Nėščiųjų tyrimas ultragarsu / Shutterstock nuotr.

Kodėl svarbus nėščiųjų tyrimas ultragarsu?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2020-03-11 08:00
Gana dažnai būsimos mamos mano, kad tyrimas ultragarsu bus atliekamas kiekvieno apsilankymo pas nėštumą stebintį gydytoją metu. Tačiau taip nėra. Sveikatos ministro įsakymu yra reglamentuota, kad esant normaliam nėštumui ultragarso tyrimas atliekamas tam tikru nėštumo laikotarpiu. Jeigu moteris tuo metu neapsilankė pas nėštumą stebintį gydytoją, valstybės apmokamas tyrimas gali ir „nuplaukti“. Ką dar nėščiosioms reikėtų žinoto apie šį tyrimą, kalbame su ginekologe Aura Bartaškiene.
Kiek kartu ir kuriame etape nėštumo metu moteris tiriama ultragarsu?

Pagal rekomendacijas, jei nėštumas sklandus, valstybės apmokamas ultragarso tyrimas atliekamas vos du kartus. Pirmas daromas 11-14 nėštumo savaitę. Šiuo laikotarpiu galima įtarti tam tikrus genetinius ir kitus raidos nukrypimus, nustatyti vaisių skaičių, placentos padėtį, vaisiaus gyvybingumą. Antras ultragarso tyrimas atliekamas 18-20 savaitę. Šiuo laikotarpiu vaisius jau yra pakankamai paaugęs, visos organų sistemos daugmaž išsivysčiusios, žiūrima, ar nėra raidos anomalijų, ar auga tolygiai, patikslinama placentos padėtis ir įvertinami kiti rodikliai.

Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė

Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė

Kada echoskopu jau galima nustatyti būsimo vaiko lytį?

3D-4D ultragarso aparatais vaisiaus lytį galima nustatyti 16-17 nėštumo savaitę, kartais pavyksta pamatyti ir 13-ą nėštumo savaitę, na, o 20-ą savaitę dažnai pamatoma, kokios lyties yra vaisius. Tikslų atsakymą galima sužinoti genetiko konsultacijoje arba perinatologijos centre.

Didžiausia tikimybė pamatyti lytį yra 32-34 savaičių, arba gimus, nes vaisiaus padėtis (sėdmeninė), virkštelės padėtis (susirangiusi tarp kojų), kojyčių padėtis (suglaustos, sukryžiuotos) vandenų kiekis (prieš pat gimdymą jų mažiau) – neretai trukdo pamatyti lytį.

Kuo ypatingas yra pirmasis tyrimas, kai vaisius dar ypač mažas? Kokia patologijas įmanoma nustatyti?

Tiriant ultragarsu  ankstyvoje nėštumo stadijoje atliekamas sprando raukšlės matavimas dėl galimų chromosominių vaisiaus ligų, stuburo ir kitų vidaus organų vystymasis, nustatomas tikslus nėštumo dydis, apskaičiuojama gimdymo data. Ultragarsu ištiriamas 11–14 savaičių vaisius. Jo sprando raukšlė (tiksliau sprando vaiskuma) parodo, ar nėra Dauno sindromo. Jei vaisiaus sprando raukšlė storesnė už tam tikras normas, šios ligos tikimybė didėja, ir tai būtų pagrindas siųsti moterį konsultuotis pas genetikus.

34-35 nėštumo savaitę tiriama fetoplacentinė (tarp vaisiaus ir placentos) virkštelės kraujotaka. Atliekant 4D  echoskopiją, taikoma pažangiausia vaisiaus širdutei tirti STIC programa.  

Kaip vyksta tyrimas?

Echoskopija būna vaginalinė, kai daviklis įvedamas į makštį, ir transabdominalinė, atliekama per pilvo sienelę. Nėštumo pradžioje, iki 12-os nėštumo savaitės, daroma vaginalinė echoskopija. Šiuo būdu geriau apžiūrimas gemalas, gimda ir jos priklausiniai. Vėliau paprastai echoskopuojama per pilvo sieną, bet jeigu norima tiksliai įvertinti gimdos kaklelio būklę, jo ilgį ir panašiai, taikomas vaginalinis metodas. Pasitelkus jį matomi artėjančio priešlaikinio gimdymo požymiai.

Ar jis nėra kenksmingas?

Vaisiaus echoskopija visame pasaulyje yra atliekama jau apie 50 metų, Lietuvoje trumpiau. Ultragarso aparatai tobulėja, moterys gauna mažą kiekį ultragarsinių spindulių, tad įrodymų, kad tai kenktų vaisiui, nėra.

Ar šiam tyrimui reikia pasiruošti?

Specialiai ruoštis tyrimui nereikia. Tik svarbu, kad jį atliekant šlapimo pūslė nebūtų pilna. Vaisiaus nuotraukoje iki 12-os nėštumo savaitės galime matyti visą gemaliuką. Sumažinus vaizdą visą vaisių galima matyti ir 18-ą nėštumo savaitę, o vėliau nuotraukose matomos tik atskiros kūno dalys.

Pas gydytoją patogu užsiregistruoti www.manodaktaras.lt