Kepenų ligos, kepenų suriebėjimas
Kepenų ligos, kepenų suriebėjimas / Shutterstock nuotr.

Kepenų ligos ir skausmas: kaip išvengti ir gydyti?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-04-03 09:38
Kadangi kepenyse nėra skausmo receptorių, apie jų uždegimą ir kepenų ligas žmogus neretai sužino pavėluotai. Mat dažnu atveju ankstyvose kepenų pažeidimo stadijose jis nejaučia jokių simptomų. Apie dažniausias kepenų ligas, kas paprastai išprovokuoja kepenų skausmą ir kokios gydymo priemonės yra taikomos, kalbamės su gydytoju gastroenterologu Gediminu Šemekliu.

Kepenų skausmas: simptomai

Kalbant apie kepenų ligas ir skausmą, dažniausias pacientų nusiskundimas, pasak gastroenterologo – diskomfortas, tempimo pojūtis bei maudimas po dešiniuoju šonkaulių lanku.

Tačiau šio skausmo klinikos „Gastrosveikata“ gydytojas patarė nepainioti su tulžies pūslės akmenlige. Jos atveju, skausmas taip pat jaučiamas dešiniame šone, bet jis yra gerokai stipresnis, kurį paprastai išprovokuoja riebesnis, gausesnis valgis. Tulžies pūslės akmenligės sukeltas skausmas gali pereiti ir į nugarą, petį ar plisti po dešine mentimi.

Esant ūmiam kepenų uždegimui – hepatitui, be skausmo gali pasireikšti ir tokie jį lydintys simptomai kaip karščiavimas, bendras silpnumas, naktinis prakaitavimas.

Kas sukelia kepenų skausmą ir ligas?

„Verta žinoti, jog kepenų audinyje nėra skausmo receptorių. Jie yra tik kapsulėje, supančioje kepenis. Todėl kepenis gali skaudėti tuomet, kai jos gerokai padidėja, paburksta, o tai įvyksta, esant tam tikroms ligoms“, – paaiškino gastroenterologas G. Šemeklis.

Pagrindinės kepenų skausmo priežastys yra ūmūs hepatitai, kurie sukelia kepenų uždegimą. Iš virusinių hepatitų daniausiai pasireiškia hepatitas A, hepatitas B ir hepatitas C. Kalbant apie toksinius hepatitus, dažniausias yra alkoholio sukeltas hepatitas.

Kepenų skausmą gali išprovokuoti ir kepenų cirozė, kuomet, anot gydytojo, kepenys tiek išdidėja, jog ima spausti aplinkinius organus.

Kepenų uždegimą gali sukelti ir nuolatinis, daugelį metų besitęsiantis gausus alkoholio vartojimas. Tačiau, gastroenterologo teigimu, yra atvejų, kai net ir vienkartinis alkoholio perdozavimas gali išprovokuoti kepenų uždegimą, padidėjimą ir maudimą.

„Verta paminėti, kad ūmi kepenų pažeidimo priežastis gali būti ir neracionalus paracetamolio vartojimas. Jei mažiems vaikams šio vaisto dozė viršija 4 tabletes (po 500 mg) per parą, o suaugusiems – 8 tabletes (po 500 mg), tokiu atveju gali atsirasti ūmus kepenų uždegimas net ir visiškai sveikam asmeniui. Kai kuriais retesniais atvejais paracetamolio perdozavimas gali sukelti ir kepenų nepakankamumą. Jei per dvi paras tokiam pacientui nesuleidžiamas tam tikras priešnuodis, gali grėsti mirtis“, – kalbėjo gydytojas gastroenterologas.

Dažniausios kepenų ligos

Hepatitas A yra maistinės kilmės kepenų uždegimas. Šis virusas patenka į organizmą per neplautas rankas, maistą ir pan. Rizika užsikrėsti didesnė, jei lankomasi prasčiau išsivysčiusiose šalyse. Keliaujant patariama vengti neaiškios kilmės maisto produktų vartojimo ir būtina kruopščiau laikytis higienos taisyklių.

Gastroenterologas G. Šemeklis atkreipė dėmesį, jog hepatitai B ir C paprastai yra perduodami per kraują: „Iki 1992 m., kuomet buvo dar mažai žinoma apie šiuos hepatitus, jais dažniausiai asmenys užsikrėsdavo donorystės arba kraujo perpylimo metu. Tačiau šiais laikais, patobulėjus technologijoms, užsikrėtimas hepatitais B ir C per kraujo transfuziją beveik neįmanomas“.

Hepatitu B užsikrečiama lytiniu keliu arba nesaugiai naudojantis švirkštais (dažniausi pacientai – priklausomybę narkotikams turintys asmenys). Virusinis hepatitas B gali būti perduodamas ir vaisiui iš motinos.

Hepatitu C dažnai užsikrečiama naudojant intraveninius narkotikus. Tačiau juo sveikas žmogus gali užsikrėsti nuo sergančiojo, naudodamasis jo higienos priemonėmis (pvz. dantų šepetuką), jei ant jų yra likę kraujo.

Alkoholio sukeltą kepenų skausmą ir uždegimą, pasak gydytojo, gali išprovokuoti ir vienkartinis alkoholio perdozavimas. Tačiau dažniausiai alkoholiniu hepatitu susergama, esant lėtiniam alkoholizmui, kai asmuo daugelį metų piknaudžiauja alkoholiu: „Dėl nuolatinio jo vartojimo kepenyse vyksta pastovus uždegimas, tokiu būdu kepenys ima didėti, riebėti ir randėti. Dėl to asmuo jaučia skausmą, diskomfortą, maudimą dešiniame šone“.

Retesnės kepenų ligos

Gastroenterologas G. Šemeklis sakė, jog anksčiau prie retesnių kepenų ligų buvo priskiriamas kepenų suriebėjimas arba steatozė (anglų k. fatty liver), tačiau šiandien ši liga pasitaiko vis dažniau tarp įvairaus amžiaus žmonių. Ji nustatoma ne tik suaugusiems, bet ir jaunimui bei vaikams, sergantiems nutukimu.

„Tai itin opi problema, dar vadinama nealkoholiniu kepenų suriebėjimu, kuris neretai sąlygoja kepenų padidėjimą. Ši problema per daugelį metų gali išsivystyti net iki kepenų cirozės, – teigė gydytojas. – Kepenų suriebėjimas dar vadinamas šio amžiaus rykšte, mat daugelis žmonių, ypač jauno amžiaus, linkę valgyti daug nesveiko maisto, o tai veda link nutukimo, kurį neretai lydi ir metabolinis sindromas“.

Galutinė kepenų pažeidimo stadija, pavyzdžiui, daugelį metų vartojant alkoholį arba vystantis virusinam hepatitui, lemia kepenų nepakankamumą. Jeigu žmogus, pasak gydytojo gastroenterologo, nesitkrina sveikatos profilaktiškai, jis gali ir nejausti jokių ligos simptomų. Tačiau staiga jis gali pastebėti, jog jo oda pagelto, gerokai padidėjo pilvo apimtis ar net ėmė kraujuoti iš virškinamojo trakto – tai požymiai, signalizuojantys jau apie pažengusias kepenų ligas.

Prie retesnių kepenų ligų priskiriamas ir kepenų vėžys, kurio pagrindinės išsivystymo priežastys – virusiniai hepatitai B ir C. „Hepatitais paprastai žmogus serga ne vieną dešimtmetį ir neretai be simptomų. Tiems asmenims, kuriems nustatomas hepatitas B ar C, rizika susirgti kepenų vėžiu yra gerokai didesnė. Žinoma, ilgalaikis piktnaudžiavimas alkoholiu taip ta gali sąlygoti kepenų vėžį“, – pabrėžė G. Šemeklis.

Retesnėms kepenų ligoms gali būti priskiriamas ir tokios ligos, kaip autoimuninis hepatitas, Vilsono liga (kai sutrinka vario apykaita). Sutrikus geležies apykaitai organizme ar jai imant kauptis kepenyse bei kituose organuose, žmogui nustatoma hemochromatozė.

Kaip kepenų ligos turėtų būti gydomos?

Pasak gastroenterologo, tai priklauso nuo kepenų ligą sukėlusios priežasties: „Jei tai yra virusinis hepatitas C, šiandien jau yra sukurti nauji vaistai, kurie visiškai jį išgydo. B hepatitas, deja, nėra pagydomas“.

Kepenų alkoholio pažeidimo atveju, pagrindinis veiksnys – visiška abstinencija. Kepenys, anot gydytojo, yra labai tamprus organas, tad vos tik atsisakoma alkoholio vartojimo, kepenys gali atsistatyti iki visiškos normos per keletą metų.

Ar pažeistos kepenys visiškai atsistato ir sugrįžta į normos ribas? Kaip sakė gastroenterologas G. Šemeklis, jei pacientas rimai žiūri į savo ligą, laikosi griežtos mitybos, propaguoja fizinį aktyvumą ir atsisako alkoholio, ir jei dar nėra galutinės kepenų pažeidimo stadijos – cirozės, jos gali pilnai atsistatyti. Tačiau kepenų cirozės atveju, tai jau negrįžtamas procesas.

Kalbant apie kepenų suriebėjimą, pagrindinė veiksminga gydymo priemonė, anot gydytojo – mitybos subalansavimas, svorio mažinimas bei fizinis aktyvumas.

Kaip išvengti kepenų skausmo ir ligų?

„Jei visi žmonės laikytųsi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) patvirtintos mitybos piramidės principų, turbūt nebūtų daugumos ligų. Nes nuo to, kaip maitiniesi, koks yra tavo gyvenimo būdas, didžiąja dalimi priklauso tavo savijauta ir sveikata“, – atkreipė dėmesį gydytojas.

Tad pagrindinė prevencija, norint išvengti daugelio kepenų skausmo ir ligų, yra sveika gyvensena:

  • pakankamas fizinis aktyvumas (PSO rekomenduoja per dieną aktyviai judėti nepetraukiamai bent 30 min., kad širdies susitraukimo dažnis pasiektų 90+ kartų per minutę. Tinka greitas ėjimas, važiavimas dviračiu, plaukimas, bėgimas ir kt.);
  • subalansuota mityba;
  • poilsio ir darbo režimas;
  • žalingų įpročių atsisakymas;
  • pakankamas miegas.