Kelio sąnario skausmas / Shutterstock nuotr.

Kineziterapeutė pataria: ką daryti pajutus „sąnarių traškėjimą“

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-06-09 09:45
Būna, žmonės skundžiasi, jog „traška, braška sąnariai“, girdi jų spragsėjimą lipant laiptais ar tiesiog vaikščiojant. Kokios pagrindinės to priežastys? Ar ši būklė reiškia, jog reikia rimčiau susirūpinti sąnarių būkle, ir kaip palengvinti nemalonius pojūčius? Apie tai portalui manodaktaras.lt pasakoja kineziterapeutė Vilma Karosienė.
Sąnarių traškėjimas (arba krepitacija) – dažnas ir beveik kiekvienam žmogui bent kartą gyvenime pasitaikantis reiškinys. Šis traškesys gali atsirasti retkarčiais arba būti pastovus. Atliekant judesį galima išgirsti specifinį spragsintį garsą. Pasak kineziterapeutės, garso intensyvumas priklauso nuo sąnario dydžio (klubo, kelio, peties, pirštų sąnarys) ir judesio amplitudės. Taip pat žmogus gali jausti sąnario „užstrigimą“ judesio metu. 

Moterys skundžiasi dažniau

Sąnarių traškesys gali atsirasti bet kokio amžiaus žmonėms, visgi dažniau jis pasireiškia vyresniems nei 40 metų, pasyvų, sėdimą gyvenimo būdą mėgstantiems žmonėms. 

„Moterų vidutinė gyvenimo trukmė yra ilgesnė nei vyrų, jos mažiau užsiima aktyvia fizine veikla, tačiau dažniau kreipiasi į kineziterapeutus, galbūt todėl moterų, besiskundžiančių traškančiais sąnariais, sutinkame daugiau, – sakė klinikos „Tapk sveikas“ kineziterapeutė V.Karosienė. – Taip pat gali traškėti jaunų, aktyviai sportuojančių vyrų sąnariai, arba jei pradedama sportuoti po ilgesnės pauzės. Šiuo atveju traškėjimas turėtų palaipsniui mažėti“.

Kineziterapeutė Vilma Karosienė

Kodėl sąnariai ima braškėti?

Viena iš sąnarių traškėjimo priežasčių, anot specialistės – kremzlės, kuri apsaugo sąnario kaulines dalis nuo trinties, būklės. Esant sveikai, pakankamai sąnarinio skysčio suteptai kremzlei sąnarys juda sklandžiai, be garso.

„Dažniausiai traška kelio sąnarys dėl sudėtingos jo konstrukcijos ir jam tenkančių apkrovų. Dėl kojų raumenų disbalanso, atsirandančio ilgai sėdint sulenktais keliais, sunkiai fiziškai dirbant, daug valandų stovint, esant dideliam kūno svoriui ir kitiems kelio sąnariui tenkantiems krūviams, susiformuoja neteisinga kelio sąnario (šlaunikaulio, blauzdikaulio ir girnelės) padėtis, padidėja vieno sąnario krašto trintis į kitą, kelio girnelė taip pat gali pakrypti ir „užkliūti“ slysdama“, – paaiškino kineziterapeutė.

Kita dažna šios būklės priežastis – sąnarinis sinovinis skystis, esantis kiekvieno sąnario tepaliniame maišelyje (bursoje). Atliekant judesius per sąnarį, šis skystis sutepa judančių kaulų kremzles, taip sukurdamas neigiamą slėgį sąnaryje. Judesio metu kaulai, sudarantys sąnarį, šiek tiek pasikreipia vienas kito atžvilgiu, atsiskiria vienas nuo kito – sinoviniame skystyje susidaro mikro deguonies, azoto ir anglies dioksido burbuliukai, kurie gali skleisti spragsintį garsą. 

Sąnarių traškėjimas, kaip teigė kineziterapeutė V.Karosienė, gali atsirasti, esant sąnarių hipermobilumui, raiščių laisvumui, dėl to sąnariniai paviršiai juda neteisingai vienas kito atžvilgiu.  

„Kaulų padėtį sąnaryje, tuo pačiu ir sąnario sveikatą, lemia sąnarį supančių minkštųjų audinių (raumenų, sausgyslių, raiščių) veikla, jų balansas, buvusios traumos, randai. Panašų traškėjimo garsą gali skleisti „peršokanti“ raumens sausgyslė, pvz., atsistojus po ilgesnio sėdėjimo ar lipant laiptais, peties sąnaryje atliekant neįprastą judesį“, – kalbėjo specialistė.

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją

Kaip sakė kineziterapeutė V.Karosienė, ne visada traškantys sąnariai signalizuoja apie rimtesnę sąnarių būklę. Tačiau reikėtų susirūpinti tuomet, jeigu sąnarių traškesys atsiranda po traumos, jei yra lydimas nemalonių pojūčių, o ypač jei juntamas skausmas, pastebite patinimą.

Tad kreiptis į savo šeimos gydytoją ar iškart į kineziterapeutą rekomenduojama, jei atsirado skausmas, sąnario „užstrigimas“, patinimas ir kiti nemalonūs pojūčiai.

Svarbus judėjimas

Viena pagrindinių savipagalbos priemonių, pajutus spragsinčius sąnarius, yra judesys. Kineziterapeutė pataria pradėti nuo pratimų gulint, sėdint, t.y., be papildomų apkrovų.

  1. Labai svarbu judesius atlikti per visą tame sąnaryje galimą judesių amplitudę.
  2. Svarbūs sutrumpėjusių raumenų tempimo, silpnesnių raumenų stiprinimo pratimai.
  3. Svarbi pakankama raumenų ir sąnario mityba
  4. Fizinis aktyvumas
  5. Uždegiminius procesus mažinantis maistas,
  6. Gera nuotaika ir kokybiškas miegas
  7. Vartojami maisto papildai.