Gana dažnai jaunas merginas ir moteris vargina skausmai per mėnesines. Shutterstock nuotr.

Kas sukelia skausmus per mėnesines?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-28 17:25
Gana dažnai jaunas merginas ir moteris vargina skausmai per mėnesines. Daugelis iš jų laiko tokį skausmą normaliu reiškiniu. Tačiau, taip nėra. Jei jus kankina skausmai (beja, skirtingo pobūdžio), jums būtinai teikia kreiptis į gydytoją ir išsitirti, ar nesergate tokiomis ligomis, kaip endometriozė ar kitais reprodukcinės sistemos susirgimais. Šis straipsnis yra informatyvaus pobūdžio, todėl nereikėtų vien juo remtis, nustatant sau diagnozę ar pačiai gydant mėnesinių skausmus.
 Dismenorėja – kasmėnesiniai skausmai

Medicinoje tokie skausmai vadinami dismenorėja, tai skausmai kylantys būtent per menstruacijas. Įprastinius skausmus per mėnesines sukelia, vykstantys tomis dienomis gimdoje ir nenulemti kokių nors ligų, pasikeitimai. Bet tam, kad įsitikintumėt, ar tikrai nesergate kokia nors liga, turite vis dėlto išsitirti.

Tradiciniai skausmai, susiję su menstruacijomis, skirstomi į 2 grupes:

· spazminiai arba pagrindinė dismenorėja

· besitęsiantys arba antrinė dismenorėja.

Spazminei dismenorėjai būdingi spazmai (skausmas, kuris tai ūmiai atsiranda, tai staigiai nurimsta ir primena skausmus per gimdymo sąrėmius). Tokius skausmus sukelia gimdos susitraukimai (gimdos raumenys susitraukia ir tuo metu sustiprėja spaudimas jos viduje). Gali būti, kad gimdos susitraukimus sukelia išsiskiriantys joje prostaglandinai. Spazminei dismenorėjai būdingi besitęsiantys skausmai ir skausmai apatinėje nugaros dalyje.

Gana dažnai esant mėnesinėms vienu metu gali varginti ir spazminio ir besitęsiančio pobūdžio skausmai.

Aprašytieji skausmai, tai tik bendra skausmų, kylančių per mėnesines, charakteristika. Svarbu tai, kad šiuos skausmus gali nulemti kokios nors ligos (endometriozė, chroniški kiaušintakių uždegimai ar kitos reprodukcinės sitemos ligos), todėl bet kokių atveju tyrimai būtini.

Gydant dismenorėją yra efektyvūs priešuždegiminiai preparatai, reguliuojantys prostaglandinų kiekį. Juos vartoti reikia reguliariai (net jei skausmų nėra per visą mėnesinių periodą), laikantis instrukcijų.

Tai, jei jus vargina mėnesinių skausmai, o tyrimų metu nerasta jokių susirgimų, gydytojas skirs priešuždegiminius preparatus, kurie stabdys prostaglandinų formavimąsi gimdoje.