Kūdikio pilvo diegliai / Shutterstock nuotr.

Kaip padėti kūdikiui, atsiradus pilvo diegliams?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-05-04 06:26
„Kai kūdikį kankina pilvo diegliukai, suprantama, tėvai labai nerimauja, kai kurie į konsultaciją atvyksta kelias paras nemiegoję, todėl tikisi iš gydytojo gauti tą stebuklingą piliulę. Deja, tokios nėra“, – portalui manodaktaras.lt teigė vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius. Tačiau, anot jo, yra būdų, kaip galima padėti mažyliui nusiraminti ir sumažinti šiuos pilvo spazmus.

Kaip atpažinti pilvo dieglius

Diskomfortas, nemalonūs pojūčiai virškinimo sistemoje bei pilvuko raižymas – taip dažniausiai apibūdinami kūdikio pilvuko diegliai (arba kolikos), kurie dažnai būna lydimi intensyvaus ir stipraus verkimo. Ši būklė pasireiškia daugumai kūdikių pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Svarbu atminti, jog tai nėra liga, todėl nėra pavojinga sveikatai.

„Kartais tėvai linkę viską „nurašyti“ pilvo diegliukams – vos kūdikis ilgiau paverkia, iškart skuba įvardinti – „ir vėl tie pilvo diegliai“, nors vaiko verksmo priežastis gali būti ir visai kita, pavyzdžiui, mažylis gali būti alkanas arba šlapiomis sauskelnėmis, o gal jam kažką skauda ir pan.“, – kalbėjo vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius.

Pediatras, vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius / 123RF.com nuotr.

Kaip atpažinti ir nesupainioti pilvo dieglių su kitomis būklėmis? Pediatras pirmiausia pataria atkreipti dėmesį į kūdikio kūno kalbą – prasidėjus pilvo spazmams, dažnai mažyliai riečiasi, suspaudžia kumštukus, parauduonuoja, stena, bet ne todėl, jog nori tuštintis, o dėl nemalonaus pilvuko raižymo. Atkreipkite dėmesį ir į tai, jog intensyviausi pilvo diegliai prasideda vėlai vakare arba naktį.

Pagrindinės pilvuko skausmo priežastys

Dažniausiai kelių mėnesių mažyliai verkia, tampa neramūs ir irzlūs dėl įvairaus pobūdžio pilvo skausmų, kurie, gydytojo teigimu, atsiranda dėl trijų esminių priežasčių: atpylinėjimo, pilvo dieglių ir funkcinio vidurių užkietėjimo.

 • Atpylinėjimas

Tai yra normali fiziologija, mat kūdikio stemplės raukas dar nėra susiformavęs, todėl mažyliui godžiai žindant mamos krūtį ar geriant pieno mišinuką iš buteliuko, jis kartu įtraukia ir oro.

„Kai kūdikis, skubėdamas valgyti, priryja ir oro, kartu su juo pasišalina ir tai, kas buvo jo skrandyje. Taip įvyksta fiziologinis atpylimas. Žinoma, kūdikis tuomet tampa neramus, pienuko gali jam įbėgti ir į nosytę, todėl jis ima verkti. Bet tai yra normalu. Kartais atpylimai būna ir su fontanu, kurio tėveliai dažnai išsigąsta. Tačiau jei mažylis nekarščiuoja, nevemia, nepasireiškia dehidratacija ir kiti simptomai – nėra ko nerimauti“, – paaiškino vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius.

 • Funkcinis vidurių užkietėjimas

Kita itin dažna priežastis, kodėl maži vaikai verkia ir tampa neramūs – tai vidurių užkietėjimas, sukeliantis jiems didžiulį diskomfortą. Specialisto teigimu, yra skirtumas, kada kūdikis yra žindomas mamos pienu, o kada maitinamas pieno mišinuku.

„Jei mama kūdikį maitina krūtimi, jis gali pasituštinti ir kartą per dieną, ir kartą – per savaitę. Ir tai bus laikoma norma, nes mamos pienas yra super maistas kūdikiui, organizmas natūraliai sureguliuoja visus virškinimo ir tuštinimosi procesus. Tačiau visai kas kita, jei kūdikis maitinamas pieno mišinuku, kurį parinkti yra tikras galvos skausmas tiek gydytojui, tiek tėvams. Būna, kad nuo vienų mišinių užkietėja viduriai, o nuo kitų, atvirkščiai – juos paleidžia. Todėl visada mamoms patariu maitinti kūdikius krūtimi bent iki pusės metų pagal galimybes, idealu – iki metų“, – pabrėžė vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius.

 • Pilvo diegliai

Nors tikrųjų pilvo dieglių priežastys nėra iki galo žinomos (nerandamos nei organinės, nei metabolinės priežastys), visgi daugelis specialistų linkę sutikti, jog juos dažnai lemia keli veiksniai:

 1. Nebrandi kūdikio virškinimo sistema;
 2. Nepakankama žarnyno mikriobiota (ypač kūdikiams, gimusiems po Cezario pjūvio operacijos, mat jie „neužsikrečia“ gerosiomis mamos organizmo bakterijomis, palyginus su tais kūdikiais, kurie gimsta natūraliais gimdymo takais);
 3. Žarnyno motorikos sutrikimai;
 4. Alergija karvės pienui (jei kūdikis maitinamas netinkamai parinktais pieno mišiniais).

„Būna, jog kai kurie kūdikiai verkia visą dieną, tuomet kalbame apie tikruosius pilvo dieglius, kurie pasireiškia apie 70 proc. vaikučių iki 5–6 mėnesių, kol neprasideda primaitinimas, t.y. kieto maisto valgymas. Pradėjus ragauti košes, daržoves, mėsytę, daugeliui vaikučių pamažu viskas susitvarko“, – sakė pediatras R.Selvestravičius.

Ką daryti, norint sumažinti pilvo diegliukus

Deja, pasak vaikų ligų gydytojo R.Selvestravičiaus, nėra vienos „stebuklingos“ tabletės, kurios tikisi dauguma tėvų, atvykusių su verkiančiu kūdikiu į konsultaciją: „Suprantu, kad tėvams norisi gauti kažkokį vaistą čia ir dabar, nes jie pavargę, neišsimiegoję ir pikti, tiksi, kad gydytojas kažką padarys, kad vaikas nebeverktų. Tačiau nėra tokio unikalaus vaisto“.

Visgi tėvai skuba į vaistines įsigyti medicininių priemonių, pavyzdžiui, simetikonų, tačiau gydytojas nepataria aklai jais pasikliauti: „Žinoma, jie gali sumažinti meteorizmą (pilvo pūtimą dėl susikaupusio dujų pertekliaus), tačiau pilvo diegliai dažniausiai yra susiję su nebrandžia virškinimo sistema, todėl bet koks farmakologinis gydymas nebus efektyvus – reikia tiesiog išlaukti. Arba, kaip tėvai juokauja, „geriausias vaistas“ nuo pilvo dieglių – vaikučio vežiojimas automobiliu, kol užmigs“.

Gydytojo patarimai, kokios priemonės gali padėti

Kiekvienas vaikas yra individualus ir skirtingas, todėl visiems tinkančių pagalbos priemonių tiesiog nėra – reikia atrasti tai, kas tinka būtent jūsų mažyliui.

 • Nereikėtų skubėti iškart stimuliuoti kūdikio pilvuko ir jį maigyti, vos kūdikiui suirzus. Tiesiog įsiklausykite, ko jis šiuo metu nori;
 • Švelnus pilvuko masažas sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę visuomet padeda, tačiau nepamirškite paglostyti ne tik pilvuko, bet ir viso kūno. Stebėkite kūdikio reakciją;
 • Pabandykite atlikti tokį pratimą: abi vaiko kojytes sulenkite prie pilvuko ir ištieskite, vėliau pakaitomis – vieną sulenkite, kitą – ištieskite, tarsi „minant dviratuką“;
 • Pabandykite kūdikį pasupti ant rankų, jei tai nepadeda – nešiokite nešioklėje;
 • Sukurkite baltą triukšmą (pažįstamą ir jaukią atmosferą), pavyzdžiui, kai kuriems kūdikiams padeda nurimti įjungtas dulkių siurblys ar skalbyklė ir pan. Daugelis mažylių teigiamai reaguoja į tuos garsus, kurie jiems primena girdėtus jiems esant mamos įsčiose.
 • Stenkitės nepanikuoti, nurimti, nes, kaip žinia, kūdikis jaučia tėvų stresą ir įtampą, todėl tik dar labiau ima verkti.