Rita Šilenskienė

Kuo žmogaus sveikatai naudingas šaukštas alyvuogių aliejaus?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-12-06 08:00
Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje gyvenantys žmonės suvartoja gerokai daugiau alyvuogių aliejaus nei kiti europiečiai ir mažiausiai serga širdies kraujagyslių ligomis. Tose šalyse kur kas geresnė ir vėžinių susirgimų statistika. Pavyzdžiui, Kretos gyventojas suvartoja 25 litrus alyvuogių aliejaus per metus, kai tipiniam europiečiui užtenka pusės litro. Kuo alyvuogių aliejus yra naudingas žmogaus sveikatai, kalbamės su subalansuotos mitybos eksperte Rita Šilenskiene.
Kokiomis vertingomis medžiagomis yra turtingas alyvuogių aliejus?

Svarbiausia alyvuogių aliejaus savybė, kad jis yra antioksidantas. Vienas iš labiausiai ištirtų antioksidantų yra vitaminas E. Mokslininkai savo tyrimuose mini, kad būtent vitamino E ir polifenolių, kurie irgi yra antioksidantai, poveikis užkerta kelią širdies kraujagyslių ligoms, taip pat ir vėžiniams susirgimams. Alyvuogių aliejuje esantys antioksidantai polifenoliai apsaugo kraujo lipidus nuo oksidacinio streso.

Be riebalų nevyksta daugelis mūsų gyvybinių procesų. Omega 6 ir Omega 3 yra būtinos-nepakeičiamos riebalų rūgštys ir jų disbalansas Omega 6 naudai siejamas su uždegiminėmis ligomis. Tuo tarpu alyvuogių aliejuje vyrauja MONONESOČIOSIOS rūgštys, vadinamos OMEGA 9. Vienas iš alyvuogių aliejaus pranašumų yra jo gebėjimas kovoti su uždegiminiais procesais organizme.

Ar gerai savijautai padės, jeigu išgersime šaukštą alyvuogių aliejaus dar nieko nevalgę?

Viduržemio regiono žmonės kasdien suvartoja po 50-60 mililitrų alyvuogių aliejaus, jį geria atskiedę citrinų sultimis. Aliejaus gėrimas ryte sutepa visą virškinimo sistemą, suaktyvina medžiagų apykaitą, išvalo kepenis nuo toksinų. Tai labai padeda kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo, neleidžia formuotis akmenims tulžyje, suaktyvina tulžies, kasos veiklą. Aliejaus gėrimas ryte padeda ir svorio metimui. Bet reikia stebėti savo organizmą, kaip jis reaguoja. Kas tinka vienam, gali visai netikti kitam.

Alyvuogių aliejus

Alyvuogių aliejus

Ar tiesa, kad alyvuogių aliejus reguliuoja kraujospūdį?

Yra pripažinta, kad alyvuogių aliejus mažina kraujo spaudimą. Sumažinus sočiųjų riebalų vartojimą, rafinuoto  aliejaus vartojimą, pacientams 50 proc. sumažėja kraujo spaudimą mažinančių vaistų poreikis. Alyvuogių aliejus padeda ir tiems, kurie skundžiasi pernelyg dideliu kraujo krešėjimu. Tai palengvina širdies darbą, sumažėja širdies priepuolių ir insultų tikimybė. Alyvuogių aliejus didina gerojo cholesterolio kiekį ir tokiu būdu auga aterosklerozės prevencija. Todėl jo vartojimas ir yra svarbus išeminių širdies ligų profilaktikai. Alyvuogių aliejus sumažina organizmo jautrumą insulinui, tai labai svarbu diabetu sergantiems žmonėms. Moksliškai yra įrodyta, kad alyvuogių aliejaus vartojimas yra profilaktinė priemonė prieš depresiją, Alzhaimerio ligą, pagerina atmintį.

Šaltai spaustame  alyvuogių aliejuje esanti oleino rūgštis taip pat yra labai atspari oksidacijai ir įrodyta, kad ji turi teigiamą poveikį genams, susijusiems su vėžiu.

Alyvuogių aliejus

Alyvuogių aliejus

Alyvuogių aliejus yra labai kaloringas – 1 šaukšte yra apie 120 kilokalorijų. Kokį kiekį rekomenduojama suvartoti per dieną?

Minimali dienos norma turėtų būti 2 šaukštai alyvuogių aliejaus, tad geriau patarčiau atsisakyti pusės mėsainio ar 2 stiklinių kokakolos, kuriuose priskaičiuosime tą patį kiekį kalorijų. Valgant sveiką subalansuotą maistą, svarbiau ne kaloringumas, o maistinė vertė. Mitybos specialistai pataria: jeigu valgote 70 proc. augalinio maisto ir 30 proc. gyvūninio maisto, galite kiekvieno valgio metu drąsiai suvartoti šaukštą kokybiško alyvuogių aliejaus. Jis padės įsisavinti visus daržovėse esančius vitaminus. Kokybiški riebalai organizme nevirta riebalais, jie virsta energija, mūsų kūno šiluma. Skirtingai nuo angliavandenių, būtent jie virsta riebalais.

Kuo alyvuogių aliejus yra naudingas žmogaus odai? Alyvuogių aliejuje yra nemažai vitamino E. Kas nutinka, kai žmogaus organizme jo trūksta?

Vitaminas E (tokoferolis) pasižymi drėkinančiomis, priešuždegiminėmis savybėmis, raminančiu poveikiu. Pirkdami prabangius kosmetikos gaminius, pastebite, jog jo sudėtyje visada akcentuojamas vitaminas E. O alyvuogių aliejus ir yra didžiausias jo šaltinis. Tad pakankamai vartojant aliejaus su maistu ir tepant juo odą, galima pasiekti puikų rezultatą – sveiką ir spindinčią odą.

Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.