Ginekologas, ginekologas-akušeris, echoskopija, nėščiosios apžiūra / Shutterstock nuotr.

Ką nėščiosioms reikia žinoti apie tyrimą ultragarsu?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-03-28 12:10
Ultragarsinis tyrimas nėštumo metu yra vienas pagrindinių tyrimų, vertinant vaisiaus vystymąsi ir augimą. Jeigu nėštumas vystosi normaliai, valstybės apmokamas ultragarso tyrimas atliekamas tik 2 kartus.
Pirmas daromas 11-14 nėštumo savaitę. Šiuo laikotarpiu galima įtarti tam tikrus genetinius ir kitus raidos nukrypimus, nustatyti vaisių skaičių, placentos padėtį, vaisiaus gyvybingumą. Tai labai svarbu, vertinant nėštumo trukmę ir patikslinant gimimo datą.

Antras ultragarso tyrimas atliekamas 18-20 savaitę. Šiuo laikotarpiu vaisius jau yra pakankamai paaugęs, visos organų sistemos daugmaž išsivysčiusios, žiūrima, ar nėra raidos anomalijų, ar auga tolygiai, patikslinama placentos padėtis ir įvertinami kiti rodikliai. Šio tyrimo metu, jei šeima pageidauja, jau galima sužinoti ir vaisiaus lytį. Taip pat galime patikslinti nėštumo trukmę, įvertinti, kaip auga vaisius, ir sudaryti tolesnį nėštumo ir gimdymo priežiūros planą.

Kokia patologijas įmanoma nustatyti?

Tiriant ultragarsu  ankstyvoje nėštumo stadijoje atliekamas sprando raukšlės matavimas dėl galimų chromosominių vaisiaus ligų, stuburo ir kitų vidaus organų vystymasis, nustatomas tikslus nėštumo dydis, apskaičiuojama gimdymo data. Ultragarsu ištiriamas 11–14 savaičių vaisius. Jo sprando raukšlė (tiksliau sprando vaiskuma) parodo, ar nėra Dauno sindromo. Jei vaisiaus sprando raukšlė storesnė už tam tikras normas, šios ligos tikimybė didėja, ir tai būtų pagrindas siųsti moterį konsultuotis pas genetikus.

Šio tyrimo metu medikai gali pamatyti tam tikras vaisiaus raidos ydas. Tai gali būti širdies patologija, smegenų patologija ar kitos. Dažnai tokias pastebėtas raidos ydas reikia patikslinti, pavyzdžiui, atliekant vaisiaus magnetinį rezonanso tyrimą. Kartais patologiją reikia patikslinti naujagimiui gimus.

34-35 nėštumo savaitę tiriama fetoplacentinė (tarp vaisiaus ir placentos) virkštelės kraujotaka. Atliekant 4D  echoskopiją, taikoma pažangiausia vaisiaus širdutei tirti STIC programa.

Kaip vyksta tyrimas?

Echoskopija būna vaginalinė, kai daviklis įvedamas į makštį, ir transabdominalinė, atliekama per pilvo sienelę. Nėštumo pradžioje, iki 12-os nėštumo savaitės, daroma vaginalinė echoskopija. Šiuo būdu geriau apžiūrimas gemalas, gimda ir jos priklausiniai. Vėliau paprastai echoskopuojama per pilvo sieną, bet jeigu norima tiksliai įvertinti gimdos kaklelio būklę, jo ilgį ir panašiai, taikomas vaginalinis metodas. Pasitelkus jį matomi artėjančio priešlaikinio gimdymo požymiai.

Ar šiam tyrimui reikia pasiruošti?

Specialiai ruoštis tyrimui nereikia. Tik svarbu, kad jį atliekant šlapimo pūslė nebūtų pilna. Vaisiaus nuotraukoje iki 12-os nėštumo savaitės galime matyti visą gemaliuką. Sumažinus vaizdą visą vaisių galima matyti ir 18-ą nėštumo savaitę, o vėliau nuotraukose matomos tik atskiros kūno dalys.

Platformoje manodaktaras.lt, paspaudę čia, rasite jums tinkamą akušerį-ginekologą savo mieste ir lengvai galėsite užsiregistruoti konsultacijai.