Akių nuovargis / Shutterstock nuotr.

Pandemijos metu daugiau laiko praleidžiame prie ekranų: kaip sumažinti akių nuovargį

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-02-01 10:28
Covid-19 pandemijos metu bent dalis žmonių prie ekranų praleidžia daugiau laiko. Prie kompiuterio ne tik dirbame, bet ir laisvalaikį, kuris apribotas karantino ir šaltojo metų laiko, taip pat dažnai leidžiame prie ekranų – naršydami planšetėje ar telefone, žiūrėdami televizorių. „InMedica“ klinikos gydytojas oftalmologas Andrius Ruzgys pataria, kaip sumažinti akių nuovargį, sukeltą ilgo žiūrėjimo į ekranus.

„InMedica“ klinikos gydytojas oftalmologas Andrius Ruzgys sako, kad akis vargina ilgas žiūrėjimas iš arti, be to, dirbant susikaupus prie kompiuterio, žmogus rečiau mirksi. „Rečiau mirksint, išgaruoja ašaros, žmogus gali pajausti akių perštėjimą, jaurumą šviesai, skausmą, vokų sunkumą, neryškų matymą, jausmą, kad akis spaudžia iš akiduobių“, – sako gydytojas oftalmologas A.Ruzgys.

Gera žinia ta, kad ilgalaikių pasekmių regai akių nuovargis neturi, tačiau labai svarbu pakankamai ilsėtis nuo darbo kompiuteriu ar naršymo telefone. „Žmonės, kurie pervargsta, dirbdami kompiuteriu, gali skųstis ir galvos skausmu, nuotaikų sutrikimais, sumažėjusiu darbingumu. Bet jeigu pasiilsime, tai turėtų susitvarkyti“, – sako akių gydytojas.

Oftalmologas A.Ruzgys pataria, kaip sumažinti ekranų sukeliamą akių nuovargį:

  • Susikurti patogią darbo vietą. „Akims patogiau, kai žiūrima truputį žemiau, ekranas turėtų būti 15-20 laipsnių žemiau akių lygio. Neturėtų būti atspindžių nuo lango į ekraną, tai irgi turi didelę įtaką akių nuovargiui. Baldai, kėdė turi būti patogūs“.

  • Daryti pertraukas. „Pavyzdžiui, kas 20 minučių daryti 20 sekundžių pertrauką, per ją žiūrėti į tolį, kad akys pailsėtų“, – teigia A.Ruzgys.

  • Dirbtinės ašaros. „Kadangi ilgas darbas prie kompiuterio gali sukelti akių sausumą, tai pailsėjimas, nežiūrint į kompiuterį, mūsų akis priverčia natūraliai mirksėti ir pasidengti ašaromis. Tačiau realiame gyvenime žmogus tik vėliau pastebi, kad jau ilgai dirba kompiuteriu ir atsirado akių diskomfortas. Vienas iš patarimų yra vartoti dirbtines ašaras. Bet jas reikėtų vartoti ne tada, kai akys išdžiuvo, o profilaktiškai. Jeigu žmogus žino, kad ilgai sėdės prie kompiuterio, gali pasilašinti dirbtines ašaras ryte, per pietus. Tai – labai individualus dalykas, priklausantis nuo daugelio veiksnių – aplinkos sausumo, temperatūros, kiek laiko dirbama kompiuteriu. Žmonės patys nusistato, kiek reikia lašinti, ar išvis reikia“, – sako oftalmologas A.Ruzgys.

  • Akiniai. „Akiniai darbui su kompiuteriu reikalingi, jei žmogus iš arti prastai mato. Tuomet reikia akinių su dioptrijomis ir antireflektine danga ant stiklų, kuri mažina atspindžius. Tačiau, jei žmogus gerai mato iš arti, jam akiniai nereikalingi“, – sako A.Ruzgys.

Covid-19 pandemijos metu vengia tikrintis

Įvairių sričių medikai teigia, kad žmonės Covid-19 pandemijos metu yra įsibaiminę ir vengia eiti pas gydytojus pasitikrinti sveikatą. Tai pastebėjo ir „InMedica“ klinikos gydytojas oftalmologas A.Ruzgys. „Dažniausiai mūsų konsultacijos būna planinės, ir žmogus galvoja, kad galbūt galės akinius pasirinkti dar po keleto mėnesių, gal pagerės pandeminė situacija. Mažiau žmonių tikrinasi ir reguliariai. Dalis žmonių, kurie buvo užsirašę, paskambindavo pasakyti, kad neateis, nes bijo pandemijos. Visuomenės baimė tikrai yra“, – sako A.Ruzgys.

Gydytojas oftalmologas sako, kad tam tikriems pacientams labai svarbu reguliariai apsilankyti pas oftalmologą. „Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, turėtų labai reguliariai tikrintis, kad neišsivystytų diabeto sąlygotos komplikacijos. Žmonėms, sergantiems kai kuriomis akių ligomis, pavyzdžiui, glaukoma, akių patikrinimai yra ypatingai svarbūs, kad galėtume įvertinti akių spaudimą, ar glaukoma neprogresuoja. Žmonės, kurių šeimoje yra artimųjų, sergančių paveldimomis akių ligomis, taip pat turėtų reguliariai tikrintis tam, kad nesusidurtume su situacija, kai akis jau pažeista kokios nors ligos, o mes nebegalime padėti taip gerai, kaip galėtume, jeigu žmogus būtų atėjęs laiku. O ir visi kiti, kurie turi kokių nors nusiskundimų, taip pat neturėtų delsti kreiptis į akių gydytojus ar optikos specialistus“, – sako gydytojas oftalmologas A.Ruzgys. Pasak jo, apsilankyti pas akių gydytoją yra saugu: „Mano nuomone, konsultuotis pas akių gydytojus yra saugu, laikomės atstumų, laiko limitų, praktiškai visi medikai yra paskiepyti.“

Užsiregistruoti pas gydytoją oftalmologą Andrių Ruzgį galima ČIA