Ką parodo feritino tyrimas? / Shutterstock nuotr.

Ką parodo feritino tyrimas?

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-02-18 13:00
Hemoglobino kiekis kraujyje nustatomas kartu su bendru kraujo tyrimu, tačiau yra dar vienas svarbus rodiklis, susijęs su geležies apykaita organizme. Tai – feritinas. Ką galima nustatyti iš feritino rodiklio, pasakoja Baltijos ir Amerikos klinikos šeimos gydytoja, medicinos mokslų daktarė Vaidilė Strazdienė.
Hemoglobinas ir feritinas

Tiek hemoglobino, tiek feritino tyrimai reikalingi nustatant mažakraujystę, tačiau rodo skirtingus dalykus. Hemoglobinas yra baltymas, kuris įeina į eritrocitų sudėtį, ir jo pagrindinė funkcija – pernešti deguonį iš plaučių į organizmo audinius. Hemoglobino kiekio kraujyje tyrimas parodo geležies kiekį cirkuliuojančiame kraujyje, o feritino tyrimas parodo organizmo geležies atsargas, kurias sukaupiame kepenyse.

Baltijos ir Amerikos klinikos šeimos gydytoja, medicinos mokslų daktarė Vaidilė Strazdienė sako, kad būna atvejų, kai hemoglobino tyrimas būna geras, o feritino – ne: „Pavyzdžiui, pacientas serga mažakraujyste, anksčiau buvo žemi hemoglobino ir feritino rodikliai, pradėjome skirti geležies papildus. Pirmiausia pakyla hemoglobino kiekis, atsistato bendras kraujas, tik vėliau kyla feritinas, kuris atspindi geležies atsargas. Bet jei feritinas dar būna žemas, kurį laiką vis tiek tęsiame geležies papildų vartojimą, kad pakeltume ir feritino kiekį“, – sako šeimos gydytoja V. Strazdienė.

Pasak gydytojos, paciento savijautai svarbesnis hemoglobino rodiklis: „Jei bendras kraujo tyrimas geras, neturėtume jaustis blogai. Jei atsitiktų kokia nors situacija, nukraujuotume, labai gausios mėnesinės arba labai sumažėtų su maistu gaunamas geležies kiekis, nusilps kraujas, pacientas pradės jausti simptomus. Kai hemoglobino kiekis nukritęs, kraujas negali pernešti pakankamai deguonies, jaučiamės blogai, stinga energijos, gali būti išblyškusi oda, slenka plaukai, kankina mieguistumas. Kai hemoglobino kiekis nukrenta, pasireiškia mažakraujystės simptomai. Feritino stygiaus mes kliniškai neturėtume jausti“, – sako šeimos gydytoja V. Strazdienė

Kada siūloma pasidaryti dar ir feritino tyrimą?

Pasak gydytojos, dėl feritino tyrimo paprastai sprendžia gydytojas, bet galima šį tyrimą pasidaryti profilaktiškai, jei pacientas nori išsitirti sveikatą išsamiau. „Feritinas apskritai yra įdomus rodiklis. Feritino kiekio sumažėjimas dažniausiai rodo geležies trūkumą, dar – hemolizinę anemiją. Bet kartais būna situacijų, kai feritino kiekis padidėjęs. Esant feritino padidėjimui, darome daugybę papildomų tyrimų. Padidėjimas gali būti susijęs su daugybe infekcinių susirgimų, onkologinėmis ligomis, lėtinėmis uždegiminėmis autoimuninėmis ligomis, reumatinėmis ligomis, hemochromatoze. Tada jau gydytojui iškyla didelis klausimas, nuo ko pradėti tirti žmogų“, – sako šeimos gydytoja V. Strazdienė.

Pasak gydytojos, jei žmogus serga kokia nors lėtine liga, feritinas ne visada atspindi geležies trūkumą, jis gali būti normos ribose arba aukštesnis už normą, bet žmogus vis tiek turi mažakraujystę.

Kaip padidinti geležies kiekį

Baltijos ir Amerikos klinikos šeimos gydytoja V. Strazdienė teigia, kad geriausia visus vitaminus ir mikroelementus gauti natūraliai su maistu, tad ir geležies papildus siūlo vartoti tik tada, kai geležies kiekio neįmanoma atstatyti natūraliai. Pasak gydytojos, geriausiai geležis pasisavinama iš gyvūninės kilmės produktų – jautienos, veršienos, mažiau geležies turi vištiena, kalakutiena, augalinės kilmės produktuose nemažai geležies yra grikiuose, žalios spalvos daržovėse – špinatuose, brokoliuose, kituose produktuose.

Registruokitės pas gydytoją internetu www.manodaktaras.lt