liežuvis; apnašos
Liežuvis; liežuvio apnašos / Shutterstock nuotr.

Ką parodo liežuvio spalva?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-02-13 09:10
Ar žinojote, kad liežuvis yra mūsų imuninės sistemos dalis? Šis burnos ertmės organas atlieka gerokai daugiau funkcijų, nei tik padeda mums kalbėti, jausti skonį ir ryti maistą. Pakitusi liežuvio spalva gali būti ir daugelio susirgimų pranašas.
„Iš liežuvio tikrai galima daug ką pasakyti apie paciento sveikatos būklę. Tai labai svarbus organas“, – sako prof. Aleksandr Kerr, Niujorko universiteto Odontologijos koledžo medicinos direktorius.

Liežuvį galima suskirstyti į dvi dalis. Matomoji liežuvio dalis burnoje sudaro tik apie trečdalį viso organo. Didžioji liežuvio dalis – kūnas arba priekinė liežuvio dalis – tęsiasi nuo burnos užpakalinės dalies iki pat gerklės.

Ant liežuvio kūno taip pat yra tonzilė, vadinamoji liežuvinė tonzilė. Ši priekinė liežuvio dalis iš tikrųjų yra imuninės sistemos dalis. „Jei, pavyzdžiui, užsikrėstumėte koronavirusu, jis sąveikautų su šiomis tonzilėmis, ir taip organizmas sukurtų imuninį atsaką“, – sako prof. A. Kerr.

Liežuvio spalva ir tekstūra gali parodyti įvairias infekcijas, vitaminų trūkumą ir kai kurias ligas.

Juodas arba tamsus liežuvis

Gali būti keletas priežasčių, kodėl jūsų liežuvis yra tamsus ar net juodas. Dažnai liežuvis būna „plaukuotas“. Nors tai skamba keistai, tačiau tamsus „plaukuotas“ liežuvis iš tikrųjų yra nekenksmingas. Mažytės į plaukelius panašios liežuvio struktūros, vadinamos filiforminėmis papilėmis, sulaiko chemines medžiagas, kurias skonio receptoriai supranta kaip sūrias, saldžias, rūgščias, karčias.

Jei filiforminės papilės pernelyg pailgėja, jose gali kauptis bakterijos, kai kurios iš jų yra pigmentuotos. Geriant kavą ar vaisių sultis, minėtose liežuvio struktūrose susikaupusios bakterijos taip pat gali patamsėti, sako profesorius. Jis priduria, kad antibiotikų vartojimas gali padėti neįprastoms bakterijoms suvešėti ant liežuvio.

Jei žmogus rūko, tabakas taip pat gali nudažyti filiformines papiles, paversdamas jas tamsiomis, o kartais ir geltonomis. Juodas liežuvis gali reikšti ir grybelinę arba virusinę infekciją, kurią turėtų diagnozuoti burnos sveikatos specialistas ar odontologas.

Retesniais atvejais tamsus grubus liežuvis gali būti plaukuotosios leukoplakijos – su Epšteino-Baro virusu susijusios būklės simptomas (ši būklė paprastai pasireiškia asmenims, sergantiems žmogaus imunodeficito virusu – ŽIV), rašoma JAV Nacionalinėje medicinos bibliotekoje.

„Kai kurie mano, jog dantų šepetėliu pakanka nuvalyti ar nugrandyti liežuvio viršų, tačiau labiausiai gali padėti sveika mityba ir rūkymo atsisakymas“, – sako prof. A. Kerr.

Papilkėjęs liežuvis

Pasak A. Kerr, liežuvis gali atskleisti tai, ko trūksta jūsų mityboje, pavyzdžiui, geležies. Jei žmogaus organizmas stokoja geležies, raudonieji kraujo kūneliai negali rinkamai pernešti kraujo į visus kūno audinius.

Burnos audiniai nuolat atsinaujina, tačiau jei organizmui trūksta geležies, kai kurie iš šių audinių neatsinaujina. Liežuvio filiforminėms papilėms nykstant, naujos ląstelės jų nepakeičia.

„Papilkėjęs, itin lygus liežuvis gali rodyti tam tikrą anemiją ar geležies trūkumą“, – sako prof. A. Kerr ir priduria, kad dėl lėtinio burnos džiūvimo taip pat gali atsirasti toks liežuvis.

Remiantis Journal of the Formosan Medical Association paskelbta apžvalga, apie 20 proc. žmonių, kuriems nustatytas atrofinis glositas – liežuvio uždegimas, serga anemija. Daugiau nei 5 proc. turi vitamino B12 trūkumą.

Gydytojas gali ištirti, ar jums netrūksta vitaminų, ir paskirti vartoti maisto papildus, taip pat pakoreguoti mitybą.

Baltos dėmės

Balti taškeliai ar dėmės ant liežuvio gali reikšti kelias būkles. Labiausiai tikėtina, kad tai gerybinė liga, vadinama migruojančiu glositu arba migruojančia eritema.

Pasak Mayo klinikos, migruojantis glositas yra nekenksminga uždegiminė būklė, dėl kurios liežuvyje išnyksta filiforminių papilių dėmės, todėl ant liežuvio lieka baltos ir raudonos spalvos dėmės.

„Tai keista būklė, kai pažeidimai ar dėmės migruoja po liežuvį. Kartais jos išnyksta ir vėl sugrįžta, o kartais gali sukelti nedidelį skausmą, tačiau dažniausiai nesukelia jokio diskomforto“, – aiškina A. Kerr ir priduria, kad ši būklė yra gana dažna.

Mayo klinikos duomenimis, uždegiminė liga, vadinama burnos plokščioji kerpligė (lot. lichen planus), kuri pažeidžia burnos gleivinę, taip pat gali sukelti baltas dėmeles, opeles arba patinusį raudoną liežuvį.

Pasak JAV Nacionalinės medicinos bibliotekos, storas baltas sluoksnis ant liežuvio ir gerklės gali rodyti burnos kandidozę arba mielių infekciją, dar vadinamą burnos pienlige. Tai vienas dažniausių šalutinių vėžio gydymo poveikių. Riziką taip pat gali padidinti nešiojami dantų protezai, cukrinis diabetas ir tam tikrų vaistų vartojimas (pvz., antibiotikų ar steroidų). Gyvenant su ŽIV taip pat kyla didesnė rizika susirgti burnos pienlige.

Tačiau pagerinus burnos ertmės sveikatą, galima išvengti daugelį būklių, pvz. burnos pienligė gydoma geriamaisiais arba vietinio poveikio priešgrybeliniais vaistais.

Baltos / raudonos dėmės arba pažeidimai

Amerikos vėžio draugijos (American Cancer Society) duomenimis, mirštamumas nuo burnos ir gerklės vėžio 2009–2020 m. kasmet didėjo beveik 0,5 proc.

Pasak prof. A. Kerr, liežuvio vėžys dažniau atsiranda šoninėje arba apatinėje burnos dalyje, o liežuvio dalyje, kur gerklė jungiasi su burna, yra didesnė rizika susirgti gerklės ir ryklės vėžiu. Vėžio tipus, kurie paveikia liežuvio galinę dalį, paprastai sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV).

Profesorius pažymi, kad liežuvio vėžys paprastai pasireiškia balta arba raudona dėme, žaizda ar augliu. Svarbus skirtumas tarp vėžio ir aštraus danties/maisto sukelto liežuvio pažeidimo yra tas, kad vėžio sukelta dėmė paprastai padidėja per kelis mėnesius ar net metus, sako A.Kerr. Be to, paprastai tai būna pavienė dėmė.

„Dauguma dalykų, kuriuos matote ant liežuvio, yra gerybiniai. Liežuvį gali pažeisti ir aštrus dantis, netinkamas sukandimas ar nusideginimas karštu maistu, ir tai paprastai laikui bėgant užgyja“, – aiškina A. Kerr. Jei per dvi savaites liežuvio žaizda neužgyja, patartina kreiptis į gydytoją.

Daugybė augliukų ir pažeidimų yra nepiktybiniai, tačiau vis tiek geriau pasitikrinti, siekiant kuo anksčiau pastebėti bet kokią ligą. Jei liežuvio vėžys progresuoja, jis gali išplisti į kaklo limfmazgius.

Burnos herpesas taip pat gali sukelti žaizdas ar pažeidimus ant liežuvio. Kaip teigiama žurnale Malaysian Family Physician paskelbtame straipsnyje, herpes simplex viruso sukeltos opos ant liežuvio yra baltos arba mišrios baltos ir raudonos spalvos opos. Opos gali būti skausmingos, jos atsiranda dažnai; protrūkius galima gydyti geriamaisiais vaistais.

Geltonas liežuvis

Geltoną liežuvį gali sukelti rūkymas arba geltonos spalvos maistas, tačiau jis taip pat gali būti ir vienas iš rimtos ligos požymių.

Pasak Klivlendo klinikos, geltonas liežuvis gali būti gastrito, kuris sukelia skrandžio gleivinės uždegimą ir šalutinį poveikį (rūgšties refliuksą), simptomas. Geltoną spalvą ant liežuvio taip pat gali iššaukti ant liežuvio susikaupusios filiforminės papilės, bakterijos ir odos ląstelės, kurios suteikia liežuviui „plaukuotą“ išvaizdą ir sulaiko tokius dalykus kaip tabako dūmai ir pigmentuoti maisto produktai bei gėrimai.

Jei jūsų liežuvio spalvos ar tekstūros pasikeitimas nėra rimtos ligos požymis, tuomet gera burnos higiena – reguliarus dantų ir liežuvio valymas, dantų siūlo naudojimas ir kt. – turėtų padėti burnos ertmei ir liežuviui likti sveikos būklės.

Parengta pagal: everydayhealth.com