COVID-19 infekcija, kosulys
COVID-19 infekcija, kosulys / Shutterstock nuotr.

Nauji COVID-19 simptomai: kaip gydytis

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-02-05 09:00
Per pastarąsias savaites mūsų šalyje išaugo sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu (Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis). Tačiau, pasak specialistų, COVID-19 liga taip pat niekur nedingo, keičiasi tik viruso atmainos, atsiranda ir naujų simptomų. Kaip atpažinti ir kaip tinkamai gydyti šią infekciją?
Kaip portalui manodaktaras.lt teigė „Hilla“ šeimos gydytoja Aldona Dimaitienė, dauguma žmonių jau yra susidūrę su COVID-19 infekcija, nemaža dalis yra vakcinuotų, tad turi imunitetą. Todėl sausio mėnesį buvo užregistruota santykinai mažiau šia liga sergančiųjų pacientų, palyginus su susirgimais lapkritį ir gruodį.

Šeimos gydytoja Aldona Dimaitienė
Šeimos gydytoja Aldona Dimaitienė

Pakitę COVID-19 simptomai

Remiantis ekspertų išvadomis, viena iš naujausių COVID-19 atmainų – JN1, tačiau, pasak gydytojos, virusas mutuoja, o simptomai priklauso nuo kiekvieno paciento imuninės sistemos.

Šeimos gydytoja A. Dimaitienė šį sezoną sako pastebinti kiek kitokius COVID-19 simptomus:

 • miego sutrikimas,
 • nerimas,
 • pasireiškia įvairios simptomų kombinacijos.
 • rečiau pasitaiko skonio ir uoslės sutrikimai, kosulys ir dusulys aukšto karščiavimo fone.

Išlieka koronavirusui būdingi kvėpavimo takų simptomai, tokie kaip:

 • sloga,
 • gerklės skausmas,
 • galvos skausmas,
 • kosulys,
 • raumenų skausmai,
 • bendras nuovargis,
 • pasitaiko pykinimo ir viduriavimo atvejų.

Virškinimo sutirkimus ir kitus negalavimus galėjo sukelti gerųjų bakterijų disbalansas ir pasikeitusi žarnyno mikroflora. Todėl sergant ir net persirgus kovidu rekomenduojama vartoti gerąsias bakterijas (probiotikus), kurie atkuria natūralią žarnyno mikroflorą ir atstatyto sutrikusią bakterijų pusiausvyrą.

Kada atlikti greitąjį COVID-19 testą

Atsiradus peršalimo ligų simptomams, gydytoja rekomenduoja namuose atlikti greitąjį COVID-19 testą. Pageidautina, kad jį vaistinėje nupirktų kitas asmuo.

„Greitasis testas yra skirtas savikontrolei asmenims, turintiems simptomus 7 dienų laikotarpyje nuo užsikrėtimo pradžios, arba simptomų neturintiems, tačiau turėjusiems kontaktą su sergančiu asmeniu, – sakė gydytoja A. Dimaitienė. – Infekcijos pradžioje testas gali būti klaidingai neigiamas. Svarbu, kad testas būtų atliekamas tiksliai pagal instrukcijas, priešingu atveju, atsakymas gali būti netikslus“.

Greitieji COVID-19 testai, anot gydytojos, daug greičiau (bet ne taip tiksliai, kaip PGR testas) pateikia atsakymą, ar asmuo yra užsikrėtęs koronavirusu. Molekulinis PGR metodas yra jautresnis, tikslesnis, tačiau jo atlikimas užtrunka ilgiau (iki kelių valandų), atliekamas laboratorijoje, jam atlikti reikia sudėtingos technologijos. 

COVID-19 gydymas

Esant teigiamam greitajam COVID-19 testui ir esant įprastiems virusinių kvėpavimo takų ligų simptomams, tokiems kaip sloga, gerklės skausmas, sausas, neužsitęsęs kosulys, – rekomenduojama pasitarti su gydytoju, gydytis jo rekomenduotomis simptominėmis, individualiai parinktomis priemonėmis ir likti namuose – tokiu būdu sumažinsite riziką plisti infekcijai.

„Pacientams, kuriems pasireiškia sunkesni koronaviruso simptomai arba yra didesnė sunkios ligos išsivystymo rizika, skiriamas gydymas antivirusiniu vaistu. Šiuo metu Lietuvoje turime vaistą Paxlovid, kuris stabdo viruso dauginimąsi ląstelėse, tad jį naudojant, virusas nustoja daugintis organizme, todėl greičiau sveikstama“, – kalbėjo šeimos gydytoja, primindama, jog šis vaistas yra receptinis, todėl skiriamas gydytojo, atsižvelgiant į ligos indikacijas.

Tačiau šis antivirusinis vaistas nuo COVID-19 tinka ne visiems: neskiriamas vaikams, paaugliams iki 18 metų, nėščiosioms, maitinančioms kūdikį, nes nepakanka informacijos apie saugumą šioms pacientų grupėms.

Kaip greičiau atsigauti po COVID-19 infekcijos

Norint palengvinti COVID-19, kaip ir kitų ligų simptomus, reikalingas:

 1. Poilsis
 2. Ramybė
 3. Pakankamas šiltų skysčių vartojimas
 4. Vitaminų vartojimas ir kt.

O norint kuo mažiau sirgti, gydytoja priminė, jog būtina imunitetą stiprinti visus metus, t.y. nepamiršti kasdienės pilnavertės mitybos, buvimo gryname ore, aktyvios fizinės veiklos ir kt.