Migrena; galvos skausmas
Migrena; galvos skausmas / Shutterstock nuotr.

Kuo skiriasi epizodinė ir lėtinė migrena: simptomai ir gydymas

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-02-28 09:10
Pagrindinis skirtumas tarp epizodinės ir lėtinės migrenos yra trukmė. Jei sergate lėtine migrena, stiprų skausmą galite jausti 15 ar daugiau dienų per mėnesį, epizodinė migrena gali būti retesnė, tačiau intensyvesnė. Kuo skiriasi jų simptomai ir gydymas?
Jei tarp migrenos priepuolių praeina kelios savaitės ar net mėnesiai, jums gali būti epizodinė migrena. Tačiau jei migrenos simptomai pasireiškia ne mažiau nei dvi savaites per mėnesį, jums gali būti lėtinė migrena.

Epizodinės migrenos požymiai

Migrenos priepuoliai dažnai būna vienoje galvos pusėje. Kai kurie pacientai migreną apibūdina kaip pulsuojantį ar dilgčiojantį pojūtį. Migreninį galvos skausmą dažnai lydi:

 • pykinimas
 • vėmimas
 • jautrumas šviesai
 • jautrumas garsui

Epizodinę migreną dažniausiai sukelia stresas, menstruacijos, orų permainos ir kt.

Gydytojas gali diagnozuoti epizodinę migreną, jei jums pasitaikė bent penki migrenos priepuoliai per visą gyvenimą; migreniniai galvos skausmai vargina mažiau nei 15 dienų per mėnesį; priepuoliai paprastai trunka ne ilgiau kaip 4–24 valandas.

Epizodinės migrenos gydymas

Migrenai diagnozuoti nėra vieno metodo. Norėdamas diagnozuoti epizodinę migreną, gydytojas gali paklausti apie pacientui pasireiškiančius simptomus, apie tai, ar tėvams nebuvo migreninių priepuolių. Gydytojas pirmiausia atmes kitas galimas priežastis, pavyzdžiui, migreniniai galvos skausmai gali būti šalutinis vaistų poveikis arba regėjimo sutrikimo ar smegenų traumos simptomas.

Gydytojas gali rekomenduoti nereceptinių vaistų. Priklausomai nuo simptomų dažnumo ir sunkumo, jis taip pat gali skirti ir receptinių vaistų. Kai kurie profilaktiniai vaistai gali padėti epizodine migrena sergantiems žmonėms patirti mažiau priepuolių. Tinkamai parinktas gydymas gali sumažinti migreninio skausmo intensyvumą ir vaistų poreikį.

Lėtinės migrenos požymiai

Lėtine migrena sergantiems asmenims priepuoliai pasireiškia gerokai dažniau. Gydytojas lėtinę migreną gali diagnozuoti, jei:

 • migrena arba įtampos galvos skausmai kamuoja 15 ar daugiau dienų per mėnesį ir tai tęsiasi bent 3 mėnesius;
 • priepuoliai trunka ilgiau nei 24 valandas ir yra sunkaus pobūdžio.

Lėtine migrena sergančius asmenis dažniau vargina abipusis galvos skausmas, būdingi panašūs simptomai kaip ir epizodinės migrenos atveju, tik sunkesni.

Lėtinės migrenos gydymas

Gydytojas gali paskirti receptinius vaistus nuolatiniams simptomams gydyti, bei gali paskirti medikamentų, kurie mažina migrenos priepuolių pasireiškimo tikimybę.

Vaistai, kurie gali padėti sumažinti migrenos priepuolių dažnumą, trukmę ar sunkumą:

 • širdies ir kraujagyslių sistemos vaistai
 • antidepresantai
 • vaistai nuo traukulių
 • nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo
 • su kalcitonino genu susijusio peptido (CGRP) antagonistai ir daugelis kitų.

Kalbant api lėtinę migreną, gali padėti ne tik vaistai, bet ir alternatyvios priemonės, pvz. akupunktūra. Nors ne visiems tai yra veiksminga, tačiau verta išbandyti. Taip pat gali būti rekomenduojama psichoterapija, ypač tiems asmenims, kuriuos dažnai kankina stresas ir nerimas – veiksniai, galintys išprovokuoti migreną. Egzistuoja daugybė psichoterapijos formų, tad pasirinkite sau tinkamiausią.

Ar epizodinė migrena gali tapti lėtine?

Remiantis 2021 m. apžvalga, maždaug 3 proc. žmonių, sergančių epizodine migrena, kasmet diagnozuojama lėtinė migrena. JAV migrenos fondo duomenimis, ja serga maždaug 12 proc. amerikiečių. Migrena dažniau vargina moteris (18 proc.), nei vyrus (6 proc.).

Tyrimų duomenimis, dažniausiai lėtinę migreną patiria 40 metų amžiaus moterys. Tai rodo, kad migrenos išsivystymui įtakos turi hormoninis veiksnys. JAV National Headache Foundation duomenimis, net 60 proc. moterų migrenos priepuoliai ištinka prasidėjus menstruacijoms.

Kiti veiksniai, galintys padidinti lėtinės migrenos tikimybę:

 • nutukimas
 • depresija
 • nerimas
 • vaistų vartojimas

Parengta pagal: healthline.com