Šlapimo takų infekcija, skausmas / Shutterstock nuotr.

Moterų šlapimo pūslės skausmas: medikai įvardina 4 priežastis

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-05-22 12:27
Moterų šlapimo pūslės skausmo priežastimi dažnai būna įvairios infekcijos, tačiau kartais šis skausmas gali signalizuoti ir apie onkologinę ligą. Simptomai gali būti įvairūs: nuo diskomforto apatinėje pilvo srityje iki deginimo pojūčio šlapinantis.
Nors šlapimo pūslės vėžys yra gana retas, tačiau tai nereiškia, kad turėtumėte ignoruoti skausmą dubens ar pilvo apačioje. Kada verta sunerimti? Atkreipkite dėmesį į kitus simptomus, ypač jei kartu su skausmu šlapime pastebite kraujo, pabrėžia Duke universiteto medicinos mokyklos akušerijos ir ginekologijos doc. , mokslų dr. Nazema Y. Siddiqui. 

Apžvelgsime keturias svarbiausias priežastis, kodėl gali kilti šlapimo pūslės skausmas. Žinoma, skausmą šlapimo pūslės srityje gali sukelti dubens skausmas dėl ginekologinių ligų ar tam tikros virškinimo trakto problemos.

1. Šlapimo takų infekcijos: moterims itin dažnos

Šlapimo takų infekcijos (ŠTI), kartais vadinamos šlapimo pūslės infekcijomis, moteris užklumpa dažniau nei vyrus dėl paprasčiausių anatominių priežasčių. Moterų šlaplė yra arčiau išangės ir makšties, kuriose yra natūralių bakterijų. Be to, ji yra trumpesnė nei vyrų.

Šlapimo pūslės skausmas dėl ŠTI gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Jaunoms moterims tai yra dažnas šlapimo takų infekcijų simptomas, kartu su dažnu ir skausmingu šlapinimusi. Vyresnio amžiaus moterims pasireiškiantys simptomai gali skirtis, tačiau dažniausiai tai būna raumenų, pilvo skausmai kartu su nuovargiu ir silpnumu.

Svarbu laiku kreiptis į gydytoją, kuris nustatytų tikslią diagnozę ir paskirtų tinkamą gydymą. Neretai skiriamas antibiotikų kursas, kuris greitai pašalina šlapimo takų infekciją, pažymi Nacionalinio diabeto, virškinimo ir inkstų ligų institutas (NIDDK).

Papildomas skysčių gėrimas ir dažnas šlapinimasis taip pat padeda gydyti infekciją, tačiau, anot medikų, antibiotikai tokiu atveju pagreitina gijimą ir greičiau pašalina nemalonius simptomus.

2. Intersticinis cistitas: skausmingos šlapimo pūslės sindromas

Remiantis NIDDK, daugiau nei 3 mln. amerikiečių moterų kankina dubens skausmai, susiję su intersticiniu cistitu – būkle, kai šlapimo pūslės sienelė sudirgusi ir prasidėję uždegiminiai procesai. „Intersticinis cistitas yra sunki šlapimo pūslės skausmo sindromo forma“, – sako m. dr. N.Y. Siddiqui.

Pagrindiniai simptomai yra skausmas, intensyvus varymas šlapintis, dažnas šlapinimasis tiek dieną, tiek naktį. Skausmas gali stiprėti šlapimo pūslei prisipildžius. Nors intersticinio cistito atsiradimo priežastys nėra iki galo aiškios, pasak NIDDK, tam tikri veiksniai gali daryti įtakos simptomų paūmėjimui, tai stresas, mitybos pokyčiai, alergijos ir tam tikrų vaistų vartojimas.

Intersticinio cistito gydymas yra individualus, atsižvelgiant į kiekvieno paciento simptomus. Tai gali apimti ir geriamųjų vaistų vartojimą, fizinę terapiją ir elektrinės nervų stimuliacijos taikymą skausmui malšinti, tačiau nėra vieno žinomo gydymo. Itin sunkiais ir retais atvejais, kai jokie gydymo būdai nepadeda, rekomenduojama operacija.

3. Reprodukcinės sistemos pokyčiai

Moterų šlapimo pūslės skausmas taip pat gali atsirasti dėl plonėjančios makšties odos, sako uroginekologas, mokslų dr. Karlas Luberis. „Tai vadinama atrofija, kuri dažniausiai pasitaiko, kai menopauzės metu audiniai, supantys makštį, netenka estrogenų“, – aiškina jis ir priduria, jog geriamasis estrogenas šiuo atveju mažai gelbsti, tačiau simptomus gali palengvinti makšties estrogeno kremas.

Pokalbis su gydytoju apie šlapimo pūslės skausmą ir kitus diskomfortą sukeliančius simptomus gali padėti nustatyti, kur iš tikrųjų slypi problema.

4. Šlapimo pūslės vėžys: moterims pasitaiko rečiau 

Šlapimo pūslės vėžys yra gana retas, ypač moterims. Remiantis Amerikos vėžio draugijos (ACS) duomenimis, iš maždaug 83 730 naujų ligos diagnozių Jungtinėse Valstijose kasmet apie 19 450 diagnozuojama moterims. Dažniausias simptomas – kraujas šlapime, kai kurios moterys taip pat jaučia skausmą bei deginimo pojūtį šlapinantis.

Šlapimo pūslės vėžio gydymui dažniausiai taikoma chirurgija, chemoterapija ir spindulinė terapija. Remiantis ACS, daugumai vėžiu sergančiųjų prireikia operacijos, kad būtų pašalintas navikas. Itin sunkiais atvejais pašalinama visa šlapimo pūslė arba jos dalys.

Nediagnozuokite ligos savarankiškai
 
Pasak gydytojos, m.dr. N.Y. Siddiqui, moteriai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kas sukelia šlapimo pūslės skausmą – gal gimda ar kiti ginekologinės sistemos organai, nes jie yra arti šlapimo pūslės. Dubens dugno disfunkcija, pvz., dubens raumenų įtempimas ar spazmai dažnai pasireiškia kartu su šlapimo pūslės skausmu. Dubens skausmą gali sukelti ir endometriozė, dubens uždegiminė liga, ar kiaušidžių cistos. Be to, virškinimo trakto problemos, tokios kaip uždegiminės žarnyno ligos (Krono liga arba opinis kolitas), kartais gali būti dubens skausmo šaltiniu, pažymi „Mayo“ klinika.

Gydytojai pataria moterims būti budrioms ir neignoruoti nė vieno kūno siunčiamo signalo, tačiau nenustatinėti sau ligos savarankiškai. Geriau laiku kreiptis į gydytoją, kuris ras skausmo priežastį ir skirs gydymą.

Parengta pagal: www.everydayhealth.com