Šlapimas

Kaip žinoti, ar šlapinatės per dažnai?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-03-26 14:03
Jei vandens ar kitų skysčių kasdien geriate daug ir dažnai, natūralu, jog dažniau vaikščiosite ir į tualetą. Tačiau kartais dažnas šlapinimasis arba pakitusi šlapimo spalva gali pranešti apie tam tikras sveikatos problemas.
JAV Nacionalinė mokslų, inžinerijos ir medicinos akademija rekomenduoja kasdien suvartoti apie 3,7 litro vandens vyrams ir 2,7 litro moterims. Pasak urologės iš Niujorko dr. Lauren Schulz, nėra nustatyta, kiek kartų per dieną yra norma šlapintis: „Priklausomai nuo suvartojamo skysčio kiekio, žmogus paprastai šlapinasi kas dvi ar tris valandas“.

Tačiau jei pastebėjote, kad pakito jūsų šlapinimosi pobūdis ir jus tai neramina, visuomet geriausia pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

Štai keli veiksniai, kurie gali paskatinti dažnesnį šlapinimąsi (nepaisant, kad vartojate daug skysčių).

Šlapimo pūslę dirginančios medžiagos

Alkoholis, kofeinas, putojantys, rūgštiniai ar diuretiniai gėrimai gali daryti įtakos padažnėjusiam šlapinimuisi dėl kelių priežasčių. Fizioterapeutės Alicia Jeffrey-Thomas iš Masačusetso teigimu, nors kavoje esantis kofeino kiekis sukelia šlapimo pūslės raumenų susitraukimus dažniau, kavos rūgštingumas taip pat yra ne mažiau svarbus veiksnys, dirginantis šlapimo pūslę. Tačiau, anot jos, tai nereiškia, kad būtina visiškai atsisakyti savo mėgstamų gėrimų. Tiesiog patariama, pavyzdžiui, geriant kavą, vartoti daugiau vandens (rekomenduotinas santykis – 3:1).

Stresas ir nerimas

Artėjant svarbiam susitikimui ar įvykiui, daugelis mūsų nesąmoningai dažniau lakstome ir į tualetą. „Esant nerimui, dubens dugno raumenys įsitempia aplink šlaplę, ją suspaudžia, o tai sukelia norą šlapintis“, – sako Niujorko Total Urology Care urologė dr. Elizabeth Kavaler. Tad norint atsipalaiduoti, patariama giliai ir lėtai kvėpuoti, taip pat gali padėti šilta pagalvėlė ant pilvo ar karšta vonia – visa tai sumažins raumenų įtampą ir spaudimą aplink šlaplę.

Įprotis

Kai kurie žmonės linkę dažniau naudotis tualetu ne tiek iš poreikio, kiek iš įpročio. Žinoma, daugelis turime įprotį nueiti į tualetą prieš pat miegą ar prieš kelionę ir tai normalu. Tačiau venkite į tualetą užsukti vien todėl, kad jis yra.

„Šlapinimasis yra „pavloviškas“: jei esate pratęs eiti dažnai į tualetą ir šlapintis, organizmui duodate signalą taip ir toliau daryti. Pvz., jei kaskart naudojatės tualetu praeidami pro vonios kambarį, tai ir vėliau jausite norą kaskart užsukti vos pamatę WC viešoje vietoje“, – paaiškino urologė dr. E.Kavaler.

Kaip to išvengti? Rekomenduojama atlikti paprastą „slopinimo“ pratimą. „Kol nėra to pojūčio, kad norite šlapintis, rekomenduoju naudoti telefone esantį laikmatį. Palaukite, kol pajusite bent trečią norą ar signalą šlapintis. Šis pokytis išmokys jūsų smegenis ir šlapimo pūslę išlaikyti didesnį šlapimo kiekį ilgesnį laiką, o ne bėgioti šlapintis kas pusvalandį“, – patarė urologė dr. L.Schulz.

Šlapimo takų infekcijos

Tai bene dažniausia padažnėjusio šlapinimosi priežastis. Tyrimai rodo, kad daugiau nei pusė moterų yra sirgusios šlapimo takų infekcijomis (ŠTI). Kai kurie įspėjamieji šių varginančių infekcijų požymiai – tai itin nemalonus, deginantis, neretai ir skausmingas pojūtis šlapinantis.

ŠTI sukelia bakterijos, esančios šlapimo takuose ir  šlapimo pūslėje. Nors kai kurie ekspertai mano, kad dėl anatomijos ar hormonų jos dažniau pasitaiko moterims, vyrai taip pat serga ŠTI. Šios ligos atveju būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, kad būtų paskirtas reikiamas gydymas, taip išvengsite komplikacijų.

Hiperaktyvi šlapimo pūslė

Daugybė žmonių turi pernelyg aktyvią šlapimo pūslę. Tokia šlapimo pūslė nevalingai susitraukia, o tai sukelia norą šlapintis, net jei ji ir apytuštė.

Trys pagrindiniai hiperaktyvios šlapimo pūslės simptomai: šlapinimasis dažniau nei kas dvi ar tris valandas, stiprus, staigus noras šlapintis bei pabudimas naktį dėl noro šlapintis. Kaip sau padėti? Patariama keisti gyvenimo būdą, išbandyti dubens dugno stiprinimo pratimus arba medikamentus, skirtus gydyti hiperaktyvią šlapimo pūslę.

Dubens dugno disfunkcija

Dubens dugno raumenys palaiko šlapimo pūslę ir atlieka svarbų vaidmenį pradedant ir sustabdant šlapinimąsi. Dubens dugno disfunkcija gali sukelti šlapimo nutekėjimą arba jausmą, kad visada reikia šlapintis.

Pernelyg įtempti dubens dugno raumenys gali apsunkinti šlapimo pūslės visišką atsipalaidavimą ir šlapimo išsiskyrimą. „Todėl beveik visuomet žmogus jaučia tokią būseną lyg norėtų kaskart nors šiek tiek nusišlapinti“, – sako fizioterapeutė A.Jeffrey-Thomas.

Pasitarkite su gydytoju ar kineziterapeutu dėl pratimų, kurie gali padėti stiprinti dubens dugno raumenis ir gydyti šią problemą.

Nėštumas

Nėštumo metu dažna moteris jaučiasi, lyg norėtų šlapintis už du. Yra keletas to priežasčių. Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu hormonai gali sukelti padidėjusį norą šlapintis, o vėliau augantis pilvukas tiesiog labiau spaudžia šlapimo pūslę. Rekomenduojama tam tikrais pratimais stiprinti šlapimo pūslės raumenis, visgi geriausia dėl to pasitarti su savo ginekologu.

Cukrinis diabetas

Padidėjęs šlapinimasis gali būti nediagnozuoto cukrinio diabeto požymis. Kai cukriniu diabetu sergančio žmogaus cukraus kiekis kraujyje yra padidėjęs, kasa negamina pakankamai insulino, kad sumažintų jo kiekį. Vienas iš būdų, kaip organizmas bando kovoti su aukštu cukraus kiekiu kraujyje – dažnas šlapinimasis, tokiu būdu pašalinant perteklinę gliukozę. Kiti nediagnozuoto diabeto simptomai yra didelis troškulys ir alkis, nepaaiškinamas svorio kritimas ir nuovargis. Pasitarkite su gydytoju dėl bet kurio iš šių simptomų.

Parengta pagal: www.zocdoc.com