoti ligą ar jos paūmėjimą sukėlusias priežastis. „Pacientai turi prisiminti, kad pažeistos odos, o ypač išorinės klausomos landos drėkinimas vandeniu yra itin svarbus veiksnys, bloginantis ligos eigą, todėl labai svarbu saugoti pažeistą ausį nuo vandens – ją pridengti vatos tamponu, sumirkytu vazelinu, kuomet prausiasi ar plauna galvą“, – patarė dr. A.Kuzminienė.

Taigi, patariama:

  1. Nesimaudyti baseinuose ar atviruose vandens telkiniuose, nebent yra galimybė ausis apsaugoti specialiu landą obturuojančiu kištuku;
  2. Jei vis tik į ausies landą pateko vandens, pacientas turi kruopščiai išdžiovinti odą – geriausiai drungnu plaukų džiovintuvo oru;
  3. Jokiu būdu negalima odos krapštyti, lupinėti ar perdėtai valyti. Tokie veiksmai padidintų odos infekcijos riziką.

Visais atvejais, kuomet atsiranda ausies odos pakitimai – pasikeičia odos spalva, ji išsausėja, niežti, o ypač jei ima šlapiuoti – privaloma pasirodyti šeimos gydytojui ar gydytojui otorinolaringologui. Dažniausios šios ligos komplikacijos, pasak gydytojos, yra bakterinis išorinės ausies odos uždegimas. Pastarasis yra gydomas vietinio ar sisteminio poveikio antibakteriniais vaistais. 

Rekomenduojama vesti dienoraštį

Išorinės ausies landos egzema paprastai nustatoma, atsižvelgiant į ligonio odos simptomus bei vizualiai matomus odos pokyčius. Ligą patvirtina tipinis paciento amžius, šeiminė anamnezė, minėtos gretutinės ligos.

Pasak otorinolaringologės doc. dr. A.Kuzminienės, specifinio gydymo šiai būklei nėra – pacientui tiesiog rekomenduojama vesti dienoraštį, kuriame jis turėtų pasižymėti visus galimus ligą sukėlusius veiksnius, o juos  identifikavus, labai svarbu jų vengti. 

Patariama tinkamai rūpintis pažeista oda – nekasyti, nekrapštyti, o po ekspozicijos vandeniu, ją tinkamai išdžiovinti. Kasdieninei priežiūrai naudoti emolientus. Pasireiškus intensyviems simptomams, gali būti skiriamas gydymas vietinio poveikio hormaniniais ar hormonų ir antibiotikų preparatais.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją otorinolaringologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.