Vidurių užkietėjimas; žarnyno, virškinimo problemos

Ką išmatos „pasako“ apie jūsų sveikatą?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-11-08 11:09
Nors apie taip vadinamą „didįjį reikalą“ niekas garsiai nekalba, visgi verta žinoti, ką gali parodyti išmatų spalva ar forma – ar valgote pakankamai skaidulų, geriate pakankamai vandens, ar jūsų virškinimo sistema maistą apdoroja per lėtai ar per greitai. Be to, ilgalaikiai tuštinimosi įpročių pokyčiai gali būti kai kurių sveikatos problemų požymis.

Kas laikoma norma

Žinoma, išmatos gali keistis kiekvieną dieną, tačiau yra keletas bendrų jų ypatybių.

  • Dydis

Įprastas ekskrementų dydis yra mažiausiai penkių centimetrų ilgio, o idealiu atveju – nuo 10-15 cm. Mažai išmatų nėra gerai.

  • Forma

Sveikiausia išmatų forma yra ilgas cilindras. Kai išmatos įgauna kitas formas, tai gali reikšti, kad kažkas nutikę jūsų virškinimo sistemoje.

  • Tvirtumas arba konsistencija

Idealiu atveju jūsų išmatos turėtų būti kažkur viduryje tarp kietumo ir minkštumo. Jei jos yra gerai suformuotos, pvz. kaip cilindras, ir nebuvo sunku jas ištuštinti, greičiausiai tai bus tinkama konsistencija.

  • Spalva

Įprastai išmatos yra rudos spalvos ir kitų jos atspalvių. Ruda spalva daugiausia atsiranda dėl tulžies ir bilirubino. Tulžis yra gelsvai žalias skystis, kurį gamina kepenys ir kuris kaupiasi tulžies pūslėje. Bilirubinas yra gelsvai oranžinės spalvos medžiaga, kurią organizmas gamina per įprastą raudonųjų kraujo kūnelių skaidymo procesą. Virškinimo proceso metu šie skysčiai susimaišo su jūsų maistu ir paprastai išmatos paruduoja.

Ekskrementų spalva paprastai atspindi tai, ką vartojate – ar tai maistas, gėrimai ar vaistai. Štai ką išmatų spalva gali reikšti sveikatos atžvilgiu:

Juodos išmatos: Yra keletas priežasčių, kodėl jūsų išmatos gali būti juodos, pvz. dėl geležies papildų ar kitų vaistų vartojimo. Tačiau juodos išmatos taip pat gali reikšti, kad galimas kraujavimas viršutiniame virškinimo trakte. Bet koks vidinis kraujavimas yra problema, todėl, jei negalite suprasti, kodėl jūsų išmatos yra juodos, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Žalios išmatos: Jei jūsų išmatos yra šiek tiek žalsvos, visai normalu. Žalios išmatos gali reikšti, kad jūsų maistas praleidžia per mažai laiko virškinimo sistemoje arba kad valgote daug lapinių žalumynų, pavyzdžiui, špinatų. Jei jūsų išmatos primena neoninę žalią tešlą, tikėtina priežastis yra ta, jog neseniai vartojote spalvotų gėrimų mišinių ar kepinių glazūros.

Raudonos išmatos: yra keletas priežasčių, kodėl išmatos gali paraudonuoti – dėl burokėlių, spanguolių, raudonos želatinos arba pomidorų sulčių Tačiau raudonos išmatos gali kelti ir susirūpinimą, nes tai gali reikšti, kad gaubtinės žarnos kraujuoja – tai gali būti gaubtinės žarnos vėžio arba virškinimo sutrikimų požymis. Kruvinos išmatos gali atrodyti raudonos spalvos arba jose galite pastebėti raudonų dėmių. Jei nevalgėte nieko raudono, o išmatos vis tiek išlieka tokios spalvos, pasikonsultuokite su gydytoju.

Geltonos išmatos: jei jūsų išmatos yra geltonos saplvos, riebios ir dvokiančios, tai tikriausiai reiškia, kad valgėte per daug riebalų. Tačiau kartais tai gali būti malabsorbcijos požymis, o tai reiškia, kad virškinimo metu jūsų kūnas nepajėgia pasisavinti maistinių medžiagų iš maisto. Malabsorbcija dažniausiai atsiranda dėl ligos, maisto netoleravimo arba kitų ligų, kurios pažeidžia žarnyno gleivinę.

Blyškios arba baltos išmatos: Kreidą primenančios išmatos nėra geros, mat jos gali reikšti, kad jūsų kūnas negamina tulžies. Gali būti, kad organizme prasidėjusi infekcija arba užsikimšęs tulžies latakas. Blyškios išmatos taip pat gali būti šalutinis vaistų poveikis, įskaitant kai kuriuos vaistus nuo viduriavimo.

  • Tuštinimosi laikas ir dažnumas

Geriausias laikas – tuštintis ryte, mat organizmas pasiruošęs pašalinti tai, ką per naktį perdirbo. Tačiau tuštintis kitu paros metu irgi nieko blogo. Tuštinimasis turėtų užtrukti vos kelias minutes (ne ilgiau kaip 10–15 min.). Jei jaučiate skausmą ar reikia ilgo stanginimosi, vadinasi, jūsų viduriai yra užkietėję.

Normalu ir sveika tuštintis nuo trijų kartų per savaitę iki trijų kartų per dieną. Jei tuštinatės minkštais, gerai suformuotais ekskrementais, kuriuos nesunku išstumti, jūsų viduriai tikriausiai yra geros būklės.

  • Kvapas

Jei išmatos smirda, gerai. Tačiau jei nuo išmatų kvapo akys ima ašaroti, tai nėra normalu. Greičiausiai taip yra dėl infekcijos ar skrandžio uždegimo. Kai kuriais atvejais nemalonaus kvapo išmatos atsiranda, kai organizmas negali apdoroti glitimo ar kitų maistinių medžiagų. Jei pastebėjote, kad suvalgius tam tikrų maisto produktų jūsų išmatos skleidžia itin aštrų kvapą, kreipkitės į gydytoją, ypač jei kartu pastebėjote ir nepaaiškinamą kūno masės mažėjimą.

Išmatos turėtų skęsti ar plūduriuoti? Dauguma jų nuskęsta. Jei išmatos plūduriuoja, tai reiškia, kad susikaupė dujų perteklius valgant tokius produktus kaip pupelės ar saldumynai. Tačiau jei išmatos plūduriuoja ir dvokia, tai gali būti signalas, kad jūsų organizmas netinkamai apdoroja maistą dėl infekcijos, maisto netoleravimo, virškinimo sutrikimų ar kitų problemų.

Bristolio išmatų diagrama

Bristolio išmatų diagramoje, kurią dažnai naudoja gydytojai gastroenterologai, žarnyno judėjimo forma ir tekstūra suskirstyta į septynis tipus. Tikėtina, kad vienu ar kitu metu patirsite visus šiuos išmatų tipus. Tačiau jei dažnai patiriate vidurių užkietėjimą ar viduriavimą, nedelsiant turėtumėte pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

Bristolio išmatų diagrama / Shutterstock nuotr.

Bristolio išmatų diagrama / Shutterstock nuotr.

1 tipas. Pirmojo tipo išmatos atrodo kaip mažos, apvalios granulės, kurias ištumti reikia pastangų. Paprastai jos atrodo kaip riešutai ar uogos.

Ką tai reiškia: jei išmatos išsiskiria mažais rutuliukais, tai reiškia, kad užkietėjo viduriai, o išmatos galėjo būti virškinimo sistemoje kelias dienas. Paprastai užtrunka apie tris dienas, kol maistas užbaigia savo „kelionę“ per virškinimo sistemą.

Vidurių užkietėjimą dažniausiai sukelia dieta arba mankštos stoka. Kitos priežastys: virškinimo sistemos problemos, nėštumas ar cukrinis diabetas. Normalu, kad retkarčiais užkietėja viduriai, tačiau jei tai pasireiškia itin dažnai, tai nėra gerai sveikatai. Pasikonsultuokite, kas jums sukelia vidurių užkietėjimą ir kaip sau padėti.

2 tipas. Antrojo tipo atrodo kaip dešrelės formos, tačiau fragmentuotos. Ką tai reiškia: tikriausiai turite lengvą vidurių užkietėjimą. Kaip ir pirmojo tipo atveju, dažniausios priežastys gali būti per mažai ląstelienos, per mažai suvartojamų skysčių, virškinimo sistemos problemos ar hormoniniai pokyčiai.

3 tipas. Trečasis išmatų tipas yra dešros formos su įtrūkimais paviršiuje, atrodo kaip kukurūzų burbuolė. Šio tipo tuštinimasis turėtų būti lengvas. Ką tai reiškia: ogi tai, jog tokios išmatos yra normalios, o virškinimo sistema veikia pilnu pajėgumu.

4 tipas. Šio tipo išmatos yra lygaus paviršiaus, primena dešrą ar gyvatę. Jas lengva ištuštinti, vadinasi, ketvirto tipo išmatos yra taip pat normalios.

5 tipas. Penkto tipo išmatos yra it minkštos dėmės su aiškiais kraštais. Ką tai reiškia: jūsų mityboje gali būti nepakankamai tirpių skaidulų, o maistas per greitai buvo išstumtas virškinimo sistemoje.

6 tipas. Šio tipo išmatos primena purius gabalėlius nelygiais kraštais, gali atrodyti kaip košė. Tai reiškia, jog yra lengvas viduriavimas. Tai gali būti susiję su mityba, liga ar kitomis sveikatos būklėmis. Jei sergate lėtiniu viduriavimu, net ir lengvu, jums gali būti sunku gauti reikalingų maistinių medžiagų iš maisto.

7 tipas. Tai visiškai skystos išmatos. Tai liudija apie viduriavimą, kurį gali sukelti įvairios priežastys, pvz. liga, apsinuodijimas maistu, maisto netoleravimas (glitimas, laktozė) ar kt.

Kaip išlaikyti gerą savijautą

Sveikos ir normalios išmatos liudija apie sveiką organizmą, o tai priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant subalansuotą mitybą, reguliarią mankštą, vaistų vartojimą, streso kontrolę ir pan.

  • Rinkitės maistą, kuris nadingas virškinimo sistemai

Į mitybos racioną įtraukite maistą, kuriame gausu vaisių, daržovių ir nesmulkintų grūdų. Valgant vaivorykštės spalvos maisto produktus, jūsų kūnas gaus didžiausią vitaminų ir mineralų asortimentą, tokiu būdu palaikysite gerą žarnyno būklę. Be to, valgant visavertį maistą lengviau gausite skaidulų, reikalingų maistui judėti žarnynu.

  • Gerkite daug vandens

Vanduo padeda skaidyti maistą virškinimo metu, taip organizmui lengviau pasisavinti visas naudingas maistines medžiagas. Jei vartojate per mažai skysčių, išmatos nebūna tinkamos konsistencijos, todėl užkietėja viduriai. Geriausia vartoti vandens visos dienos eigoje po truputį.

  • Valgykite laikydamiesi grafiko

Valgymas pagal grafiką padeda palaikyti normalią virškinimo veiklą ir suteikia organizmui laiko apdoroti maistą tarp valgymų. Stenkitės papusryčiauti per valandą pabudę ryte, o pietus valgykit, praėjus maždaug 4–5 valandoms po pusryčių. Kad neapsunkintumėte virškinimo, nevalgykite likus bent trims valandoms iki miego.

  • Reguliariai sportuokite

Judėjimas, manšta yra puikus būdas padėti virškinimo sistemai: sutrumpinti laiką, kurį maistas praleidžia storojoje žarnoje, tokiu būdu gali padėti apsaugoti nuo vidurių užkietėjimo. Net vaikščiojimas apie 10–15 minučių per dieną naudingas. Taip pat gali padėti tempimo pratimai ir joga.

  • Atlikite tyrimus dėl storosios žarnos vėžio prevencijos

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa Lietuvoje teikiama asmenims nuo 50 m. iki 74 m. amžiaus imtinai, vieną kartą per dvejus metus. Jei turite tam tikrų rizikos veiksnių, atlikite tyrimus anksčiau.

Kada patartina atlikti išmatų tyrimą

Atkreipkite dėmesį į šiuos simptomus, jei jie tęsiasi ilgiau nei kelias dienas:

  1. Pasikartojantis vidurių užkietėjimas
  2. Pasikartojantis viduriavimas
  3. Stiprus pilvo skausmas ir nevirškinimas
  4. Itin dvokiančios ir dažnai plūduriuojančios išmatos
  5. Nepaaiškinamas svorio kritimas
  6. Raudonos arba juodos išmatos, kurių negalima paaiškinti atsižvelgiant į mitybą. Šios išmatų spalvos gali reikšti, kad jūsų virškinimo sistema turi bėdų arba kraujuoja, o tai gali būti rimtesnės būklės simptomas. 

Atsižvelgdamas į jūsų žarnyno įpročius ir simptomus, gydytojas paskirs atitinkamus tyrimus ir gydymą.

Parengta pagal: www.healthpartners.com